Překvapivý tah s brexitem má zabránit rozdělení Británie. Kvůli Bruselu a Irům

Autor: ČTK, nkov - 
4. 11. 2018
08:55

Součástí brexitové dohody bude možnost setrvání celé Británie v celní unii, uvedl v neděli deník The Sunday Times. Brusel tak nebude vyžadovat takzvanou irskou pojistku, která by zabránila vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Úřad britské premiérky Theresy Mayové podle agentury Reuters označil novinovou zprávu za spekulaci.

EU považuje otázku irských hranic za klíčovou, proto chce v brexitové dohodě zajistit volný pohraniční režim. V rámci pojistky dosud navrhovala, aby Severní Irsko setrvalo v celní unii s EU, zatímco zbytek Spojeného království by součástí společného celního prostoru nebyl. Toto řešení se ale nelíbí Londýnu, neboť by to znamenalo celní rozdělení země.

Reuters už v pátek informoval o tom, že EU nově navrhla pojistku rozšířit na celé území Británie, což by Londýnu uvolnilo prostor pro dojednání obchodních pravidel. Podle The Sunday Times se zachování celní unie s Británií stane součástí brexitové dohody. V dohodě bude také klauzule o vystoupení z celní unie, což by britské premiérce Therese Mayové poskytlo argumenty, aby mohla přesvědčit odpůrce v řadách své Konzervativní strany.

Spekuluje se, že někteří ministři, jako je například ministr pro brexit Dominic Raab, by bez časového omezení britského setrvání v celní unii rezignovali.

Blíží se dohoda

Kabinet Mayové se podle zmíněného britského deníku v úterý sejde, aby o plánu jednal. Premiérka věří, že do pátku se podaří učinit dostatečný pokrok v brexitových jednáních, aby EU mohla svolat mimořádný summit. The Sunday Times dále uvedl, že přípravy dohody jsou mnohem dál, než je dosud známo.

„Je to všechno spekulace,“ uvedl v komentáři úřad Mayové. Ten dodal, že premiérka se jasně vyjádřila, když řekla, že jednání postupují dobrým směrem a že je prozatím hotovo 95 procent dohody mezi EU a Británií.

Video David Coburn, lídr skotské části UKIP: Chci tvrdý brexit. Musíme tu zbraň držet u hlavy EU - Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
dragomira ( 11. listopadu 2018 16:56 )

Na světě vždy vyhravalo jen zlo.Vždy a všude bude a vítě proč??Protože 90% lidí je bližší lež a svuj prospěch!!Vlezdořitství šefum,politikum,zbabělost a nenažranost!!!!Pravda je pro ně pouze slovo a ještě k tomu zatracované!!!Hnuj světu vladnul a vladne.Stydim se za to že žiju v teto době a že jsem člověk!

wp2t ( 4. listopadu 2018 12:03 )

Opět, znovu a zas pořád dokola se ukazuje diktatura RVHP, totiž vlastně dnes EU. Svobodu Tibetu ano, za svobodu Katalánsku z rozhodnutí vlastního lidu do basy. Fingované chemické útoky Assada do zpráv celého světa, na skutečná zvěrstva na obyvatelstvu Jemenu cenzura. Já nevidím už skoro žádný rozdíl mezi multikulti a komunismem.

blackhole1 ( 4. listopadu 2018 09:22 )

HNUS..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa