Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Jasno 23°C

Chudší budeme všichni, varuje Fialův poradce. Česko důchodovou reformu vůbec nezvládlo

Video se připravuje ...
7. prosince 2022
05:00

Důchodová reforma je jedním z nejskloňovanějších slovních spojení nejen této, ale i předchozích vlád. Zatím žádný z kabinetů se k ní ale nedostal a nechal to na práci toho příštího. Čekat na ni by bylo asi jako čekat na Godota. Tak se dají shrnout slova ekonoma a poradce předsedy vlády Daniela Münicha v Epicentru Blesku. Peníze na důchody budou vždycky, ale jejich úroveň výrazně klesne.

„Já už to říkám hodně let. Říkám to od doby, když šel tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) do vlády s tím, že je to jeho priorita číslo jedna. Na důchodovou reformu, která vygeneruje balík peněz, který zaplatí důchody Husákových dětí a dalších, na to už je pozdě. To už se prostě prokaučovalo. Odposunovalo se to dopředu. Každá vláda to vždycky posunula na tu další,“ připomíná člen Národní ekonomické rady vlády.

„Trochu se divím, že současná vláda stále ještě hovoří o tom, že důchodovou reformu provede. Jediné, co bude schopna provést, budou nějaké parametrické úpravy důchodového systému. Ty v principu, obecně řečeno, budou snižovat úroveň důchodů v budoucnosti. Nějakým způsobem přerozdělí a ušetří peníze, jinak by ten systém nebyl dále financovatelný,“ vysvětluje ekonom s tím, že nyní už jen půjde o to najít parametry, kde to bude nejméně vizuálně bolet. 

Jedním dechem Münich dodává, že na penze se najdou peníze vždycky: „Seniorních voličů bude čím dál větší podíl. Hlasovat budou senioři, pochopitelně za to, aby měli nějaké rozumné důchody. Produktivní generace to zaplatí na daních, nebo na splátkách státních půjček. Bude se ale šetřit na školství, bude se šetřit na vědě. Zřejmě se nebude šetřit na zdravotnictví, protože to je v podstatě dvojče důchodového systému, který obsluhuje také staré lidi. Na to se často zapomíná, že tento obrovský balík peněz poroste. Takže ne, systém se nezhroutí, prostě budou všichni chudší a bude se méně investovat do budoucnosti země,“ predikuje.

 

Miloslav Podhola ( 10. prosince 2022 14:49 )

Srovnal měkdo uvedenou tabulkou důchodů s hodnotou HDP na hlavu občana v čR? Jistě by se projevilo, že s HDP bychom nebyli na ocase, jako s důchody. Tak čím to je? Někdo moc krade již od 90. let!

Uživatel_5522193 ( 7. prosince 2022 12:52 )

To je mi připomínka že chudší budeme všichni kam na ty moudra chodí. Poradce má určitě vystaráno, že už se na ty hlášky nevyprdnou 🙈🙈

illenne ( 7. prosince 2022 10:05 )

Co na to říct, před očima mám seniorku, která přepočítávala peníze, než se rozhodla si koupit něco k jídlu. Takže snižovat důchody by se jistě našim politikům líbilo, tady se dá asi nejsnáze brát. Na svoje peníze si nesáhnou. Teď se vede celkem dobře občanům UA, po nákupech zajdou na kávu a zmrzlinu v dražší kavárně, tam si fotí nákupy, které mají s sebou. To vše jde z našich státních peněz. Někteří jejich teenageři se chovají hlučně v MHD, v rukou energy drinky a zbytečně ještě na sebe upozorňují.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa