Brusel rozhodl o Babišově střetu zájmů. Bude Česko vracet do evropské kasy 450 milionů?

Aktualizováno -
29. listopadu 2019
21:55
Autor: ČTK - 
29. listopadu 2019
20:38

Evropská komise v pátek zaslala českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených skupině Agrofert. ČTK to dnes večer sdělila mluvčí komise. Obsah zprávy komise označila za důvěrný a nechce ho komentovat. Stálé zastoupení ČR při Evropské unii následně potvrdilo, že audit obdrželo a předalo ministerstvu pro místní rozvoj. Mluvčí ministerstva Vilém Frček večer ČTK řekl, že o tom zatím žádné informace nemá.

V jarní předběžné auditní zprávě EK podle médií konstatovala, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Česko by kvůli takovému hodnocení mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Babiš možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá a tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude.

„Evropská komise může potvrdit, že dnes v řádném termínu zaslala českým úřadům anglickou verzi konečné auditní zprávy vztahující se k Evropskému fondu pro regionální rozvoj, Fondu soudržnosti a Evropskému sociálnímu fondu,“ uvedla mluvčí EK. Protože auditní proces ještě neskončil, je podle ní obsah zprávy tajný.

Komise obdržela odpověď Prahy na předběžnou zprávu 2. září a na svou odpověď měla tři měsíce. Audit do Česka dnes Brusel odeslal v poslední pracovní den stávající komise. České ministerstvo pro místní rozvoj se zatím k obdržení auditní zprávy nevyjádřilo. I ministryně Klára Dostálová (za ANO) oznámila podle serveru IHNED.cz, že o tom zatím nemá žádné informace. „Nebyla jsem v práci, jsem nemocná,“ sdělila serveru.

Komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ve čtvrtek oznámil, že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy Babiš vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů. Podle fondu neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení těchto dotací a nemůže je neproplatit, aby se nevystavil riziku žaloby ze strany Agrofertu. Dotace schválené od loňského srpna ale fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pooresh ( 1. prosince 2019 13:44 )

mamrde,ty jsi bolsevik,jako srandy B. Ty ne,ale kazdy cestny clovek ano,podvodniky a zlodeje je treba oznamit!

pooresh ( 1. prosince 2019 13:42 )

Cesko ne soudruzi! Agrofert bude prodan na blesim trhu,a ziskane penize budou s omluvou zpet vraceny do evropske kasy!

verka1 ( 30. listopadu 2019 10:08 )

Co další vykukove? Babis není jediný co pobírá dotace.

peyotl ( 30. listopadu 2019 06:38 )

Brusel rozhodl a my se zase poděláme. nenechme si diktovat a dělat na hlavu

tomik007 ( 30. listopadu 2019 00:43 )

DOKUD to nenapisu poslovensky - jako by to neexistovalo...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud