Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Kubáček o volbách: Černé vysvědčení pro Hřiba a Babiš jako budoucí prezident

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
12. října 2021
05:00

Nechá prezident Miloš Zeman Petra Fialu (SPOLU) sestavit novou vládu? Podle politologa Jana Kubáčka této cestě za daných okolností prezident bránit nebude. Andreji Babišovi (ANO) dokonce začíná vonět opoziční role, protože mu nabízí spoustu startovních výhod - dokonce i v boji o Hrad. Debakl Pirátů jde z velké části na hlavu pražského primátora Zdeňka Hřiba, vláda bez nich je podle Kubáčka ale nesmysl.

„Vláda Andrej Babiše je podle mě v tuto chvíli vyloučená. Byla by to čistě překlenovací vzdorovláda. Čelila by zpochybňování a zákopové válce. Po tom Andrej Babiš netouží,“ zpochybňuje politolog možnost, že by dosavadní premiér toužil držet se své funkce za každou cenu. „Babiš si uvědomuje, že pokud zůstane výrazným vyzyvatelem a kritikem vznikající vlády a bude držet úlohu, že je připraven ke kompromisu, získá víc. Přidá k tomu tón typu: vláda nezvládá ekonomický vývoj, utahuje opasky, bude připomínat své štědré období a získá z toho velký politický kapitál, který zúročí podle mě v prezidentské kampani,“ dodává.

Prezidentské téma o to víc rezonuje, vzhledem ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana. Mnohé zajímá, co by se dělo v případě, že by nyní zemřel. Na tuto volbu není totiž Česká republika v tuto chvíli připravená a za takových okolností by šanci měli právě největší parlamentní matadoři: „Byli bychom svědky naprosto mimořádně rychlé prezidentské kampaně, která by nahrávala kandidátům z Parlamentu. Občanský kandidát by v takovém tempu neměl prakticky šanci nahnat potřebné hlasy občanů. Dá se říct, že by to bylo o souboji Andrej Babiš, Miroslav Kalousek a jim podobných protagonistů,“ odhaduje politolog.

V případě, že ale Zemanovi zdraví dovolí pověření k sestavení vlády, nemá Kubáček o vládě SPOLU s Piráty a Starosty pochybnosti: „Pokud Petr Fiala přijde s jasně daným jízdním řádem, Miloš Zeman nebude chtít jít do zbytečných šarvátek, do kterých by se možná nechtělo ani Babišovi. On se nepouští do sebevražedných misí.“

Podle politologa je tak vláda SPOLU a Pirátů se Starosty na spadnutí. Podle jednoduchých počtů by u jejího vzniku navíc Piráti vůbec nemuseli být. Něco takového ale Petr Fiala nepřipouští a podle slov Jana Kubáčka by se tím celé uskupení podkopalo: „Kdyby koalice nechaly Piráty na vedlejší koleji, samy by ztratily. Ta emoce porážky Andreje Babiše byla u jejich voličů příliš silná. Navíc si myslím, že potřebují Piráty tak trochu přidusit politickou odpovědností, aby pak nemohli v dalších volbách říkat, že to byli oni, kteří odolali.“

Decimace Pirátů v koalici se Starosty je navíc za Kubáčka největším průšvihem především v hlavním městě: „To, co se odehrálo v Praze, to je z mého pohledu černé vysvědčení primátora Hřiba. Je to znamení, že Pražané zavřeli oči a byli schopní upřednostnit staré profláklé tváře z řad občanských demokratů a defacto vytlačit Piráty z vlastní volební lodě,“ vysvětluje.

 

sarina ( 13. října 2021 07:05 )

Bodejť by ne když tady ti to tvoje zesměšňování tolerují, jinde by sis to nedovolil! Vypráskali by tě raz dva, jen tady si to nevšímají, nejsi nic víc než všichni tady, jestli je považuješ za jednoduché tak potom TY V JEDNODUCHOSTI VEDEŠ!!!

sarina ( 12. října 2021 19:02 )

brugal, divím se že tu s těmi jednoduchými vůbec diskutuješ a už jsem na to přišla, jsi zrovna tak jednoduchý jak ostatní, kdybys byl chytřejší tak nejsi na diskusi mezi těmi jednoduchými, ale úplně jinde!!!

hulmihosoudruhu ( 12. října 2021 18:55 )

Prostě omezená slovní zásoba.

jajas ( 12. října 2021 18:32 )

Opozice navrhovala spoustu různých věcí, protože navrhovat není nic těžkého....

jajas ( 12. října 2021 17:58 )

Jasně, kdyby tenkrát vládla opozice, tak by levou zadní zajistila zvednutím telefonu respirátory za pade a v naprostém klidu by tak covidu zabránila, aby se tady rozlezl....myslím, že ani kdyby ty roušky byly zadara, tak proti covidu by opozice byla táááááááákhle maliká!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa