
Česko na špici v konzumaci alkoholu: „Na pomoc jsme se vykašlali,“ říká Vobořil
Česko má až 1,5 milionu rizikových uživatelů alkoholu a na jejich závislosti tratí až 170 miliard korun. O tom, kam tyto peníze mizí a jak tuto bilanci napravit, mluvil v Epicentru Blesku národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). Vláda přitom minulý týden schválila plán proti závislostem, kde prevence a léčba hrají hlavní roli.
„Sociální dopady, které s alkoholem souvisí, jsou velké. Lidi ztrácí zaměstnání, nejsou schopni potom hradit zdravotní a sociální pojištění. Osmdesát procent domácího násilí u nás, nejen na ženách, ale i na dětech, se odehrává právě pod vlivem alkoholu,“ vyjmenovává Vobořil celou škálu problémů, které s sebou nadužívání alkoholu přináší.
„Ale i u lidí, kteří zkrátka pijí pravidelně, je riziko, že onemocní jakýmkoli cévním, jaterním, ledvinovým, nebo srdečním onemocněním před důchodovým věkem, výrazně vyšší,“ dodává.
„V devadesátých letech se nám úplně rozpadl systém programů pro závislé na alkoholu. Ze záchytek jsou jakési zdravotnické šatlavy, kam se svezou lidi, aby teda nedělali nepořádek v nemocnicích. A občas někdo na cestě umře předávkováním. Když pominu ekonomický aspekty, tak tohle je zásadní, velký dluh, který Česká republika má. Není snad země ve střední Evropě, která by se takhle vykašlala na pomoc lidem, kteří mají problémy s alkoholem,“ kritizuje Vobořil.
„A nejde jenom o ty samotné uživatele, ale o celé jejich okolí,“ přidává. „Další věc je ten ekonomický pohled. Včasná detekce, pomoc, prevence a léčba ovšem výrazně tomu systému šetří peníze. Ti lidi, když je ten systém dobře postaven, jsou z velkého procenta schopní začít fungovat a vrátit se do zaměstnání, platit daně.“
A dobře to tak je! Když budu vědět, že mě někdo ze závislosti prostě vyseká, tak do toho klidně skočím. Takže nepomáhat.