Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ústavní právník: Mynář by mohl přijít o veškerý majetek. Zmínil zneužití prezidentovy situace

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
20. října 2021
05:00

Hospitalizovaný prezident bez pravomocí, dva předsedové vlády a kancléř Vratislav Mynář v hledáčku policie. I to může být velmi blízká budoucnost České republiky jen pár dní po volbách do Poslanecké sněmovny. Jaké jsou nejpravděpodobnější scénáře dalšího politického vývoje a kdo bude udělovat milosti, vetovat zákony nebo jmenovat generály? Nejen o tom v Epicentru Blesk Zpráv hovořil advokát a ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Preuss.

Ondřej Preuss hned v úvodu Epicentra přiznal, že každá prognóza se může ukázat jako nepřesná. „Předpokládejme, že ten stav prezidenta republiky se žádným způsobem nezmění. (...) Klíčová věc je, že ta ústavní pravidla jsou nekonkrétní a otevřená. To je záměr, protože my předem neznáme ty situace, jaké mohou nastat, a článek 66 nereflektuje jenom zdravotní problémy prezidenta, ale třeba i únos nebo zajetí prezidenta republiky,“ upozornil expert na ústavní právo.

 „S velkou pravděpodobností to bude tak, že Senát bude hlasovat jako první, a pokud to usnesení o prezidentově zdravotním stavu získá nadpoloviční podporu, tak potom bude patrně hlasovat Sněmovna. Není tam předepsáno, do kdy musí hlasovat, takže to klidně může být až po týdnu nebo po dvou týdnech. A teprve až se vlastně setkají vůle obou komor, tak v tu chvíli už to má okamžitě ty účinky, kdy přechází pravomoce na předsedu vlády a předsedu Sněmovny,“ popsal mechanismus článku 66 tak, jak k němu v dalších dnech a týdnech pravděpodobně dojde. Upozornil také na to, že například pravomoc jmenování generálů udělovat milosti nebo vracet zákony na nikoho nepřechází.

Česká republika se na určité období ocitne v situaci, kdy bude mít dva předsedy vlády. Andreje Babiše (ANO), který bude vládnout v demisi, a pravděpodobně Petra Fialu (ODS), jehož jediným úkolem bude sestavit vládu. Podle jeho názoru bychom se tedy nové vlády mohli za dané situace dočkat dokonce dříve, než se původně předpokládalo.

Preuss se také vyjádřil k úternímu sdělení Policie ČR, která uvedla, že zahájí „prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice“. Kancelář prezidenta prý informaci o stavu prezidenta z Ústřední vojenské nemocnice obdržela již 13. října, což je o pět dní dříve než čeští občané.

Video  Forejt o chování prezidenta, které nepoznává: „Napínání k nesnesení nebyl jeho styl“  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zneužití situace a Mynář bez majetku

„To je velmi ostré vyjádření. Musím se přiznat, že se zdráhám uvěřit, že by tu skutečně docházelo k takové trestné činnosti. Ale na druhou stranu, některé indicie, zejména ta vzpomínaná zpráva nemocnice, respektive ošetřujícího lékaře, navozuje dojem, že prezident republiky už nějakou delší dobu nevládne do jisté míry sám sebou. To by evokovalo, že někteří lidé, kteří se pohybují v jeho okolí, nejčastěji je zmiňován vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (Vratislav Mynář), ale i další, třeba mohli nějakým způsobem využít nebo zneužít té situace,“ řekl Preuss.

Pokud by byl Vratislav Mynář nebo kdokoliv jiný z okolí prezidenta uznán vinným z trestných činů proti republice, čekali by je poměrně zásadní postihy.„Hrozí jednak trest odnětí svobody, ale dokonce u některých trestných činů je třeba i trest propadnutí majetku. To znamená v zásadě propadnutí veškerého majetku, který ten člověk nashromáždil, což by asi bylo dost nepříjemné,“ vysvětlil Preuss ve studiu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval Mynáře k rezignaci na funkci, ten však skončit nehodlá s tím, že odvolat ho může jen prezident sám. Po aktivaci článku 66 by to měl být právě Babiš, kdo bude mít kompetenci kancléře odvolat.

Měsíce bez kompetencí?

Pro deaktivaci článku 66 neexistuje žádná lhůta. Pokud by prezident jen vystoupil v médiích a řekl, že je připraven se ujmout své funkce, tak podle Preusse není žádný legitimní důvod mu moc nepředat. Přiznal však, že v praxi to samozřejmě může být mnohem složitější.

V české legislativě neexistuje nástroj, který by prezidenta donutil vzdát se funkce. I v případě, že by hlava státu ležela v nemocnici ve stavu bezvědomí, tak to není důvod k předčasným prezidentským volbám. Ty by se konaly jen v případě úmrtí nebo z vlastního rozhodnutí Miloše Zemana abdikovat a musely by se pak konat ve velmi krátkém termínu, a to do 90 dnů.

jajas ( 20. října 2021 18:27 )

Vím, že jsem mimo téma, ale teď jsem na novinky.cz četl, že Senát možná odmítne zmrazení platů vrcholných politiků, které před volbami ve Sněmovně prosadila vláda ANO a ČSSD. Proti snaze končícího kabinetu se ve středu postavil ústavně-právní výbor Senátu. Nějaký Goláň míní, že neexistuje důvod zasahovat do nynějšího způsobu stanovování platů vrcholných politiků. No, pěkně nám to začíná. Politici si zvednou platy o desetitisíce a občané se nedoplatí při zdražování...

Elvíra Novotná ( 20. října 2021 16:37 )

Za všechno můžou voliči Zemana Jak vůbec mohli volit na další období prezidentem starého nemocného dědka

kradudoroztrhanitela ( 20. října 2021 16:03 )

Kdo nahradí Kremlu jejich poskoka Emana?

Lomikel ( 20. října 2021 14:15 )

dej si pozor, aby tobě nezkontrolovali příjmy a vydání. A neznárodnili ti těch tvejch pár drobných.

Uživatel_5541614 ( 20. října 2021 12:59 )

Přesně tak

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa