Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Padl ortel nad Pavlem Novotným: Za starostou Řeporyjí byli Fiala, Kalousek i Pavel. Padáka nedostal!

 • Autor: ahe,ČTK - 
  Aktualizováno -
  11. 6. 2024
  20:08
  11. 6. 2024
  05:00

  Není tajemstvím, že se u kontroverzního starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) střídali různí politici i prezidentští kandidáti. Sláva Novotného chvíli pohasínala, protože se jednalo o jeho odchodu z ODS kvůli výrokům na adresu Aničky Slováčkové a jejího otce. Výkonná rada ODS ale nakonec v úterý rozhodla, že jej ve straně ponechá. V průběhu jednání nepadl ani návrh na jeho odvolání. Novotnému vyjadřovalo podporu mnoho známých tváří, podívejte se, kdo za ním do Řeporyj zavítal.

 • 1.Osud Novotného

  Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný, který čelil kritice za výroky o zdraví dcery hudebníka Felixe Slováčka Anny Julie Slováčkové, která bojuje s rakovinou, zůstává členem ODS.

  „Musíme umět odpouštět,“ řekl novinářům šéf sněmovní frakce ODS Marek Benda po dnešním jednání výkonné rady. Benda novinářům řekl, že se rozhodl návrh na vyloučení Novotného nenavrhovat. „Přestože překročil hranice slušnosti, zaznamenal jsem jeho veřejný projev omluvy, lítosti i odpovědného závazku odpracovat sto hodin na onkologickém pracovišti,“ uvedl s tím, že výkonná rada jeho stanovisko předsedy pražské organizace akceptovala.

  „Nepřemýšlel jsem o tom, co řeknu novinářům o vůli projevené radou, o tom, co vedení řekne na tiskovce. Co říkají lidi na to, co řeklo vedení o tom, co řekla ODS. Smysl mi dává nepřemýšlet o tom, že něco řeknu. Ale o tom, co jsem řekl. Dělám to už pár týdnů a budu dál. Víc vám teď neřeknu,“ napsal ČTK Novotný po vynesení rozsudku. 

  Počátkem června se předsednictvo strany usneslo, že Novotného výroky jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné členstvím v ODS. Širší vedení vládní ODS se nyní jeho dalším působením zabývalo ve Sněmovně, podle informací ČTK se Novotný jednání nezúčastnil. Vedení také rozebíralo výsledek víkendových voleb do Evropského parlamentu, v nichž ODS jako součást koalice Spolu ztratila jeden z dosavadních čtyř mandátů. 

  Lidsky nepřijatelné....

  Předsednictvo ODS v čele s premiérem Petrem Fialou usneslo, že Novotného výroky jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS. Pravomoc vyloučit člena strany má ale výkonná rada. Ta může také vydat doporučení členovi ohledně dalšího chování či ho vyzvat k rezignaci.

  Již zmíněný klíčový příspěvek starosta po kritice smazal a omluvil se, část občanských demokratů však i tak volala po jeho odchodu ze strany. Novotný již dříve uvedl, že jeho jednání bylo neodpustitelné, výkonná rada ale nakonec rozhodla, že jej ze strany nevyloučí. 

  Letos v únoru soud Novotnému uložil peněžitý trest za vyjádření na síti X, že Palestinci jsou opice a mají být vybombardováni. Zveřejnil jej počátkem loňského prosince po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael. V době rozhodnutí soudu byl starosta v podmínce, a to za výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta. Soud mu za ně v lednu 2022 vyměřil tříměsíční trest s odkladem 30 měsíců.

  Novotný však má i své podporovatele. A v Řeporyjích v kanceláři za ním v průběhu jeho působení byla řada politiků - včetně Fialy, Miroslava Kalouska (TOP 09) či Petra Pavla ještě coby prezidentského kandidáta.

  Video  Pokání Pavla Novotného: Útoku na Aničku nesmírně lituji. Proč jsem to udělal? Budu na to muset přijít sám  - Pavlína Horáková
  Video se připravuje ...

 • 2.Prezidentští kandidáti

  V době prezidentské kampaně to byla třeba Danuše Nerudová. Od Pavla Novotného získala dokonce i podpis pod svou petici, jejich společné foto je dosud dobře vyhledatelné na sociální síti X. 

  Z prezidentských kandidátů, kteří nakonec neuspěli, však nebyla jediná. Pavel Novotný se setkal také s Karlem Divišem, na jihozápadní okraj Prahy měl zavítat též Pavel Fischer.

  Jsem za to jen rád. Naše Řeporyje budou ještě známější, vážím si toho, že kandidáti k nám chtějí jezdit,“ řekl tehdy Novotný.

 • 3.Petr Pavel

  Petr Pavel si samozřejmě návštěvu v pětitisícové pražské městské části také nenechal ujít. 

  Přijal jsem pozvání Pavla Novotného zkontrolovat řád a klid v Řeporyjích. Navštívili jsme místní školu, rozebrali stav lokálního heliportu Řeporyje International a nezapomněli jsme probrat ani rodící se vesmírný program. Musím říct, že Pavlovy progresivní metody a vynalézavé přemýšlení mi přijdou v lecčem sympatické. Děkuji za pozvání, Pavle. Rád jsem poznal i maminku,“ svěřil se tehdy budoucí prezident na sociální síti. 

 • 4.Miroslav Kalousek (TOP 09)

  Před pěti lety navštívil známého starostu též Miroslav Kalousek. „Bylo mi ctí navštívit Řeporyje, pana starostu Novotného a jeho tým. Přijel jsem především proto, abych jim vyjádřil podporu a sympatie. Vážím si lidí, kteří se nebojí na veřejnosti stát si za svým názorem, i když ví, že odpovědí nebude jen potlesk,“ uvedl tehdy na facebooku. 

 • 5.Petr Fiala (ODS)

  Šéf ODS Petr Fiala celou dobu měl pro Pavla Novotného pochopení a vyjadřoval mu podporu i sympatie. I proto se spolu oba muži objevili na sociálních sítích.
  S Pavlem Novotným. Asi vám ho nemusím představovat. Někdo ho miluje, někdo nenávidí. Svou práci starosty ale zvládá výborně, o tom jsem se dnes přesvědčil přímo v Řeporyjích. ‬ ‪A abych nezapomněl - má samozřejmě mou plnou podporu ve sporu s komunistickým poslancem (Zdeňkem) Ondráčkem,“ uvedl před pěti roky ‬Fiala v krátkém komentáři.

  Video  Premiér Fiala se opřel „spratka“ Novotného: Výroky o Slováčkové překročil lidskost  - Blesk TV/Jaroslav Šimáček
  Video se připravuje ...

Milena Trummer ( 14. června 2024 07:19 )

a to i s celou koalicí (jeden grázl vedle druhého),proto drzí pri sobê.Bühví co by na nê všechno vyplavalo 🤮🤮

Milena Trummer ( 14. června 2024 07:16 )

Presnê 👍👍

Milena Trummer ( 14. června 2024 07:07 )

A pak nám tady bude Fiala s koalicí moralizovat o slušné a düstojné politice 🤮🤮

Milena Trummer ( 14. června 2024 07:00 )

Nechtêjí aby otevrel tu svou nevymáchanou hubu a vypadlo mu z ní nêco na kamarády z 5ti kolky.Holt ruka ruku myje 🤮🤮

Tom C. ( 13. června 2024 20:07 )

A pamatujes si ještě jak pronásledovali Havla, Kubo ???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa