Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Psycholog o vánočním stresu a zimním smutku: Jak se vyrovnat s vánočními tlaky?

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
20. prosince 2022
15:34
Autor: Pavlína Horáková, for - 
20. prosince 2022
14:30

Z vitrín obchodů ale i televizních obrazovek na nás zírají usmívající se obrázky ideálních rodin, které se chystají oslavit nejšťastnější svátky v roce. Realita mnoha českých domácností je však velmi často jiná. Mnoho z nás se potýká se ztrátami v rodině, špatnými partnerskými vztahy nebo existenčními problémy. Jak zvládnout příští dny tak, aby byly alespoň trochu šťastné a veselé? V pořadu Epicentrum radil klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

Vánoce mají být šťastné a veselé, ale u řady lidí se v tomto období objevuje úzkost. Podle klinického psychologa, psychoterapeuta a profesora lékařské psychologie Radka Ptáčka z psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je to paradox, protože pokud se kolem nás děje něco veselého, tak máme tendenci bilancovat. A nedělají to jen ti, kteří trpí nějakou duševní poruchou. Je to čas bilancování i u těch, kteří si najednou uvědomí, jak rok utekl.

„Lidé si řeknou:  Co jsem vlastně za ten rok stihnul a přijdou na to, že stihli polovinu toho, co chtěli stihnout, a to je může uvést do deprese. Do deprese v nejširším slova smyslu nás může také uvrhnout samota, protože Vánoce o tom, že jsme spolu a někdo bohužel může být sám a to s sebou může nést symptomy deprese a úzkosti,“ uvedl Radek Ptáček v Epicentru.

Problémem jsou i nerealistická očekávání, která jsou podporována obrázky šťastných rodin na Vánoce, které na nás útočí ze všech stran.

„Bez očekávání by náš život nedával smysl, každý z nás si vědomě či nevědomě dáváme nějaké cíle. Jenže je smutné, když si cíle stanovujeme na základě obrázků z časopisů, tedy že budeme mít naklizený byt, usměvavého partnera a hodné děti,“ varuje psycholog a pokračuje: „Když tomu tak není, propadáme do depresivních a úzkostných pocitů. Očekávání či cíle, které si klademe, by měly být realistické.“

I o Vánocích se můžete obrátit na krizové linky

Lidé s příchodem zimě často popisují tzv. řekněme, zimní blues nebo zimní smutek. Tuto sezónní depresi může způsobovat nedostatek světla. Podle odborníka světlo vyvolává neurofyziologické mechanismy, které nám zlepšují náladu.

„Bohužel během Vánoc to není jen o nedostatku světla, ale už o zmíněném bilancování. O Vánocích bilancujeme i ve vztazích, náhle je nám líto, že se k nám partner nechová hezky, z dětí jsou najednou puberťáci, kteří říkají „Ježiš, Vánoce, hlavně mi dej, co chci, abych ty Vánoce přežil“. Faktorů, proč máme depresi, je mnohem více,“ říká Ptáček.

V případě, že je člověk na Vánoce sám, případně propadá depresi, se kterou těžko bojuje, doporučuje psycholog obrátit se na krizové linky. „Jakmile budete mít pocit, že může nastat situace, kterou nezvládnete, nebudete moci najednou kvůli depresi ani vstát z postele, vyhledejte odborníka a poraďte se s ním,“ uzavírá odborník.

Seznam krizových linek najdete třeba ZDE na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa