Tři administrativní budovy přezdívané Pragerovy kostky vznikly na zahradě Emauzského kláštera na přelomu 60. a 70. let minulého století. Po dokončení v nich bylo sídlo Projektového ústavu výstavby Prahy, kde působil i autor jejich návrhu či například budovy bývalého Federálního shromáždění Karel Prager. IPR v areálu sídlí od roku 2013, v roce 2017 v jedné z budov zřídil Centrum architektury a městského plánování (CAMP) určené pro veřejnost.

Špatný stav

O rekonstrukci rozhodlo vedení města loni v dubnu, podle původního harmonogramu měly první práce začít letos na podzim. Při opravách mají být opraveny střecha, fasáda a izolace budovy. Zrekonstruovány budou i vnitřní prostory včetně nového pracovního uspořádání kanceláří a zasedacích místností. Součástí prací je rovněž úprava venkovních prostor mezi budovami, kde vznikne park.

Důvodem oprav tří architektonicky cenných budov od architekta Karla Pragera je jejich špatný stav. Objekty mají problémy se statikou a zatéká do nich. „Všechny posudky říkají, že budovy jsou za hranicí životnosti a s každým dalším rokem bude rekonstrukce nákladnější,“ řekl Boháč ČTK. „Kdybychom to soutěžili dneska, tak je odhad, že by cena byla o 30 procent dražší,“ dodal.

Námitky

Do loňského tendru se podle informací města přihlásily dvě stavební společnosti, zároveň však dorazily dvě námitky zpochybňující zadání soutěže. IPR námitky odmítl a firmy se následně obrátily na ÚOHS.

Tendr byl koncipován takzvanou metodou design and build, kdy stejná firma zpracuje projekt a ujme se i stavebních prací. Pokud antimonopolní úřad rozhodne ve prospěch institutu, bude podle Boháče následovat zhruba rok projekčních prací a poté zahájení oprav. Město podle informací pro radní očekává, že úřad by ve věci mohl rozhodnout do konce května.

Video
délka: 01:45.19
Video se připravuje ...

Ředitel IPR Ondřej Boháč o novém Centru architektury a městského plánování (CAMP). (2017) Daniel Vitouš

Fotogalerie
25 fotografií