Ministr Nekula pro Blesk o drahotě: V hledáčku máme jablka a brambory
Vysoké ceny potravin a jejich kontroly ze strany státních orgánů. Nejen o tom mluvil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (53, KDU-ČSL) v Epicentru Blesku. Po cukru a vejcích si rezort posvítí i na jablka a brambory.
Proč máme v Česku tak drahé potraviny?
„Mně to vadí, že máme tak drahé potraviny. Protože elektrická energie klesá, cena plynu klesá, klesá cena hnojiv, klesají ceny zemědělských komodit. V obchodech to ovšem příliš nepozorujeme. Ale už se blýská na lepší časy. A díky tomu, že jsme zintenzivnili kontrolní činnost, tak vidíme, že se ta situace, byť zatím po malých krůčcích, posouvá. Například u vajec, tam vidíme docela slušný sešup na cenách.“
Vy jste dříve zmiňoval, že problémem jsou i 100 nebo 200procentní přirážky obchodníků. Platí to stále?
„Nejsou to excesy. Bohužel obchodní řetězce to někdy zkouší. A je to třeba vidět u jablek nebo brambor. Proto je potřeba vyvíjet tlak. A jsem rád, že i média se velice výrazně věnují tématu cen potravin. I díky vám jako Blesku to téma bylo velice intenzivně nasvíceno a způsobilo velký tlak. Teď jsme hodně intenzivně komunikovali zejména cukr a vejce. Obchodníci to pochopili a začali slevovat i jiné produkty. Teď se chceme zaměřit i na jablka a na brambory.“
Vy jste už dříve uvedl, že za vysoké ceny často mohou obchodní řetězce. Je tomu skutečně tak?
„Musíme si na rovinu říci, že jsou tady situace, kdy obchodník zkouší na zákazníkovi tzv. kvazi slevu, když se o žádnou slevu nejedná. Je to jenom nějaká hra, to se nám nelíbí. Tam je potřeba zakročit. A pak samozřejmě tam, kde je podezření na nějaké kartelové dohody. To je hodně práce pro antimonopolní úřad.“
Nepomohlo by k levnějšímu zboží i snížení DPH na potraviny?
„Pokud bychom v současné době snížili DPH na potraviny, tak koncový zákazník to vůbec nepocítí. V době, kdy obchodníci razantně zvedají ceny, tak bychom jenom udělali díru ve státním rozpočtu.“
V minulosti se často mluvilo o potravinové soběstačnosti. Je stále na pořadu dne?
„Potravinová soběstačnost je příliš úzký pojem. Já bych to spíš nazval potravinová bezpečnost. Abychom to, co si můžeme u nás vypěstovat, tak si vypěstovali v přiměřené ceně a ve špičkové kvalitě. V čem jsme dobří, ať je to pěstování obilí, olejnin, cukrovky, v těchto komoditách jsme nejenom soběstační, máme dokonce nadvýrobu. To stejné platí u mléka nebo hovězího, ale jsou i jiné položky, které úspěšně vyvážíme. Takže kde jsme dobří, to dělejme a vyvážejme. A čemu se u nás tak nedaří, tak si dovezme.“
Kapitalismus s "lidskou tváří"? To nejde dohromady.