V ODS zuří, ČT ustřihla Fialu s kritikou Babiše. Z Kavčích hor přišla studená sprcha

Autor: ČTK, Mii - 
11. 9. 2018
19:30

ODS kritizovala Českou televizi (ČT) za to, že neodvysílala část jejich tiskové konference před zahájením úterního jednání Sněmovny. ČT neodvysílala úvodní slovo předsedy ODS Petra Fialy, ale pouze následující vyjádření předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury. Mluvčí strany Jana Havelková to označila za skandální cenzuru. Veřejnoprávní televize uvedla, že stanice ČT24 nemá povinnost vysílat tiskové konference žádných subjektů, nařčení z cenzury je podle ČT zbytečné. Televize také odkázala na svá pravidla předvolebního a volebního vysílání.

„Nebyla to náhoda, nebyl to technický problém, ale jak mi v České televizi sdělili, byl to záměr. Protože podle nich se to netýká Sněmovny, ale volební kampaně. Není to pravda,“ řekla Havelková.

Fiala v úvodním projevu na tiskové konferenci řekl, že program aktuální schůze Sněmovny neobsahuje žádný zásadní vládní návrh. Kritizoval také premiéra Andreje Babiše (ANO), který podle něj pouze vede kampaň a neplní své sliby. Vyzval Babiše také k debatě s politickými protivníky. Celý text svého úvodního slova Fiala později zveřejnil na Facebooku.

„Neodvysílání vyjádření předsedy druhé nejsilnější strany a nejsilnější opoziční strany považujeme za skandální cenzuru. Nikdo nám dopředu neřekl, co se smí a nesmí říkat na tradiční tiskové konferenci, kterou Česká televize pravidelně po jednáních poslaneckých klubů vysílá,“ řekla Havelková. Uvedla, že ČT v minulosti odvysílala tiskové konference, na kterých vystupovali kandidáti v komunálních volbách nebo politici mluvili mimo agendu schůze Sněmovny.

Havelková vyzvala ČT, aby zveřejnila pravidla, na základě kterého rozhodla, že neodvysílá Fialův projev. „Chceme také doufat, že důvodem nebylo to, že jsme kritizovali neschopnost předsedy vlády přinášet konkrétní řešení do Sněmovny nebo jeho neochotu diskutovat s politickými oponenty,“ řekla mluvčí.

ČT: Vybrali jsme si jenom části tiskovek

Česká televize uvedla, že stanice ČT24 je redakčně autonomní a při vysílání tiskových konferencí poslaneckých klubů se zaměřila na témata přímo spojená s projednáváním konkrétních bodů programu schůze Sněmovny. „Na základě standardního editoriálního rozhodnutí, jež se opíralo i o pravidla předvolebního a volebního vysílání, tedy byly do vysílání zařazeny jen vybrané části tiskových konferencí,“ uvedla Michaela Zahrádková z ČT.

Předvolební pravidla ČT detailně rozebírají, jak má vypadat předvolební zpravodajství o kandidátech či kampani v jednotlivých pořadech a jakými kritérii se řídí. „Události spojené s politiky, kandidáty na funkci zastupitele, senátora, politickými stranami, hnutími a jejich koalicemi nelze zamlčovat. Je však třeba zabránit tomu, aby se Česká televize stala nástrojem jednostranné či zkreslující propagace konkrétního kandidáta na funkci zastupitele či senátora nebo politického subjektu, nebo uveřejnila neověřené či kompromitující materiály na funkci zastupitele či senátora,“ zní například jeden z bodů.

Z cenzury často Českou televizi obviňuje i prezident Miloš Zeman nebo šéf televize Barrandov Jaromír Soukup. Ředitel ČT útoky odmítá:

Video Televizní válka: Ředitel ČT Dvořák o útocích Zemana a Soukupa - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Podívejte se na přehled kandidátů do Senátu ZDE

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
modryptak ( 12. září 2018 11:51 )

Ten klan na fotografii co vedou ODS se opakují jak papoušci.Sliby a samé lži.To už máme vše za sebou.Ten jejich program je jenom jak se navážet do ANO.Jinak nic co by prospělo slušným a poctivým lidem.

modryptak ( 12. září 2018 10:01 )

Modrý havran Fiala brečí na špatném hrobě.Jeho osobně a s tou krasavicí vedle bych si nevylepil ani na záchodě.

junkiexl ( 12. září 2018 08:15 )

A co teda Fiala konkretne rekl? Ze je Bures gangster? Ale to uz vsichni davno vime, Fialo ! Prestan kecat a zacni neco konat.

fotrpjotr ( 12. září 2018 06:01 )

Tak už ani žumpa ČT nemá zájem vysílat zvratky Fialy.

lukim ( 12. září 2018 05:25 )

A co takhle mokrý hadr na palici? Nepomohlo by to?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa