Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

„Uprchlíci náš zdravotní systém nerozhodí,” říká šéf rady VZP. Potíže mohou být jen u pediatrů

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
20. května 2022
05:00

„Český systém je velmi robustní. 300 tisíc lidí, notabene mladých lidí do padesáti let, náš systém opravdu nerozhodí," uvedl v Epicentru předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, lékař, poslanec a místopředseda KDU-ČSL Tom Philipp. Některým dopadům příchodu uprchlíků z Ukrajiny na náš zdravotní systém se však neubráníme. Problémy by mohly podle jeho slov nastat zejména u pediatrů.

Pokud se někdo nemůže dostat na CT nebo na magnetickou rezonanci, tak to není kvůli našim ukrajinským hostům,uvedl přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice s tím, že úzké hrdlo našeho zdravotního systému tvoří zejména zdravotnická zařízení v oblasti dětské péče.

„Zatím se to neprojevuje dramatickým způsobem, ale pro ukrajinské děti není jednoduché sehnat pediatra a dostat se k péči, protože těch pediatrů je obecně málo,“ popsal Tom Philipp.

Nárůst HIV i tuberkulózy? Nemusíme se bát

Podle statistik má Ukrajina větší výskyt například tuberkulózy i HIV a zvýšený počet nakažených už evidují i některé české nemocnice. „Ten nárůst podle toho, jak ho nyní vidíme v terénu, není nijak dramatický. Naši občané se nemusí bát. Co se týká tuberkulózy, tak ta se nepřenáší jen nějakým dotykem, nebo nějakým jedním zakašláním tak, jak se šířil koronavirus nebo chřipka. (…) u HIV je na každém, aby byl střídmý a opatrný, a předpokládám, že ani v této oblasti nebudeme mít problém,“ uvedl bývalý náměstek ministra zdravotnictví.

Poslanec a místopředseda KDU-ČSL ubytovává ve svém bytě čtyři Ukrajinky. „Pro mě to bylo samozřejmostí, tak jako pro obrovské množství lidí v téhle republice, na což jsem strašně hrdý, vím, že toho není nikdy dost chválit všechny ty, kteří si vzali nějaké ukrajinské hosty k sobě domů a poskytli nějaké přístřeší. Chtěl jsem jít také příkladem a protože děti už mám velké a nabídl jsem jejich ložnice třem ženám a jednomu dítěti. Vyčlenili jsme jim koupelnu, mají soukromí. Žijeme s nimi, ráno s nimi snídáme, večer večeříme, pokud jsem doma. Řekl bych, že ta symbióza nebo to společné soužívání je velmi příjemné, a dokonce si myslím, že ony dávají více mě, než já jím," prozradil  na závěr Epicentra Tom Philipp. 

8:49
Dnes

V jižní části bojiště se Rusové snaží dobýt zpět ztracené pozice u obcí Ivanivka, Poťomkyne a Myrne a nepřipustit ukrajinské ofenzivní akce v Chersonské a Mykolajivské oblasti. Ukrajinské velení také tvrdí, že dělostřelectvo a letectvo podnikají úspěšné útoky na muniční sklady a na soustředění živé síly a vojenské techniky nepřítele.

8:26
Dnes

Ukrajinský štáb poznamenal, že u Doněcka se ruská vojska zaměřují na vytlačení ukrajinských jednotek na linii Siversk-Fedorivka-Bachmut. Přes tyto obce, ležící paralelně s hranicí Doněcké a Luhanské oblasti, vede silnice, připomněla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

U Charkova se ruské síly snaží nedovolit ukrajinským jednotkám přejít do útoku. U obce Prudjanka, ležící mezi Charkovem a hranicí s Ruskem, „ukrajinští vojáci rozhodně potlačili nepřátelský pokus o útočné akce“, hlásí ukrajinský štáb.

8:02
Dnes

Dobytí Lysyčansku, a tím i celé Luhanské oblasti, mezitím potvrdily i americký Institut pro výzkum války (ISW) a britské ministerstvo obrany. To s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvedlo, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku a pravděpodobně ustoupily do předem připravených obranných postavení. Rusko se nyní podle Londýna téměř jistě soustředí na dobytí Doněcké oblasti, jejíž velká část zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Za „velmi nepravděpodobné“ pokládá, že by se v nadcházejících týdnech změnil dosavadní vyčerpávající způsob bojů o Donbas.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa