Britové si brexit můžou rozmyslet, potvrdil soud EU. Musí ale jednat rychle

Autor: ČTK, Mii - 
10. 12. 2018
10:20

Soud Evropské unie v pondělí potvrdil, že Velká Británie může jednostranně stáhnout svůj záměr odejít z EU. Rozhodnutí by se muselo uskutečnit v souladu s britskou ústavou. Výsledkem by podle soudu bylo, že země by zůstala členem společenství za stejných podmínek jako dosud.

Unijní soud se k věci vyjádřil jen den před tím, než by měl britský parlament hlasovat o smlouvě upravující samotný britský odchod z unie. Podle soudu může Londýn své rozhodnutí stáhnout do chvíle, než tato „rozvodová dohoda“ začne platit. Pokud by přijata nebyla, pak do uplynutí dvou let od britského oznámení o odchodu, tedy do 29. března 2019.

Rozhodnutí by muselo být výsledkem demokratického procesu v souladu s britskými ústavními požadavky. Toto „jednoznačné a bezpodmínečné“ rozhodnutí by následně musela britská vláda oznámit písemně Evropské radě (vrcholné schůzce EU), uvedl unijní soud.

Na soud EU se obrátili Skoti

S žádostí o výklad článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, kterou se okolnosti britského odchodu řídí, se na unijní soudní instanci obrátil soud ve skotském Edinburghu kvůli sporu mezi skupinou prounijních skotských politiků a britským ministrem pro brexit. Příslušný článek totiž o možné změně postoje odcházející členské země přímo nic neuvádí.

Na to v pondělí unijní soud sám poukázal, když uvedl, že článek změnu rozhodnutí nezakazuje, ale také nijak výslovně neumožňuje. Soud je toho názoru, že pokud má podle článku 50 členská země EU suverénní právo samostatně se rozhodnout o odchodu, plyne z toho, že má analogické právo své rozhodnutí změnit.

„Podmínit právo na odvolání (záměru vystoupit) jednomyslným souhlasem Evropské rady, jak navrhovaly Evropská komise a Evropská rada, by změnilo jednostranné suverénní právo v právo podmíněné a bylo by neslučitelné s principem, že členský stát nemůže být nucen k tomu, aby EU opustil proti své vůli,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

Video Premiér Andrej Babiš (ANO) se neobává, že by po brexitu Britové dál nezaměstnávali Čechy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
senil666 ( 10. prosince 2018 12:50 )

Tenhle brexit je naprostá kapitulace Británie. Velká Británie má v podstatě úplně stejné závazky vůči EU jak měla. Co nemá jsou hlasovací práva a nemůže ani jednostranně odejít. Tato smlouva je sen Evropské unie: Británie zůstane ve všem, bude všechno dál platit, ale nebude mít žádné slovo. http://www.epshark.cz/clanek/1313/vzbourenci-albionu-prohrali

Taurus70 ( 10. prosince 2018 12:35 )

Anonym01 bez se lecit ty Tve stihomamy jsou dost usmevne Ty budes skryty ritopich Jakub Janda jinak to neni mozne ,dva takovy kreteni v jedne republice byt proste byt nemuzou😂😂😂😂

anonym01 ( 10. prosince 2018 12:17 )

JO, BYLA BYCH TAKY, ALE VIDIŠ NEKDE NA PRAZSKYM HRADE A VE VLADE MYOVOU NEBO THATCHEROVOU ? VIDÍM RUDE TRENCLE! A TAK BYCHOM TAKY SKONCILI PO CZECHEXITU!

anonym01 ( 10. prosince 2018 12:09 )

BRITSKÁ LIBRA JE KRYTÁ ZLATEM PROZRADTE ČÍM JE KRYTÁ KORUNA BUREŠOVA? JESTLI Z TĚCH ZAOSTALÝCH ZEMÍ MÁ NĚKDO ZÁJEM O NAS A NAŠE PLATIDLO JE TO TÍM, ŽE PATŘÍME DO RODINY EU . TO KOBLIHARUM JE CELKEM JEDNO.

anonym01 ( 10. prosince 2018 11:54 )

Sněhulákovi taje mozek, potřebuje nutně na SIBIŘ. TAK se Kalousku už smiluj!

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa