Japonci vypouští radioaktivní vodu do moře

Tito muži riskují své životy, aby zabránili pokračování katastrofy
Tito muži riskují své životy, aby zabránili pokračování katastrofy  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK, jos - 
5. dubna 2011
07:34

Operátor poškozené jaderné elektrárny v japonské Fukušimě začal vypouštět do oceánu nashromážděnou kontaminovanou vodu. Kromě radioaktivní vody, která již do mořských vod uniká, bude cíleně vypuštěno do Pacifiku dalších více než 11.500 tun kontaminované vody.

Devítistupňové zemětřesení z 11. března vyvolalo přívalovou vlnu tsunami, která zdevastovala severovýchodní pobřeží Japonska. Živel si vyžádal přes 12.000 lidských životů, dalších více než 15.500 lidí je pohřešováno. tsunami ale poškodila také fukušimskou jadernou elektrárnu, kde přestaly fungovat chladicí jednotky reaktorů.

Operátoři se od té doby snaží ochlazovat reaktory mořskou vodou, pro kterou už ale nemají skladovací prostory. Společnost TEPCO zdůraznila, že vypouštěná voda je jen lehce radioaktivní. Podle mluvčího vlády Jukia Edana je tato voda asi stokrát více radioaktivní nežli jsou povolené limity. Je ovšem zapotřebí uvolnit prostor pro vodu, která je kontaminovaná mnohem více, a předejít tak vážnějšímu nebezpečí, uvedl bez dalších podrobností zástupce japonské agentury pro jadernou bezpečnost Koičiró Nakamura.

Nakamura také řekl, že úřady zatím neplánují rozšíření 20kilometrové evakuační zóny kolem fukušimské elektrárny. "To ale neznamená, že v budoucnu nemůže dojít ke změně" tohoto postoje, dodal.

V desetikilometrovém pásmu za touto zónou platí evakuace doporučená, zůstávající obyvatelé se mají zdržovat ve svých domovech. Japonsko také požádalo Rusko o vyslání speciálního plavidla pro likvidaci radiace v elektrárně. Toto plavidlo je používáno například při vyřazování z provozu jaderných ponorek.

Radioaktivita Radioaktivita | ČTK

Tento muž kontroluje radioaktivitu výrobků, které pochází z oblasti kolem Fukušimy

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi