Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Prouza v Blesku: Chybějící odvaha ministra Nekuly a perverzní řepka. Kdo vydělává na krizi?

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková, lig - 
14. března 2023
05:00

Za vysokými cenami českých potravin stojí podle Tomáše Prouzy zejména drahé energie, ale také nejvyšší DPH na potraviny v Evropské Unii. Hovořil o tom v Epicentru Blesk Zpráv prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Popsal také zákulisní detaily schůzky s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou a prozradil, koho ministr nechtěl pozvat k jednacímu stolu.

„Ten největší kámen na noze celé výroby potravin a druhý velký problém je prostě vysoká DPH, protože v Česku máme nejvyšší DPH na potraviny, všichni známe nulu DPH na potraviny v Polsku, ale Německo je na 7 procentech, Slováci na 10 a v Česku je to 15 % . My jsme jediná země na světě, kde máte DPH na točené pivo nižší než na ovoce nebo zeleninu,“ vysvětloval ve studiu Blesku.

Tomáš Prouza také prozradil, že na setkání zástupců zemědělců, potravinářů a obchodníků s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou nebyli i přes jejich apel pozváni zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „My budeme respektovat mantinely, které stanovil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a je nám úplně jedno, jestli bude ministr Nekula bouchat pěstičkou do stolu, ale nebudeme kvůli němu porušovat zákon. To se možná panu profesorovi nelíbí, ale můj pocit na tom jednání spíš byl, že on stejně neposlouchal, co mu kdo říká,“ popisoval schůzku s ministrem, která proběhla před dvěma týdny.

„My jsme tam mluvili relativně dlouho, pan ministr si celou dobu četl papíry, vypadalo to, že se učí věty na následnou tiskovou konferenci, kam nikoho jiného nepřizval, a jeho kolega mu ukazoval na papíru, koho dalšího má vyvolat, protože ministr ani nevnímal, podle mě, co se v té místnosti děje,“  popsal situaci s Nekulou jako jednání, které podle jeho slov nedávalo smysl. Ocenil by, kdyby se dostalo na systémové otázky jako, proč na trhu velmi často chybí čeští dodavatelé, proč nejsou konkurenceschopní a potraviny v zahraničí jsou levnější, než jsou v Česku a co s tím dělat. „To by dlouhodobě lidem pomohlo s vysokými cenami potravin a především by to tady nastavilo výrazně větší konkurenci, když my tady dneska máme velmi často jednoho, dva velké dodavatele, kteří si diskutují ceny,“ doplnil.

Velcí zemědelci vydělávají na krizi

V posledních dnech jsme svědky slovních přestřelek mezi zástupci zemědělců, obchodníků, potravinářů i ministerstvem zemědělství. Podle Prouzy však čísla mluví jasně. „Já chápu, že Martin Pýcha (předseda Zemědělského svazu ČR pozn. red.) bere ukazování čísel jako útok, protože pro něho musí být strašně nepříjemné, že je vidět, že pokud někdo vydělává na krizi, pak jsou to velcí čeští zemědělci. A nejemže vydělávají, ale ještě hlasitě mlaskají. Sám Český statistický úřad říká, že podle jejich odhadů budou mít velcí čeští zemědělci loňský rok zřejmě nejziskovější v historii,“ popsal situaci s tím, že zatímco potravináři a obchodníci budou mít nižší zisky, tak velcí čeští agrobaroni si loni přišli na neuvěřitelné peníze.

Video  Kdo může za drahou zeleninu? Střet zástupce zemědělců i prodejců v debatě Blesku  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

„Celou dobu říkáme, že je dobře samozřejmě, aby stát hlídal, jestli někdo situaci nezneužívá, ale pak má smysl dívat se na ziskovost v celé vertikále, protože ono je úplně jedno, jakou máte marži, z toho prostě platíte zaměstnance, logistiku, energie a podobně. Důležité je, jestli vám na konci roku zůstanou tři procenta nebo 30. Tohle, kdyby ministr měl odvahu zkontrolovat, tak prostě zjistí, že se bude muset podívat zpátky na své vlastní ministerstvo,“ míní Prouza s tím, že by měl Nekula řešit, jestli má mysl posílat desítky miliard dotací velkým českým zemědělcům, kteří jsou ziskoví i bez těch dotací.

Perverzní řepka

„Zdeněk Nekula bude muset najít skutečně odvahu a změnit dotační systém. Protože je jako perverzní, že vyděláte víc peněz na řepce než na okurkách. Chápu, že za minulé vlády nebyl ani náhodou zájem to měnit, ale tahle vláda přece v rámci předvolební kampaně mluvila o deagrofertizaci České republiky. Výrazně větší pomoci drobným zemědělcům. Téměř nic z toho se neděje,“ upozornil v závěru pořadu Tomáš Prouza.

Video  epi Tomáš Prouza  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

levicove-smegma ( 14. března 2023 08:35 )

Snížení DPH jen zvýší zisky obchodníků, ale ceny neklesnou.
Proč se musí vyhazovat miliardy jako dotace na Babišovu řepku?

rosicak ( 14. března 2023 08:10 )

Co říkala současná vláda před volbami je už z její strany dávno zapomenuto. Jedou stále v Topolánovském : Co budeme dělat po volbách nemůžeme před volbami nikomu říct. To by nás nikdo nezvolil !!!

deratizater ( 14. března 2023 06:27 )

Prouza vede demagogické zavádějící kecy.Problém je v absolutní nečinnosti státních cenových regulačních institucí tam je třeba udělat razantní personální změny.Takový Petr Mlsna a další měli být už dávno odejiti. Pokud dozorové státní instituce nezacvičí s energetickými lichváři tak se poklesu inflace a cen nedočkáme.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa