
Babiš s migranty dopálil italskou europoslankyni. Pozvánka na pizzu mu ale platí
Něco takového odmítáme, reagovala na slova premiéra Andreje Babiše (644, ANO) italská europoslankyně Laura Ferrara (35). To když řekl, že Česko nepřijme ani jednoho migranta. Itálie si podle europoslankyně svou geografickou polohu nevybrala a těžko může na rozdíl od Maďarska postavit zeď napříč Středomořím. S Babišem se Ferrara neshodla už před čtyřmi lety, kdy se na jeho společnosti ptala budoucí komisařky Věry Jourové. Po útocích tehdejšího ministra financí ho pak pozvala na pizzu. Na setkání ještě nedošlo, pozvánka pro Babiše prý ale stále platí.
„To je jeden z příkladů, který nemůžeme akceptovat. Pokud jste součástí Evropské unie, musíte být připraveni přijmout všechny povinnosti. Pokud jde o evropský fenomén, musíme to řešit celoevropskou cestou a na evropské úrovni,“ reagovala Ferrara ve Studiu Blesk ve Štrasburku na vyjádření premiéra Babiše, že Česko nepřijme z migrantů nikoho.
„Nemůžete říct, že je to váš problém, je to na vás, ale já nepřijmu ani jednoho migranta, protože to není můj problém. To je podle mě velmi, velmi špatně,“ zlobila se europoslankyně.
Ferrara zdůraznila problematiku geografického umístění Itálie. „Každý den během léta to byla ta samá situace a stejné vyjednávání s dalšími zeměmi, kdo je schopen přijmout uprchlíky. Musíme to změnit. Rádi bychom viděli Evropu, ve které je spolupráce, solidarita a férové dělení zodpovědnosti. Nemůžeme doplácet na svou geografickou polohu a všechny problémy, které jsou mezinárodního rázu,“ řekla.
Itálie je společně s Francií a Německem největšími donátory do rozpočtu Evropské unie. Zřejmě i proto si její vláda „dupla“ v otázce vylodění migrantů. Země totiž hrozila, že pokud se nedočká spolupráce, zablokuje hlasování o rozpočtu na další období. Na to se zase z Unie ozývaly hlasy, že je možné Italům stopnout přísun dotací.
Ferrara odmítá, že by Italové byli laxní
„Byla jsem mnohokrát u vylodění migrantů na našich březích a viděla jsem tu velkou snahu našich úřadů,“ oponovala pak Ferrara kritice, která se na Italy snášela za laxní přístup v otázce hot-spotů. „Začínají s prvními informacemi, které jim uprchlíci dají, zjistí, zda mají doklady, nebo ne, ale pak jsou v přijímacích centrech, která nejsou uzavřena, nejsou to detence. Je normální, že mohou svobodně odejít v rámci Itálie, kam chtějí. Problém přichází, když se snaží Itálii opustit,“ připomněla.
Podle Dublinského systému musí žádost cizince o azyl posoudit první země EU, do které vkročí. Do té doby nesmí pokračovat dál. „Itálie je to pro ně jen cesta do Evropy a do země, kam skutečně chtějí jít. Je to pro ně tranzitní zóna, brána do EU. Není to cílová destinace pro všechny ty uprchlíky. To je skutečný problém, protože podle Dublinských nařízení jsou povinni v Itálii zůstat, nesmějí jít do jiné země. To je první problém a je to problém, který ohrožuje schengenský prostor,“ řekla zástupkyně nyní vládního Hnutí pěti hvězd.
EMBED_OFF
Jak to bylo s pozvánkou na pizzu pro Babiše
Kromě nesouhlasu s Babišovými slovy ohledně migrace se do střetu s nynějším českým premiérem dostala Ferrara už v roce 2014. Během slyšení pozdější komisařky Věry Jourově v europarlamentu se ptala na Babišovy firmy. Chtěla se tak přesvědčit o nestrannosti české zástupkyně v Komisi.
Nynější premiér na italskou europoslankyni později zaútočil, že se nechala naočkovat od Petra Macha, tehdejšího europoslance a předsedy Svobodných. Ferrara si to ale nenechala líbit a pozvala Babiše na pizzu, kde jí měl své podnikání objasnit.
„Pamatuji si, že to bylo během slyšení paní komisařky Jourové, ale dál jsem to nesledovala,“ přiznala k problematice podnikání českého premiéra. Podle Ferrary setkání s Babišem ještě neproběhlo. Její pozvánka prý ale stále platí.
mají letectvo a lodě ,tak at dělaj svoji práci.hlídat a nepouštět.