Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Česko na špici v konzumaci alkoholu: „Na pomoc jsme se vykašlali,“ říká Vobořil

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
12. dubna 2023
05:00

Česko má až 1,5 milionu rizikových uživatelů alkoholu a na jejich závislosti tratí až 170 miliard korun. O tom, kam tyto peníze mizí a jak tuto bilanci napravit, mluvil v Epicentru Blesku národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). Vláda přitom minulý týden schválila plán proti závislostem, kde prevence a léčba hrají hlavní roli.

„Sociální dopady, které s alkoholem souvisí, jsou velké. Lidi ztrácí zaměstnání, nejsou schopni potom hradit zdravotní a sociální pojištění. Osmdesát procent domácího násilí u nás, nejen na ženách, ale i na dětech, se odehrává právě pod vlivem alkoholu,“ vyjmenovává Vobořil celou škálu problémů, které s sebou nadužívání alkoholu přináší.

„Ale i u lidí, kteří zkrátka pijí pravidelně, je riziko, že onemocní jakýmkoli cévním, jaterním, ledvinovým, nebo srdečním onemocněním před důchodovým věkem, výrazně vyšší,“ dodává.

„V devadesátých letech se nám úplně rozpadl systém programů pro závislé na alkoholu. Ze záchytek jsou jakési zdravotnické šatlavy, kam se svezou lidi, aby teda nedělali nepořádek v nemocnicích. A občas někdo na cestě umře předávkováním. Když pominu ekonomický aspekty, tak tohle je zásadní, velký dluh, který Česká republika má. Není snad země ve střední Evropě, která by se takhle vykašlala na pomoc lidem, kteří mají problémy s alkoholem,“ kritizuje Vobořil.

„A nejde jenom o ty samotné uživatele, ale o celé jejich okolí,“ přidává. „Další věc je ten ekonomický pohled. Včasná detekce, pomoc, prevence a léčba ovšem výrazně tomu systému šetří peníze. Ti lidi, když je ten systém dobře postaven, jsou z velkého procenta schopní začít fungovat a vrátit se do zaměstnání, platit daně.“ 

 

janamala ( 12. dubna 2023 10:08 )

A dobře to tak je! Když budu vědět, že mě někdo ze závislosti prostě vyseká, tak do toho klidně skočím. Takže nepomáhat.

AHel ( 12. dubna 2023 07:47 )

V této době mě alkoholici vůbec nezajímají, svojí vlastní rukou si to lejou do krku, tak ať klidně zhebnou. Když je člověk slušný, tak to odskáče. Byla jsem s maminkou na pohotovosti, není bolestýnek, pak se vyklubalo, že má zánět ledvin. čekaly jsem na chodbě na Františku 4 hodiny. Před námi šel kolabující smradlavej feťák!!!! Naprostá katastrofa. Moje maminka pracovala celý život ve významná funkci v zahraničním obchodě, vychovala dva vysokoškoláky a pak jí ošetří po feťákovi za katastrofickou dobu!!! Ještě hrozilo, že bude spát na chodbě, protože měli málo místa, udělala jsem tam takovou scénu, že si to nedovedete představit, feťák měl svojí postýlku a pokojíček a o to samé jsem musela já bojovat. Hnus. Takže příspěvek neberu. Nejdříve se vláda musí postarat, aby se lidem dobře žilo, ale tato vláda se chová tak, že vede lidi k tomu, aby začali ze zoufalství pít. Vůbec nemají zájem o českého občana, tedy mají zájem o českého občana ho sedřít z kůže!!!!! Hnus.Debilní článek v nejhorší možné době. Na všechno nemáme!!!! Nestydatost celého obsahu článku. Vláda nás nechala v tom, ať si každý pomůže sám, tak ať to dělají i alkoholici a smažky!!!! Na všechny stejný metr!

defakto ( 12. dubna 2023 07:03 )

... aspon v něčem jsou Češi na špici !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa