Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Koalice se dohodly: Pekarová má být šéfkou Sněmovny. Dvě křesla ve vedení dostane ANO

Aktualizováno -
19. října 2021
20:17
Autor: ČTK, Mii - 
19. října 2021
18:42

Kandidátkou koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na post předsedkyně nové Poslanecké sněmovny bude šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na dnešní tiskové konferenci po jednání koalic to oznámil předseda ODS Petr Fiala. Místopředsedkyní dolní komory za Piráty by měla být Olga Richterová.

Spolu a Piráti se STAN nabídnou dvě křesla místopředsedů Sněmovny hnutí ANO, odpovídá to podle Fialy volebnímu výsledku. Naopak SPD by podle něj post místopředsedy mít nemělo.

„Rozhodla jsem se ucházet o post předsedkyně Poslanecké sněmovny. Moc si vážím toho, že se představitelé koalice SPOLU a koalice Pirátů a STAN shodli na mé nominaci,“ uvedla Pekarová Adamová. „Krizová doba, kterou si celá naše společnost prochází, vyžaduje víc než kdy dřív, aby vysocí ústavní činitelé společnost sjednocovali, motivovali a šli dobrým příkladem. V současné době je to bohužel spíš naopak,“ doplnila.

Pekarová Adamová bude podle Fialy důstojnou reprezentantkou Sněmovny. „Má zkušenosti, ví, jak funguje Poslanecká sněmovna, a myslím si, že svojí politickou kariérou prokazuje celou dobu to, že bude kultivovanou a dobrou reprezentantkou všech poslanců, kteří v Poslanecké sněmovně zasedají,“ uvedl.

Návrh podpořili i Piráti se Starosty. „My jsme s tím srozuměni a myslíme, že právě Markéta Pekarová Adamová bude i jakýmsi symbolem změny ve vedení Poslanecké sněmovny,“ řekl šéf STAN Vít Rakušan. Kritizoval „výkony současného předsedy Radka Vondráčka (ANO)“.

Žen bude v čele dolní komory více

Nová Sněmovna by měla mít šest místopředsedů, kromě dvou z ANO po jednom z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Aktuální dolní komora má místopředsedů pět, a to z KSČM, ČSSD, ODS, SPD a Pirátské strany.

Jednou z místopředsedkyň za Piráty bude Olga Richterová. Na twitteru to oznámil předseda strany Ivan Bartoš. Naopak poslanci ANO dnes nikoho nenavrhli. Zato se dohodli, že ve vyjednávacím týmu bude místo dosavadního šéfa Sněmovny Radka Vondráčka ministryně financí Alena Schillerová. 

Ty ale nevyloučila, že by klub mohl nominovat na místopředsedu právě Vondráčka. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes České televizi řekl, že Vondráček asi kandidátem hnutí do vedení příští Sněmovny nebude. Jeho návštěvu u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana z minulého týdne označil za chybu. 

Postupný útlum Babišovy vlády

Fiala také promluvil o dosluhující vládě. Neměla by už dělat klíčová rozhodnutí vázaná na rozpočet, je přesvědčen. Armáda chce koupit 210 bojových vozidel pěchoty. Ministerstvo obrany předpokládá, že za ně zaplatí až 52 miliard korun. S nabídkou na účast v tendru oslovilo čtyři firmy. V červnu prodloužilo firmám termín pro podání závazných nabídek. Zakázku se nepodařilo uzavřít do říjnových sněmovních voleb.

Video Koalice Spolu s PirSTAN: Povolební vyjednávání se zatím daří, strany vytvořily pracovní skupiny. - ČTK

 

hejhej ( 21. října 2021 22:25 )

arolf:
Když oni už chudáci nevědí, co říkali,

hejhej ( 21. října 2021 14:54 )

sharp:

hejhej ( 21. října 2021 14:53 )

aharp:
Propocená, arogantní, promuslimská Pekarová z pidi strany 5,47% ve volbách v čele sněmovny ????

donypan ( 20. října 2021 18:36 )

4 roky není zas tak dlouhá doba,potom se jim to sečte co tu napáchli a půjdou od válu.Jeden velký hnus.Uvidíme co nam předvede Pekarová z Adamova a celý ten destruktivní blok koalice koalic.

nespokojeny ( 20. října 2021 16:00 )

Nepoužívejme vulgarismy. Především NE k ženám. Je však skutečností, že paní Pekarová a Němcová mají zlo v očích.

Zobrazit celou diskusi
Další videa