Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Vězni v ruské armádě? Jako za SSSR, říká generál Šedivý a varuje: Putin ještě nemusel mobilizovat!

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
2. září 2022
05:00

Podle informací amerických tajných služeb nedá Vladimiru Putinovi spát nedostatek jeho vojenských sil. Moskva se tak údajně snaží rekrutovat na ukrajinském území také zločince včetně vrahů s příslibem finanční odměny a prominutí trestu. Podle bývalého náčelníka generálního štábu Armády České republiky Jiřího Šedivého to ale nemusí být nutně známkou závažných mezer v počtech vojáků, jak Západ předpokládá. Podobný postup není v případě Ruska ničím vyjímečným, upozornil s ohledem na poměry z dob SSSR.

„Rusové pořád nedělají nic jiného, než že doplňují vojska o ztráty. Dneska se mluví až o 70 tisících vojáků, ale ne o 70 tisících mrtvých vojácích. Podobné analýzy tvořené tímto způsobem jsou mimo realitu,“ hodnotí generál Šedivý. 

„Snaží se doplňovat dobrovolnické prapory, je tady Vagnerova skupina. A to, že se používají někteří vězni, kteří jsou ochotni vyměnit svoji svobodu za činnost na frontě, to se dělalo už za Sovětského svazu v době druhé světové války, to není zase nic tak úplně nového,“ přidává.

„Stále nesáhli na obyvatelstvo žádnou nějakou rozsáhlejší mobilizací na rozdíl od Ukrajinců, kde vlastně mobilizace z velké části proběhla. Takže pokud bude skutečně velký nedostatek vojáků, najde Putin nějakou záminku jako například údery na Krym, kdy se prohlásí, že byly provedeny údery na ruské území, vyhlásí válečný stav a potom si může dovolit doplňovat formou mobilizace,“ mírní generál optimistické vyhlídky některých analytiků.

Upozorňuje navíc, že v počátcích byla velkou zbraní ukrajinských vojsk velmi silná morálka a odhodlání, která ale s vleklým bojem slábne.

„Pokud Rusové, podle mého názoru, provedli v záporožské elektrárně v uvozovkách řečeno nácvik, tak jakmile odpojí ukrajinskou elektrickou síť od jaderné elektrárny ve chvíli, kdy bude mrznout, dostanou tu část Ukrajiny, kterou nebudou schopni Ukrajinci schopni zásobovat z jiných zdrojů, do obrovských problémů. A tam potom bude potřeba, aby skutečně velmi intenzivně pracovala ukrajinská vláda a přesvědčila občany, že pořád ještě stojí zato bojovat za ukrajinskou republiku a za vlast jako takovou,“ varuje. 

11:03
Dnes

Ukrajinský prezident Zelenskyj se vydal do Argentiny na inauguraci nového prezidenta Javiera Mileie. Mezizastávku si udělal na Kapverdách, kde se sešel s tamním ministrem obrany.

11:00
Dnes

Američtí analytici z ISW poukazují na to, že Rusové se snaží získat iniciativu navzdory nepříznivým povětrnostním podmínkám, čímž se potvrzují předpoklady, že špatné počasí, tedy bláto, silný vítr, sníh a mráz, boje na frontě možná zpomalí, ale nezastaví.

Skutečnost, že ruská armáda zvolila tento postup už od začátku nebo od poloviny listopadu, kdy jsou klimatické podmínky za celý rok nejnáročnější, může ukazovat, že je pod tlakem, aby převzala a udržela iniciativu v období před volbami. Podle ISW není ovšem jasné, zda současné ruské ofenzivní operace vytvoří podmínky k tomu, aby si Rusové připsali nějaké významné zisky.

„Náročné počasí patrně zpomalilo tempo postupu Ruska na celé frontové linii, zvýšilo Rusku ztráty a ještě více narušilo morálku ruských vojáků,“ píše ISW.

10:40
Dnes

Ruská armáda se v době nejnáročnějšího počasí snaží podnikat ofenzivní operace v několika oblastech fronty na Ukrajině s cílem převzít a udržet iniciativu před prezidentskými volbami, které jsou plánovány na březen příštího roku. V posledním hodnocení stavu ruské invaze na Ukrajinu to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Podle ISW se ruské síly v současnosti pokoušejí provádět ofenzivní operace na většině fronty na Ukrajině, zejména podél hranice mezi Charkovskou a Luhanskou oblastí, u Bachmutu a v okolí Avdijivky.

Ukrajinské velení připouští, že nepříteli se v těchto místech podařilo převzít bojovou iniciativu. Rusové také podnikají pozemní útoky na západě Záporožské oblasti. Ukrajinské jednotky udržují iniciativu v klíčových oblastech na jihu Ukrajinu, což dokládají jejich protiútoky na západě Záporožské oblasti, ale i to, že jsou přítomny na východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti.

Zobrazit celý online

risan ( 2. září 2022 11:55 )

asi nic nechápeš, to nevadí zakomplexovanej rusáčku, stejně vás brzo vyženou z ukrajiny, možná i pomocí vězňů.

risan ( 2. září 2022 11:53 )

táhni do ruska

Jirik-ta ( 2. září 2022 11:12 )

Vznik a vývoj Ukrajinské krize CZ (youtube) contro-tv

Jirik-ta ( 2. září 2022 11:08 )

zapravdu ( 2. září 2022 08:52 )

Mám za to, že první, kdo povolal vězněné zločince do boje, byla druhá strana…

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa