Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Velvyslankyně o válečných zločinech na Ukrajině: Rusko se tím moc netají. A vyšetřovat pomáhá i ČR

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
17. března 2023
05:00

Stíhání za válečné zločiny spojené s invazí Ruska na Ukrajinu začíná dostávat reálné obrysy. Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájí stíhání několika lidí v případech únosů ukrajinských dětí a útoků na civilní infrastrukturu. Čerstvě vydaná zpráva OSN navíc výčet zločinů doplňuje o další jako mučení či znásilňování. Vyšetřování podobných případů v Epicentru Blesku přiblížila velvyslankyně v Nizozemsku a viceprezidentka Shromáždění smluvních stran ICC Kateřina Sequensová.

„Úřad žalobce se ve vyšetřování zločinu spáchaných na Ukrajině soustředil právě na zločiny vůči dětem, jejich únosce a nucené deportace. A Rusko se ani touto aktivitou příliš netají, byť ji tedy nazývá jinak,“ potvrzuje postup velvyslankyně.

„Moskva to prezentuje jako humanitární misi na ochranu opuštěných ukrajinských dětí. A v této souvislosti dal sám žalobce najevo, že jsou nezákonné přesuny dětí do Ruska jeho vyšetřovací prioritou. Současně právě to, že Rusko se k těmto aktivitám hlásí, by možná umožnilo lepší prokazatelnost odpovědnosti vyšších míst, která je jinak velice obtížná. A to samé se dá říct vlastně o těch útocích na infrastrukturu, které jsou rovněž ruskou stranou relativně jasně deklarovány,“ dodává s tím, že je možné, že zatykačů bude postupně přibývat.

„Česká republika od začátku války proti Ukrajině ICC aktivně podporuje. My jsme vyslali seniorní státní zástupkyni do vyšetřovacího týmu pro Ukrajinu a Česká republika i finančně přispěla. A jednou z těch dalších vyšetřovacích aktivit, kterou organizuje královská vojenská policie Nizozemska pod hlavičkou ICC, je účast příslušníků rezortu ministerstva obrany a Policie České republiky. A já to považuji za velice pozitivní vývoj,“ přidala Sequensová ke konkrétnímu zapojení české strany do vyšetřování.

sorgedoktor ( 17. března 2023 10:25 )

Uvedomuje si pisatel clanku co je to valka....My co jsme natozeni pred rokem 1940 si jeste tak matzne vzpominame na sem tam nejake prikori, pas nemanzelskych deti atd.I v Plzni

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa