Svěrák se na Lvech pustil do Zemana kvůli ČT, další si přisadili. Ovčáček má jasno

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
10. 3. 2018
21:00

Režisér Jan Svěrák označil kritiku České televize v inauguračním projevu prezidenta Miloše Zemana za největší útok na její nezávislost od televizní krize v roce 2000. Před zahájením přímého přenosu z Rudolfina, kde se rozdávaly filmové ceny Český lev, přečetl u pultíku na jevišti text Pět vět na obranu ČT. Vyzval v něm politiky k zastání se veřejnoprávní televize a jejímu zachování jako nezávislého média. Mezi přítomné hosty pak rozdal podpisové archy. Na obranu ČT se při přebírání ceny za svůj dokument Červená postavila i Olga Sommerová a další umělci.

„Moc vám všem děkuji a jsem moc ráda, že Českého lva vysílá Česká veřejnoprávní televize, která nepatří žádnému oligarchovi, ale patří nám občanům. A pokud by se někdy stalo jinak, tak bych ráda vyzvala všechny kolegy, aby se spojili a obhájili svobodnou Českou televizi,“ uvedla Sommerová. Herečka a režisérka Petra Nesvačilová, která Sommerové cenu předávala, uvedla: „Teď bych točila film o populismu a útocích na svobodu médií.“

„Nevolte Miloše Zemana,“ prohlásil režišér Marek Najbrt, i když už mají Češi po prezidentských volbách a stávající hlava státu znovu kandidovat nemůže. Do Zemana a jeho „výkonu“ na Hradě si rýpnul i režisér Fero Fenič. Odkázal na výkon maskérů, jako by chtěl naznačil, že na Zemanově místě byl ve čtvrtek dvojník.

Video Svěrák na Lvech vystoupil proti Zemanovi na obranu ČT - Daniel Maršalík

Producentka minisérie Spravedlnost Kateřina Ondřejková poděkovala České televizi za podporu a prostor, který umělcům vytváří. Dodala, že doufá, že tomu tak bude i nadále „navzdory politikům, kteří se tomu snaží zabránit“.

Herečka Tatiana Pauhofová, která předávala cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli Petře Špalkové, měla na šatech placku All for Jan (Všichni za Jana) na uctění památky zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Stejné placky měli i někteří další hosté v hledišti.

Zuzana Kronerová ve svém projevu při přejímání ceny za nejlepší ženský výkon v hlavní roli připomněla dění na Slovensku a vyzvala Čechy, aby nedopustili, aby se něco podobného stalo i tady.

Fotogalerie 25. ročník cen Český lev: Hvězdy rozzářily slavné Rudolfinum 121 fotografií

Hrad: ČT není žádný demokratický pilíř

Prezident ve čtvrtek v inauguračním projevu obvinil Českou televizi, že se ve zpravodajství příliš přikláněla ke straně TOP 09. Kromě televize Zeman obvinil i další média z pokusů o manipulaci veřejnosti a z neobjektivnosti. Představitelé ČT jeho nařčení odmítli, útoky na nezávislost médií jsou podle nich nevhodné. Zemanovy útoky na novináře odsoudili i někteří politici.

Hrad si ale stojí za svým. „ČT není žádný demokratický pilíř. ČT je opora deep state, který si tradiční strany budovaly od roku 2002. ČT chrání mocné těchto stran,“ uvedl už v pátek na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Právě na tento výrok odkázal Blesk Zprávy při dotazu, co říká na obranu České televize od umělců na Českých lvech.

Video Útočný projev Miloše Zemana při inauguraci: Šil do Bakaly, ČT i poslanců TOP 09 - ČTK, Blesk Zprávy

Mluvčí České televize Karolína Blinková po projevu označila rétoriku zaměřenou proti veřejnoprávním médiím a jejich nezávislosti za nepřijatelnou. „Absolutně odmítáme jakékoli útoky na novináře a nezávislost médií, a to zvlášť po aktuálních událostech na Slovensku, a obzvláště z úst nejvyššího ústavního činitele České republiky,“ připomněla nedávnou vraždu novináře Jána Kuciaka na Slovensku.

Zemanův útok na svobodu slova

Někteří politici označili Zemanův projev za útok na svobodu slova. Miroslava Němcová (ODS) po útoku na média z Vladislavského sálu odešla a připojili se k ní i někteří další poslanci a senátoři. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že Zeman ponížil akt složení prezidentského slibu „na úroveň politické taškařice“. „Buďme rádi, že to nebylo možná ještě horší,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podle něj se v době po zavraždění slovenského novináře Zeman nemusel navážet do médií, která mu nejsou po chuti. Předseda SPD Tomio Okamura naopak dal prezidentovi za pravdu a předseda ČSSD Jan Hamáček na Twitteru sdělil, že mu bylo ctí se inaugurace zúčastnit.

Video Zemanovo inaugurační utrpení: Vezli ho 234 metrů, stěhovali plošinou - Blesk Zprávy

Na středu 14. března je na podporu České televize a svobody slova svolávána na sociálních sítích demonstrace s názvem „Zemane – ČT nedáme!“. Má se konat od 19:00 na Václavském náměstí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

victor1 ( 15. března 2018 18:27 )

Kdyby ta prasata radši točila pořádné filmy.Od převratu natočili asi dva tři dobré,jinak samá lejna.Český lev je akorát tak pro ty šmejdy tzv. "umělce",normální řadoví občané mají nějakého Českého lva u řiti.a určitě,když se oceňují takové sra*čky jak tam.

satanas ( 12. března 2018 19:44 )

Jsi magor? To ma snad Zeman chvalit "demokratickou zumpu" co nanej vypousti fekalie?ß

hnnn ( 12. března 2018 19:10 )

Partička co to tu vedla od r.89, tzv."demokratický blok" svými sliby,korupcí a rozprodáním ČR lidi natolik otrávila,že začali hledat alternativu jinde(např.ANO)!Tím pádem dem.blok přichází o koryta a vytahuje osvědčeného strašáka komunismu-ten ve zkutečnosti nehrozí,neboť KSČM získala pouhých 7.76% hlasů a dále slábne,nemá co nabídnout a ANO,Piráti,Okamura,založili úspěch HLAVNĚ na oněch nespokojencích dem.bloku a částečně KSČM!Vyplývá z toho,že nebýt zhovadilosti tradičních stran nemá Babiš a spol. šanci!Takže celá ta šaráda s ohrožením demokracie je jen bojem o ztracené pozice!Naši milý umělci(včetně ČT.) jsou napojeni na různé penězovody vytvořené dem.blokem,což jim vyhovuje a případnými změnami se cítí ohroženi.Logicky se tak i z nich najednou stávají "ryzí demokraté" kterým,jak jinak,nejde o nic jiného než bránit demokracii!

kajman1 ( 12. března 2018 14:47 )

 Zdenek je tu 😀ty čumáku buzerantsky co ty můžeš akorát si ten schválí smrad lávy ocas strkat do poslat řiti tomu buzici co te odstartuje 😁na vic ty uslimpanče nemáš 👍😆

mazden ( 12. března 2018 07:59 )

No jo Svěrákovci se musejí zvyditelnit poněvadž nedostali LVA tak jsou nasraný.Tak musejí aspoň rýpat do Zemana.

Zobrazit celou diskusi
Další videa