ČT zmizel jeden program, nahradila ho Prima Krimi. A vše od ČT je nově v HD

Autor: ČTK, nkov - 
29. března 2018
18:10

Česká televize ve čtvrtek zahájila digitální pozemní vysílání v novém standardu DVB-T2, který postupně nahradí stávající DVB-T. Vysílací síť České televize pokrývá 98,7 procenta populace a nabízí poprvé všech šest kanálů ČT v HD kvalitě. Vyplývá to z informací České televize.

Poprvé jsou tak ve vysokém rozlišení v pozemním vysílání i programy ČT 24, ČT Déčko a ČT Art. Síť zároveň vysílá osm rozhlasových stanic Českého rozhlasu - Radiožurnál, Dvojku, Vltavu, Plus, Wave, D-dur, Junior a Jazz. Zvýšením počtu vysílačů v květnu z 22 na 26 pokrytí vzroste na 99,6 procenta populace.

Zároveň se spuštěním přechodové sítě vypadl kanál ČT :D/Art z komerčního multiplexu 3, kde jej nahradil nový program Prima Krimi. Diváci, kterým program z nabídky zmizel, mohou zkusit přeladit na jiný vysílač pro regionální sítě, pořídit si přijímač pro DVB-T2 nebo přejít na satelitní nebo kabelové vysílání.

Česká televize končí vysílání programů ČT Déčko a ČT art v DVB-T, jejich místo má Prima KrimiČeská televize končí vysílání programů ČT Déčko a ČT art v DVB-T, jejich místo má Prima Krimi | Česká televize

ČT Déčko se vrátí, naopak zmizí ČT Sport

V květnu se Déčko do celoplošného vysílání DVB-T vrátí, když nahradí v multiplexu 1 program ČT Sport. Od konce května tak bude program ČT Sport dostupný v zemském vysílání pouze ve vysokém rozlišení v přechodovém multiplexu ČT ve standardu DVB-T2 a v regionálních DVB-T sítích.

Přechodové sítě slouží k tomu, aby se mohli na nový standard plynule připravit vysílatelé i diváci. DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T umožňuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí. Přechod na DVB-T2 by měl být dokončený na začátku roku 2021.

Přechod na DVB-T2 se musí uskutečnit kvůli závazku státu uvolnit vysílací televizní pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Vedle veřejnoprávního přechodového multiplexu již běží přechodová síť Českých Radiokomunikací, která pokrývá 98 procent populace a nabízí 18 komerčních kanálů, a také síť společnosti Digital Broadcasting.

Pozemní digitální vysílání v současnosti využívá kolem 60 procent domácností. Televizní přijímač nebo set top box pro DVB-T2 nyní vlastní zhruba pětina domácností. V současnosti je na trhu 1500 certifikovaných televizí a set top boxů, které DVB-T2 podporují.

Video Proč televizní vysílání přechází na DVB-T2? - České radiokomunikace

helenio ( 12. dubna 2018 06:03 )

Mazanice jménem ČT HD ! ! ! st

Alois12345 ( 1. dubna 2018 06:04 )

Zbabělci.Obetovali jste děti a takto svinacky přes Velikonoce. Do poslední chvíle se to tutlalo. Chci kompenzaci na televizní dani.

yarda ( 30. března 2018 09:09 )

http://i.lidovky.cz/pes/16/032/pnesd/WAG61dc3d_Vvojtelevize.jpg BTW: Včera jsem náhodou koukal na tenhle pořad. https://tv.seznam.cz/program/6201655 Tak mne napadlo, že ten pán by mohl úspěšně kandidovat v příštích prezidentských volbách.

yarda ( 30. března 2018 08:58 )

mislivec ( 30. března 2018 00:21 )

Já bych nechal tv barandov k pobavení koblyh a lůzy. Zbitek zbitečnej.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud