Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Ryby už jsou ozářené, radioaktivní voda míří do Evropy!

Autor: INT, mel, mivrk - 
5. dubna 2011
16:40

Jeden z nejhorších možných scénářů se začal naplňovat. Firma TEPCO, spravující problematickou jadernou elektrárnu v japonské Fukušimě, začala 11 500 tun radioaktivní vody, vytékající z reaktorů, vypouštět do oceánu. Spustil se tak smrtelný koloběh, který začíná nákazem ryb a rostlin v moři a jeho okolí. Radioaktivní voda poháněná mořským proudem míří k Evropě.

Japoncům už docházejí nápady, co dělat s unikající radiací z elektrárny Fukušima. Firma TEPCO testovala různé metody, bohužel bez úspěchu. Nyní se v okolí jaderné elektrárny nahromadilo tolik radioaktivní vody, že firmě nezbývá nic jiného, než ji vypustit do oceánu. V důsledku budou ozářeny ryby a rostliny ve vodě a jejím okolí. Japonci vydají zákaz rybolovu, protože zvířata budou trpět rakovinou.

Vlivem mořských proudů se voda postupně dostane i k evropskému kontinentu. Podle odborníků se radioaktivní cesium udrží ve vodě zhruba 30 let. Japonští rybáři už také ulovili první ryby, kontaminované radioaktivitou.

Horečka z roztočů

Technici z firmy TEPCO přiznávají, že celkově je v elektrárně kolem 60 tisíc tun vysoce radioaktivní vody. Do konce týdne hodlají vypustit zmíněných 11 500 tun. Co bude dál, se nikdo neodváží odhadnout.

Japonce v těchto dnech trápí další problémy. Vlivem zemětřesení a následné vlny tsunami se v postižených oblastech začali šířit nebezpeční roztoči, kteří přenášejí infekční vyrážkovou horečku. Katastrofa z 11. března si zatím vyžádala přes 12 tisíc obětí a 15 tisíc lidí je stále pohřešováno. Kolem 160 tisíc lidí zůstává v evakuačních centrech.

Jaderný expert uklidňuje: Koupaní v Evropě bude bezpečné

Pokud se bojíte, že by vás mohla při venkovním koupání ohrozit radioaktivní voda z Japonska, buďte klidní. Jaderný fyzik Miroslav Hrehor z Ústavu jaderného výzkumu říká, že sice nedoporučuje koupání v těsné blízkosti jaderné elektrárny Fukušima, vzápětí však dodává: "Dál od výpustě (několik kilometrů) radioaktivní vody lze s určitostí očekávat rozředění aktivity na hodnoty, které člověka při koupání ohrožovat nebudou." Evropané tedy mohou zůstat klidní.

kameni ( 6. dubna 2011 11:43 )

http://kvota2kameni.bloger.hr/

anil ( 6. dubna 2011 10:03 )

Japonsko tu katastrofu nechá řešit firmu? Copak si to zemětřesení objednala? Problém se týká všech, zvládnutí situace by přece měl financovat stát. Firma si bude vydělávat na dozimetry prodejem svítících rybiček do Evropy.

brebera ( 5. dubna 2011 21:35 )

Jenže tohle Noru vůbec netrápí, ta neschopná fňukna vidí jen sebe a kdo se má trochu líp, je u ní yvrhel společnosti.

harpie ( 5. dubna 2011 18:33 )

.Ona si i prodavačka může našetřit na dovolenou a ne jen naříkat.Švagrová prodává léta za mizerný plat a přesto si na dovolenou našetří i když jen každý druhý rok.Jo noro20 chce to trochu víc snahy,když se neuživíte jako prodavačka jděte dělat něco výnosnějšího

bara ( 5. dubna 2011 17:38 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa