Neděle 23. června 2024
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Polojasno 24°C

Šéf Policie Vondrášek v Hráčích: Na ochranu Čaputové a Pellegriniho si posvítí!

Video se připravuje ...
Autor: Vera Renovica - 
11. června 2024
16:41

Poté, co se v květnu útočník pokusil zastřelit slovenského premiéra Roberta Fica, je u našich sousedů rušno. Vnitřní hrozby řeší i v Česku policejní prezident Martin Vondrášek. A v pořadu Hráči potvrdil, že si na nadcházející návštěvy slovenských politiků – dosluhující prezidentky Zuzany Čaputové a zanedlouho i nově zvolené hlavy státu Petera Pellegriniho – dají jeho lidi pozor.

Na dotaz moderátorky Very Renovici, zda ve světle atentátu na Fica bude ochranná služba pečlivější, než by jinak byla, odpověděl Vondrášek: „Máte pravdu. Podle Vídeňské úmluvy si státy vzájemně poskytují to bezpečnostní zázemí. A už k tomu nemám co dodat, protože nesmím prozradit v podstatě nic.“ Řekl však, co si pomyslel, když viděl záběry zásahu Ficovy ochranky během atentátu. „(Pomyslel jsem si – pozn. red.) … že to je průšvih. A to je všechno, co jsem si pomyslel. Jsem alergický, když takzvaní bezpečnostní experti vidí půlminutové video a už vědí, co bylo dobře a co špatně. … Nedovolil bych si hodnotit činnost ochranky jiného státu a neznat všechny informace, které s tím incidentem souvisí. A těch informací musíte znát hodně. Musíte vědět, jak byla ochrana nastavena, jestli tam bylo nějaké výlučné přání chráněné osoby,“ popsal svoje pohnutky.

Oboustranný kompromis 

Vondrášek také připustil, že i v českém kontextu musí jeho lidé pracovat s chráněnými osobami, které chtějí trochu víc svobody a trochu méně ochranky. „Asi to zní hrozně, ale vždycky je to o nějakém oboustranně akceptovatelném kompromisu. Po útoku na slovenského premiéra jsme provedli rešerši zásad, které by se měly dodržovat nejenom z naší strany, ale i ze strany chráněných osob,“ řekl policejní prezident v Hráčích. Nepopírá pak, že po událostech posledních týdnů a měsíců jsou ve střehu i kvůli vlastní bezpečnosti policisté v ulicích. „Když budu vycházet z aktuálního setkání s pohotovostní motorizovanou jednotkou, tak si uvědomují vyšší riziko útoku a berou výcvik i svoji ochranu vážněji, než tomu bylo v minulosti,“ popsal a v jiné části rozhovoru dodal, že se v Česku nálady vyostřují. Lidé hůř nesou konflikty a to, co dříve končilo útokem slovním nebo fackou, dnes končí noži a kulkami.

Metál od Pavla

Čaputová zahájí dvoudenní návštěvu České republiky ve středu 12. června. Půjde o její poslední v roli hlavy státu. U této příležitosti prezident Petr Pavel avizoval, že jí udělí Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy. Nový slovenský prezident Peter Pellegrini bude inaugurován v sobotu 15. června. Už v dubnu avizoval, že jeho první zahraniční návštěva bude tradičně do České republiky.

Pořad Hráči: Pravidelně v Blesku ti, co vládnou Česku!

Blesk už druhým rokem přináší čtenářům a divákům exkluzivní pořad Hráči, v němž se vystřídají všichni, kdo v Česku něco znamenají ve sféře byznysu, politiky i na rozhraní těchto dvou disciplín. Zhruba hodinové rozhovory, které vede zkušená moderátorka politických debat i rozhovorů s vrcholnými ústavními činiteli, Vera Renovica (39), si můžete vychutnat každé dva týdny na webu Blesk.cz. A to vždy v pondělí (v případě svátků oznámíme posun). To vše, abychom našim čtenářům umožnili podívat se za oponu, za níž se rozhoduje o našich životech, peněženkách či budoucnosti našich dětí. Jestli chcete vědět víc o těch, kteří skutečně vládnou zemi, v níž žijete, dívejte se na Hráče na Blesk.cz!

e.lesanova ( 12. června 2024 00:10 )

Proamerické krysy si rozdají metály...lepší pro bezpečnost ČR by bylo, kdyby nepřikládaly pod válečným kotlem a nesloužily cizím zájmů a zbrojařům 👎 Jako bezpečnostní riziko lze rovněž vyhodnotit vyjádření premiéra a ministra vnitra o teroristovi, kdy nejsou přímé důkazy a fakta. To, bohužel, poukazuje na fatální selhání představitelů státu a BIS a měly by vyvozeny důsledky. Paragrafů na to existuje dost.

Uživatel_5151615 ( 11. června 2024 17:36 )

Co udělala pro naší republiku slovenská presidentka Čaputová tak vyjímečného, že dostane od green PePy tak vysoké vyznamenání????!!!!

Zobrazit celou diskusi