První rozhovor s fukušimskými samuraji: Bojíme se!

Autor: mivr, INT - 
28. března 2011
20:20

Nasazují své životy, spí na betonové podlaze, své rodiny neviděli už týdny, aby ochránili planetu. Řeč je o fukušimských samurajích, kteří se snaží zabránit hrozbě jaderné katastrofy.

Odvážné muže, kteří v japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 bojují s únikem radiace a ohružují tak sami sebe na životech, vyzpovídali reportéři britského deníku The Sunday Telegraph. Byl mezi nimi i Kazuhiko Fukudome, vedoucí tokijského hasičského týmu, který tam zasahuje. O jaderné pohromě se se svými muži dozvěděli o půlnoci.

„Během cesty tam bylo ticho. Každý byl pohroužen ve vlastní myšlenky. Jsme dobře vycvičení, ale je to neznámý nepřítel. Když jsme tam přijeli, byla noc, všude byla tma,“ vzpomíná Fukudome. S ostatními hasiči začal okamžitě do poškozeného reaktoru pumpovat mořskou vodu. „Bylo to mnohem horší, než jsem si představoval. Samý kouř a pára,“ dodal.

Změna režimu kvůli radiaci

Muži měli samozřejmě strach z radiace. Jejich první mise trvala dvacet šest hodin! „Necítil jsem se jistě,“ přiznal hasič Akira Tamura. Už devatenáct zachránců muselo být odvezeno do nemocnice, protože jsou kontaminováni. Několik se jich i spálilo. Speciálních ochranných obleků je málo.

Po zážitcích z prvních zásahů se změnila pravidla postupu. Pracuje se hodinu, potom je dvouhodinová pauza. Tu všichni tráví v bezpečné budově pár poblíž. To aby se riziko kontaminace snížilo na minimum.

rampl ( 31. března 2011 08:09 )

Kritické množství má myslím stejné jako U235 ale neexploduje.Chová se sice jako prskavka avyzařuje obrovské množství radiace a tepla.Ale ke klasickému výbuchu nedochází.Po výbuchu atomové bomby je většina spadu tvořena vypařenou horninou z místa výbuchu.Takže tam by spíš byl problém s pronikavou radiací,která by v okruhu několika kilometrů vytvořila silně zamořenou oblast.

Darius Nosreti ( 30. března 2011 13:00 )

http://www.katastrofy.com/video/index.php?item_id=1023

Darius Nosreti ( 30. března 2011 11:44 )

Myslím, že i uran 235 má stanoveno určité kritické množství, po jehož dosažení exploduje

rickczsu ( 29. března 2011 17:28 )

To jako má být vtip? To nemyslí vážně! Kdo nás tady p. Drábová ujišťoval, že všechny elektrárny jsou pod přísným dohledem. A nemají ani obleky?!!!!

rampl ( 28. března 2011 22:28 )

bouchnout nemůže.V palivové tyče obsahují U238,ale k jaderné explozi je zapotřebí U235.Ten se sice v tyčích vyskytuje taky,ale v minimálním množství.Rozhodně ne v kritickém množství které činí tuším 18kg čistého U235.Jediné co hrozí je nekontrolovaný únik radioaktivity do ovzduší.Ale opět,nad evropu se může dostat jen mizivé množství,jelikož většina radioaktuvního mraku je tvořena prvky s krátkým poločasem rozpadu,a než se k nám dostanou,již nejsou tak nebezpečné.Jiná situace by ovšem byla v blízkosti elektrárny,kde by zamoření bylo nesrovnatelně vyšší.

Zobrazit celou diskusi