Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Jasno 23°C

Rakousko: Češi, jste nepoučitelní, vzdejte se jádra

Jaderné elektrárny jsou trnem v oku rakouské veřejnosti
Jaderné elektrárny jsou trnem v oku rakouské veřejnosti  (Autor: Archív)
Autor: INT, pf, apk - 
31. března 2011
16:00

Češi jsou nepoučitelní. Tento vzkaz nám znovu vyslalo Rakousko v souvislosti se záměrem české strany skladovat vyhořelé jaderné palivo z Dukovan a Temelína poblíž hranic. Rakousko, jehož úpěnlivý boj proti "jádru,"  lze s trochou nadsázky označit za národní sport, se tak opět dává hlasitě slyšet ve svých námitkách. Paradoxní je, že rakouská média, která se na kauze přiživují, shodně opomíjejí skutečnost, že část elektrické energie vyráběná v českých atomových elektrárnách zásobuje hojně i jejich spotřebu.

Strach z jaderných elektráren, který podnítila tragédie ve Fukušimě, hlasitě povzbudila i tradiční odpůrce "jádra" Rakušany. Ti již v roce 1978 v referendu rozhodli, že se jejich země vzdá jaderné energie a od té doby vytrvale kritizují sousedy, kteří jejich krok nenapodobili.

Trnem v oku jim jsou zejména dvě české jaderné elektrárny a v současnosti i nový plán Správy úložišť radioaktivních odpadů. Ta již údajně rozhodla, kde by měly stát sklady pro vyhořelé jaderné palivo.

Mezi místa, která připadají v úvahu, patří území obce Lodhéřov ležící 30 kilometrů od hranic a například Budišov vzdálený necelých 100 kilometrů východně odtud. „Jsme zásadně proti stavbě těchto skladů. Tlačíme na Čechy a informujeme je o dalších možných zdrojích energie a žádáme, aby od jaderné energetiky úplně upustili,“ řekl dolnorakouský radní pro životní prostředí Stephan Pernkopf.

Snahu dolnorakouského rady podněcují i nové zprávy z poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1. Podle výsledků čtvrtečního měření stoupla úroveň radiace v okolním moři již na 4385násobek povoleného limitu.

Spolu s tím zesílily tlaky mezinárodních a domácích organizací, aby vláda rozšířila ochrannou zónu kolem elektrárny a evakuovala další desetitisíce lidí. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) také včera varovala, že radiace ohrožuje 7 tisíc obyvatel města Iitate, které leží 40 kilometrů od Fukušimy.

sakra ( 1. dubna 2011 10:12 )

Desítky let kupujete levně naší elektřinu zejména v zimě, kdy jsou vám vaše "ekologické" vodní elektrárny k ničemu. Tu levnost platí naše domácnosti, protože vám naše "drahé" vlády prodávají elektřinu levněji, než nám.

husqarnowicz ( 1. dubna 2011 08:44 )

Im Gegenteil,Deine Intelligenz ist wahrscheinlich sehr hoch,nicht wahr? Es ist zum ersten Blick zu sehen.

komarius ( 31. března 2011 18:16 )

si nevšimli,že jejich rady jsme přestali poslouchat v roce 1918!!!!!

komarius ( 31. března 2011 18:14 )

ty inteligente,vsadím se že ti je 15 a o životě víš h..no a o jádru dvě!!!

znojmacka ( 31. března 2011 17:55 )

přesně tak, monsegur, i jak píše ikem.. My jsme možná nepoučitelní, ale oni namachrování.. Až přestanou brát, tak teprv ať remcaj.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa