Komentář: Babiš průšvih v Brně uhasí. Faltýnek se mu bude hasit hůř

13. 3. 2019
06:05

Je to poprvé, co velká protikorupční policejní razie nejvíc zasáhla ANO, protikorupční hnutí. Dva jeho brněnští politici skončili ve vazbě, zatímco z Jaroslava Faltýnka, 1. místopředsedy hnutí, šéfa jeho poslanců a hlavně pravé ruky premiéra Andreje Babiše, je najednou svědek údajného ovlivňování miliardové smlouvy s Kapschem na výběr dálničního mýta.

Vlastně je to ironie. Radní Brna-střed za ANO Jiří Švachula a vedoucí investic za ANO na stejné radnici Petr Liškutin šli kvůli podezření z manipulace veřejných zakázek rovnou do vazby, což je v politice určitě horší reklama než být pouhým svědkem. Jenže pro reputaci ANO je to naopak: mnohem horší než dva neznámí pěšáci ve vazbě je Faltýnek i coby pouhý svědek, jehož jméno teď plní média hned vedle jmen podezřelých. Ostatně jako obvykle se i z něj stává podezřelý.

Švachulu s Liškutinem doteď nikdo neznal a ANO se jich taky rychle zbavuje svým „firemním“ způsobem. Byly to jen „čudly“, jak by řekl David Rath, jenž ví o vazbě kvůli korupci své. Faltýnek ale Babišovo hnutí obden reprezentuje v médiích a navíc pro ANO čistí i vzduch nejen ve Sněmovně. Což je další ironie kauzy.

Pro ANO je smlouva s Kapschem na výběr mýta doslova boží dar: za vlády ODS podepsanou a v podstatě nevypověditelnou smlouvu od začátku zdobí nádech korupce a ANO to samozřejmě zručně využívá.

Navíc vypovězení smlouvy, pocházející ze zlaté kmotrovské éry, kdy lidi pohádkově bohatli i bez „příjmu“, ničí právě ministra dopravy ANO Dana Ťoka ještě déle než sněžení na D1. I on zjistil, jak perfektní práci na smlouvě tehdy pro Kapsch odvedli i lidé pracující pro stát. Bylo by proto od Faltýnka hodně odvážné, kdyby lobboval pro Kapsch, zatímco proti němu bojuje ANO v čele s Babišem, který z něj udělal zámožného muže už v Agrofertu. Podobné soukromé aktivity končí méně hezkým koncem nejen v mafiánských filmech.

Video Babiš: Faltýnek z toho vyjde s čistým štítem, věřil v USA šéf ANO. Je jako svědek, dodal ke kauze Kapsch. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Faltýnek se brání, že díky schůzkám s šéfem Kapsche i antimonopolního úřadu ušetřil státu v dobíhající smlouvě miliardu a půl a že vlastně před vyhazovem z vlády ušetřil i Ťoka. Poprvé tím ale veřejně narušil jednotu ANO v nejvyšších řadách. Zaprvé ho kritizoval sám Babiš, když řekl, že neměl suplovat Ťoka. A zadruhé se ozval i Ťok, jenž pro změnu nevěděl, že ho Faltýnek supluje a taky proč ho suploval i poté, co už proběhl nový tendr. Někdo by si to mohl vyložit i tak, že na jedné věci zbytečně „makali“ dva lidi.

Jenže právě na jednotě úspěch ANO stojí: zatímco se kolem Babiše hádá ČSSD a TOP 09 a ještě před časem hádala i ODS, ANO stále mluví téměř jedním hlasem. Teď ale najednou Faltýnek ve Sněmovně říká, že ani od ministra dopravy vlastní strany nepotřebuje „žádné pověření“, aby řešil problémy na ministerstvu dopravy. To zavání pýchou a ta předchází pád, říká se.

Video Faltýnek 1. místopředsedou hnutí ANO - Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Přesto ANO zatím nemusí úplně zoufat. Faltýnek se chce ve čtvrtek veřejně „čistit“ ve Sněmovně, na což paradoxně nejvíc tlačí i ODS, která si přichystala kupu otázek. Asi ji nepřekvapí, když jí Faltýnek ohledně mýta nejvíc odpoví na vlastní otázky, které by nejradši už nikdy neslyšela.

Anketa
Měl by Jaroslav Faltýnek v ANO kvůli mýtnému tendru skončit?
počet hlasujících: 9299

tomik007 ( 18. března 2019 16:51 )

UJO bude hasit, az se z neho bude czoudit

oldedek ( 13. března 2019 11:33 )

"Faltýnek se chce ve čtvrtek před poslanci obhájit před podezřením..." Já si teda myslím, že se jistojistě obhájí - je to normální kampaň, kterou zase vede ten Kalousek.. !!! Dyť Jardovo chování nemůže až tak moc překvapovat - sám jednou otevřeně prohlásil, že je v Agrofertu na špinavou práci ... Nó a troškaři rozhodně nejsou, když už, tak se jede rovnou v miliardách - už né miliónech ... (Pro ty, kteří se až tak netočí v takových to částkách - miliarda je prosím tisíc milionů...)

zdenek43 ( 13. března 2019 11:19 )

noooo - soudruh stim hasenim to v Cesku maaa jednoduche - 5 VELMOC - totiz vtom haseni drtive POMAHA ......... jooooo TO kdyz udela nekdo z PRAVICE nebo je oznacen za NEPRITELE LIDU .... tak media MASIRUJI mesice ........ ale kdyz SOUDRUH - STRANA a STAT - ROZHODNOU - tak media MLCI ..... AAA uz tu mame I.stupen - - Klubu ANO Faltýnkovo vysvětlení stačí Většina poslanců ANO, které Právo oslovilo, čeká na rozpravu ve Sněmovně, aby se ke kauze svého předsedy Jaroslava Faltýnka mohli postavit. Poslanci jsou však s jeho dosavadním vysvětlením spokojeni..... dnes 13.3.2019 ..... JSOU S P O K O J E N I . . . . . takze musi byt media TAKTEZ S P O K O J E N A . . . a samo i spodnich 10 milionu obcanu CR musi byt taktez SPOKOJENI . . .

vimto ( 13. března 2019 10:46 )

co je doma to se počítá, každý dobrý komunista musí krást, to nic neni vy demokrati

roko ( 13. března 2019 10:42 )

tenistko prosímtě kolik ti je nechovej se jako malé dítě, faltýnek je jasnej https://www.novinky.cz/domaci/499643-faltynkovy-pletichy-kolem-kapsche-co-zjistila-policie.h tml

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa