Komentář: ANO vrací podraz ČSSD, velkoobchody o svátcích možná otevřou

Autor: Petr Holec - 
12. 9. 2018
05:13

Sněmovna podpořila novelu zákona poslance ANO Patrika Nachera, podle níž by velkoobchody mohly znovu otevřít o vybraných svátcích. ANO ovšem novelu neposlalo dál s ČSSD, s níž je v koalici, ale s většinou tzv. Demokratického bloku, jak si po volbách říkali ODS, TOP 09, lidovci a STAN, než zjistili, že spolu stejně nikdy nebudou spolupracovat. Od vzniku vládní koalice ANO a ČSSD je to poprvé.

Proti novele teď byli spolu s ČSSD i komunisté a lidovci, s nimiž sociální demokraté zákaz prodeje o svátcích protlačili v roce 2016, když byli rovněž v koalici s ANO. Hnutí premiéra Andreje Babiše tak ČSSD vrátilo menší koaliční podraz, když teď novelu poslalo dál ČSSD navzdory.

Sociální demokracie sice ještě zkoušela protestovat, nakonec na ni ale znovu zbyli lidovci a komunisti, kteří ovšem v loňských sněmovních volbách utrhli podobné fiasko. I KDU-ČSL ale znovu ukázala, že když je potřeba, hodí se komunisti úplně každému.

Pravda, téma otevření nebo zavření obchodů o svátcích není v koaliční smlouvě, takže kvůli tomu vláda jen dva měsíce poté, co ve Sněmovně získala důvěru, nejspíš nepadne. ANO se prostě jen vrátilo ke svým byznysovým kořenům, zatímco ČSSD drží pakt s odbory. Lidovci mají svátky prostě posvátné a komunisti stále žijí v době, kdy obchody bývaly zavřené skoro pořád. Navíc zavírat o svátcích i velkoobchody moc nedává smysl.

Důvodem, proč politici rádi zavírají o různých svátcích maloobchody, je to, aby tam rodiče nechodili šmejdit s dětmi, když si můžou společně zajít třeba do fast foodu. Ve velkoobchodech ale nakupují živnostníci nebo podnikatelé a zvlášť třeba restaurace nebo hotely se potřebují zásobovat i o svátcích, kdy mívají dost plno. Zavření velkoobchodů jim to znemožnilo.

ČSSD a lidovci sice argumentují křesťanským Německem nebo Rakouskem, kde si nejen v neděli nekoupíte ani housku, v jiných zemích ale naopak bývá o různých svátcích otevřeno.

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 

Novela zatím prošla jen do druhého čtení a nejen TOP 09 ji tam pustila s tím, aby nakonec padl celý zákon zavírající o svátcích všechny obchody. ANO ale novelu vztáhlo jen na velkoobchody, nechce totiž ČSSD dráždit víc, než je potřeba. Spor o neministra zahraničí ČSSD Miroslava Pocheho, jehož jmenování zatracuje Babiš i prezident Miloš Zeman, úplně stačí. A zvlášť před komunálními a senátními volbami, po nichž vše zase může být úplně jinak.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

horalysa ( 12. září 2018 10:21 )

Kecy tohoto písálka z novinářské žumpy už dávno nečtu.

jarabak ( 12. září 2018 08:50 )

Co to mektáš, Holec? Zákaz prodeje ve svátek tehdy prosadila čssd společně s ANO. Proč lžeš, že za to bureš nemůže?

xxxx678 ( 12. září 2018 08:45 )

Pište za sebe, občane. Já mám svůj rozum.

michalfiser ( 12. září 2018 08:39 )

Holec neustále dokazuje, jakej je blbec.

Zobrazit celou diskusi
Další videa