„Ničí to rodiny.“ Dovolenkový ráj omezí otevírací dobu supermarketů, zavřou i o nedělích

Autor: ČTK, simao - 
10. září 2018
07:33

To, co vzbudilo rozsáhlé debaty v Česku, se nyní chystá i v Itálii - taky tamní obchody zasáhne nařízení o otevírací době během svátků. Italové však navíc chtějí i to, aby se supermarkety zavřely i během nedělí.

Italská vláda plánuje omezení otevírací doby obchodů. Chce tak zvrátit její liberalizaci z roku 2012. Uvedl to italský ministr práce Luigi di Maio. Parlament nyní zkoumá návrh zákona, podle kterého by mohly mít obchody otevřeno pouze osm nedělí ročně, píše agentura APA.

Ministr: Ničí to italské rodiny

Podle současných zákonů mohou mít italské obchody, supermarkety i nákupní centra otevřeno 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a to včetně svátků a nedělí.

„Během jednoho roku schválíme zákon, podle kterého již nákupní centra nebudou moci být otevřena o nedělích a svátcích. Otevírací dobu již nebude možné volně stanovovat, jako je tomu dosud. Tato liberalizace ničí italské rodiny. Je třeba začít otevírací dobu znovu regulovat,“ uvedl ministr.

„Provoz obchodů o nedělích a svátcích, a to i ve velkých nákupních centrech, neměl na hospodářství a zaměstnanost takový pozitivní dopad, v jaký se při liberalizaci doufalo. Poškozuje zaměstnance, kteří musí o nedělích pracovat, i drobné obchodníky,“ uvedla poslankyně Barbara Saltamartiniová.

V České republice není nedělní prodej omezen. Podle zákona musí obchody zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích či nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 

horalysa ( 10. září 2018 12:37 )

Léta jsem vyrůstal v dobách, kdy otevřeno bylo Po-Pá a v sobotu do 11.hod. Představte si, že jsem to přežil. Klidně ať všechny ty markety v pátek zavřou a v pondělí otevřou. Já hlady nezemřu. Mi je to naprosto fuk.

adeso ( 10. září 2018 11:48 )

je spousta lidí co místo na procházku jdou koukat v marketech. když se markety zavřou, tak nakonec budou dřepět doma nebo uklízet. Nakonec když si pořídím market tak by mi nikdo!!! neměl nařizovat jak budu mít otevřeno. Není nic lepšího něž mít vylidněná města ono už teď to stojí za....

priserka ( 10. září 2018 10:36 )

ne,ne,ne, nikde ani jeden den v týdnu zavřeno...pomóóóc, co bychom dělali...asi umřeli hladem

jana999 ( 10. září 2018 10:23 )

ale v německu si v neděli nenakoupíte, to je trochu divné přirovnání?

zdenek43 ( 10. září 2018 09:57 )

jde jen a jen o prachy ---- ale neeeee TRZBY OD ZAKAZNIKU ti to vyresi tak, ze si ty potraviny a jine zbozi koupi od pondeli do soboty ......... taaa rodina vic stejne neutrati ....... ALE JDE O PRACHY - ktere musi ODEPISOVAT??? za zbozi s kratkou dobou spotreby...... budete se divit , ale jeden den mit zavreno - - jooooo to je velka castka . . . . Itálie mění zákon, všechny obchody budou rozdávat neprodané potraviny potřebným V Itálii je těsně před schválením změna legislativy, podle které by musely všechny supermarkety darovat neprodané potraviny charitě. Itálie se chce po Francii stát druhou evropskou zemí, kde budou mít supermarkety zakázáno vyhodit nebo znehodnotit prošlé neprodané potraviny. Ve Francii byl podobný zákon schválen letos v únoru. Návrh zákona má silnou podporu napříč politickým spektrem a předpokládá se, že příští pondělí hladce projde dolní komorou parlamentu, načež bude poslán ke konečnému schválení do italského senátu. Podstatou zákona jsou úlevy a pobídky pro italské obchody, které se rozhodnou darovat jídlo, které by jinak skončilo v popelnicích. Zde je v italské verzi zákona rozdíl oproti francouzské legislativě, která počítá s pokutami pro supermarkety, u kterých se naopak zjistí plýtvání potravinami. Dosud se italské bary, restaurace a supermarkety, které se rozhodly darovat jídlo, setkávaly s komplikacemi a musely své dary složitě oznamovat v dostatečném předstihu. Místo toho jim nový zákon nabízí snížení poplatků za odpad, které by se podle deníku The Local lišily podle objemu potravin darovaných na charitu. Zákon rovněž mění bezpečnostní pravidla užívání potravin, aby podniky mohly darovat i potraviny, kterým vypršela záruční lhůta. Cílem zákona je snížit objem vyhozených potravin, jejichž hodnota v Itálii podle odhadů dosahuje 12 miliard eur ročně (324 miliard korun). „Chceme, aby pro podniky bylo výhodnější potraviny darovat, než je vyhodit,“ řekl italský ministr zemědělství Maurizio Martina....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud