„Máme odpovědnost za silnější unii.“ Do čela Evropské komise usedla „tvrdá“ Němka

Autor: ČTK - 
1. prosince 2019
14:12

Němka Ursula von der Leyenová a Belgičan Charles Michel v neděli oficiálně stanuli v čele dvou nejvýznamnějších orgánů Evropské unie. Von der Leyenová vystřídala ve vedení Evropské komise (EK) Jeana-Clauda Junckera, zatímco Michel se chopil role předsedy Evropské rady (ER) po Donaldu Tuskovi. Oba za své priority označují především boj s klimatickými změnami.

„Nemůže být lepší den pro začátek práce než dnešní výročí,“ prohlásila v neděli von der Leyenová, pro kterou byl první událostí ve funkci ceremoniál k desátému výročí lisabonské smlouvy. Tato reforma dřívější maastrichtské dohody poprvé zavedla termín Evropská unie a ustavila funkci předsedy ER nebo šéfa unijní diplomacie.

První žena v čele Evropské komise - Ursula von der LeyenováPrvní žena v čele Evropské komise - Ursula von der Leyenová | Reuters

Smlouva podle nové předsedkyně EK posílila integraci EU a dala jí pevné základy. „Máme odpovědnost, abychom zanechali unii, která je silnější než ta, kterou jsme převzali,“ podotkla v neděli von der Leyenová k začínajícímu pětiletému období ve funkci. Odpovědnost za budoucí podobu Evropy ale podle ní nemají pouze lídři, ale i občané.

Von der Leyenovou jako předsedkyni EK potvrdila v létě jen těsná většina europoslanců, kteří pak neschválili trojici navržených komisařů, čímž se nástup nové unijní exekutivy zdržel o měsíc. Šéfka komise i proto nabídla Evropskému parlamentu (EP) větší vliv než její předchůdci, například při navrhování unijních norem, které má v pravomoci komise.

Mezi hlavní témata německé političky bude vedle boje se změnami klimatu patřit i digitalizace či sociálně odpovědná ekonomika. Hodlá též zajistit bezvýhradné dodržování vlády práva v unijních zemích.

Němka Von der Leynová 1.12.2019 stanula v čele Evropské komise. Předsedou Evropské rady se stal Belgičan Charles Michel.Němka Von der Leynová 1.12.2019 stanula v čele Evropské komise. Předsedou Evropské rady se stal Belgičan Charles Michel. | ČTK/Olivier Matthys

Von der Leyenová se stala první ženou v čele komise. Šéfce exekutivy se podařilo zvýšit počet žen proti dosavadnímu Junckerovu týmu o tři. Mezi 12 ženami je i česká místopředsedkyně Věra Jourová. Mužů má její komise 15, chybí komisař z Británie. Londýn odmítl svého zástupce dodat s odvoláním na blížící se parlamentní volby a chystaný odchod z EU. Evropská komise s ním kvůli tomu zahájila řízení kvůli porušení povinností.

Krziz ( 1. prosince 2019 15:09 )

Kdyz zaslechnu takove a podobne vyroky tak se mi orosi celo a jdu hledat Kanady

jesensky ( 1. prosince 2019 14:56 )

„Máme odpovědnost za silnější unii.“ Do čela Evropské komise usedla „tvrdá“ Němka
tak proč ji ničíte nerealistyckými nesmyslnými návrhy, tak jak to dělal váš předchůdce v 30 letech při anšlusu a mnichova?

dobryclovek ( 1. prosince 2019 14:54 )

Máme odpovědnost za silnější unii!! plnou paká­že,vra­hu,te­roris­tu,si­rotku kteří už ted vyhrožují že nás vyhladí chápete sirotci!! ŠROJDROVÁ a spol sirotci nám vyhrožují tak že někam zaleste a neserte lid! Peka­rová,­Kalou­sku,Far­ský,Ri­chtro­vá šlapky prahy,sluničkáři,50 netáhel pitomcu senátoru!!typu Novotný!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud