Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Adept na ministra Jurečka v Blesku: Slib o důchodové reformě. „Trestání“ bezdětných odmítl

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
6. prosince 2021
19:02
Autor: Jakub Kopřiva - 
6. prosince 2021
14:30

Svou vizi na nový důchodový systém prezidentu Miloši Zemanovi v Lánech představil kandidát na ministra práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL, Marian Jurečka. Jak by podle jeho názoru měla dlouho očekávaná důchodová reforma vypadat? Bude se zvyšovat rodičovský příspěvek? Jurečka v pondělí vystoupil v pořadu Epicentrum na Blesk.cz. „Trestání“ bezdětných, které mu bylo vyčítáno, odmítl.

Budoucí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) mluvil o důchodové reformě obsáhleji. Vedle zásluhovosti za vychované děti mluvil i o tom, jak zajistit Čechy, kteří z jakéhokoliv důvodu žádné dítě neměli. 

„Já úplně odmítám v této debatě používat nějaké slovo trest, trestání někoho, něčeho. Já se jenom snažím říci, že pokud tady ta společnost má fungovat, potřebujeme umět ocenit roli rodičů, kteří prostě nesou všechny ty těžkosti, náklady, obtíže spojené s výchovou, s rodičovstvím včetně finančních nároků. A pak také si uvědomit, že ten, kdo toto nenese, tak má možnost z části svých měsíčních příjmů hledat tu cestu pro to zabezpečení ve stáří jinou formou, např. připojištění. To je celé, o čem ta debata je,“ odpověděl Jurečka na dotaz moderátora, zda-li stát nebude „trestat“ lidi, kteří zůstali bezdětní. 

„My se tady bavíme o tom, jakým způsobem se snažíme nastavit mezigenerační solidaritu, o které hovoří náš koaliční program pětikoalice,“ poznamenal.

Jurečka uvedl, že udělá maximum pro to, aby se posunuly změny v důchodovém systému, hlavně ty, na kterých už panuje shoda. „Já bych chtěl na těch věcech, kde panovala shoda, aby se rychle uvedly do legislativní praxe, abychom neztráceli čas. A případně i nějaké parametry, na kterých bude třeba pracovat, se dopracují v průběhu třetího a čtvrtého roku, který máme před sebou. Tam kde je shoda, tedy principy mezigenerační solidarity, zavedení minimálního důchdu, možnost asignace 1% bodu - tedy 1 % bodu na účet rodičů, vyměřovací základ manželů a partnerů, věřím, že se v tomto posuneme dopředu,“ upřesnil. 

Minimální důchod? Jde o nalezení vzorečku

U minimálního důchodu se předseda lidovců pozastavil. Zavrhnul, že by se nutně jednalo o 10 tisíc. „Já jenom řeknu, že ta částka 10 tisíc není, že bychom říkali, že ten minimální důchod bude 10 tisíc. To je částka o které jsme mluvili zhruba před rokem, kdy vznikal program Spolu a kde jsme dali tu odrážku, že chceme zavést minimální důchod. Je potřeba, aby ten mechanismum nebyl stanoven čátsku, která by se několik let nevalorizovala,“ podotknul. 

Podle Jurečky se musí stanovit nějaký koeficient vůči průměrné mzdě, nebo třeba vůči průměrnému důchodu. „Jde o nalezení vzorečku,“ řekl. 

Předseda a budoucí ministr také uvedl, že tyto změny nemusí nutně znamenat, že budou růst výdaje důchodového systému. Lidé jsou totiž i žadateli jiných druhů sociálních podpor a zjednodušením systému a tím, že by se počítalo s určitou částkou by stát ušetřil i na administrativě, která by tímto odpadla. 

Jak již bylo zmíněno, reforma by měla cílit i na to, aby lidé pocítili zásluhy za odchování dětí. Vedle mechanismu slev na manželku a na děti a odstropování daňové slevy se pracuje i na tom, aby se slevy valorizovaly.

 

Jirik-ta ( 8. prosince 2021 16:07 )

„Trestání“ bezdětných odmítl.

krapotkin ( 7. prosince 2021 03:12 )

Zase jedna "reforma", která nadržuje opáleným, kteří celý život parazitují na dávkách.

sekebo ( 7. prosince 2021 01:29 )

Tomuhle se lidově říká Kozel zahradníkem, jinak "Spolu" tomu říkají "Změna"

Citronel ( 6. prosince 2021 20:41 )

Já toho člověka tak moc nemam rád. Jak on mohl mít se zemědělstvím něco společného, to byl střed zájmů, jak vyšitej. No a jestli mu to tady u práce nepůjde, tak ho přesunou na ministerstvo školství a když ani tam to nepůjde, tak by mohl dělat třeba ministra zdravotnictví, jemu to je jedno. Ničemu neprospěje a ani nic nezkazí, jak kdyby tam nebyl.

baronessa ( 6. prosince 2021 19:48 )

Co to ten pan Jurečka vykládá? "Je potřeba, aby ten mechanismum nebyl stanoven čátsku, která by se několik let nevalorizovala...."

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa