„Přišla o bydlení a skončila v holobytu plném štěnic, kde i s dětmi spali na zemi. Z původního bytu dokázala ve svém stavu odnést jen pár osobních věcí ve dvou taškách. Sama je díky nemoci vyhublá na kost, nemá vlasy, z ruky jí trčí permanentní port pro podávání chemoterapií,“ popisuje Radka Petrlíková, která se mladé ženě v nouzi snaží pomoci.

K jídlu měli všichni tři pouze čínské polévky a v podstatě bylo jen otázkou krátkého času, kdy by skončili na ulici úplně. Zdeňka při tom všem dochází na chemoterapie a bojuje. „Nikdo však nedokáže říct, kolikery Vánoce mají Zdenčiny děti se svou maminkou ještě napsány ve hvězdách. Nyní totiž Zdeňce při kontrole objevili nový útvar na plicích,“ upřesňuje Petrlíková.

Dětská radost z obyčejné postele

Zdeňku objevila Jitka Houdková, která vede místní dárcovskou skupinu na Facebooku. A působí i v dobročinném spolku BADY z.s. „Když Jitka vyslechla Zdenčinu situaci, daly jsme hlavy dohromady, nevěděly jsme jak, nevěděly jsme, zda to zvládneme, ale prostě jsme věděly, že něco musíme udělat, teď hned,“ má jasno paní Radka.

Zdeňce obě dámy nakoupily jídlo, přivezly darované postele, lednici… „Takovou radost, jakou měly děti z postele, jsme dlouho neviděly.  Po první návštěvě místa, kde Zdeňka měla bydlet, nám bylo jasné, že vozit tam další pomoc nebo investovat tam třeba do vymalování, nemá smysl,“ popisuje Radka. Vyřešit Zdenčinu bytovou situaci a dostat ji z děsivého kutlochu však nebylo vůbec jednoduché.

Samoživitelka není kšeft

„Přestože jsme volaly jménem spolku a byly ochotny složit kauci i nájem, nikdo nebyl ochotný byt pronajmout. Nemocné, sociálně slabé mamince, samoživitelce. Někteří to řekli na rovinu, že to není kšeft,“ vysvětluje Petrlíková. Nakonec obě ženy sehnaly malinký útulný byt 1+1, kam Zdeňku i s dětmi přestěhovaly. Problémem je ale jeho další financování.

„Vedle invalidního důchodu 5900 korun má nárok jen na pár stovek na přídavcích na děti. Na příspěvek na bydlení vznikne nárok až za tři měsíce, kdy bude hradit nájem. Na víc nemá nárok,“ vysvětluje Petrlíková.

Chybí peníze

Za Zdeňku nyní spolek hradí celý nájem, energie a velkou část ostatních nákladů, což je pro něj obrovská částka. „Jen za poslední 2,5 měsíce jsme za Zdeňku vydali přes 70 tisíc, a to jsme si opravdu nijak nevyskakovali. V podstatě jsme parta dobrovolníků, které svedla dohromady snaha pomoci těm nejslabším a nejzranitelnějším v našem okolí. Tohle je ale pro nás opravdu velké sousto,“ dodává žena, která na pomoc nemocné mamince založila finanční sbírku na dobročinné platformě Donio.  

„Z vybraných peněz budeme Zdeňce a jejím dětem dál pomáhat hradit jejich životní náklady, dokud bude potřeba. Pokud by Zdeňka a její děti celou částku nevyčerpaly, využili bychom prostředky i se souhlasem Zdeňky pro další maminky s malými dětmi, které se na nás dnes a denně obracejí,“ uzavírá Radka Petrlíková.

Video
Video se připravuje ...

Pět nejčastějších nemocí, na které Češi umírají 

 

Fotogalerie
6 fotografií