Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Na léky mají nárok, jen když přiberou. Profesor o cukrovce a podivném jednání pojišťoven

Autor: Pavlína Horáková - 
3. prosince 2020
05:20

S cukrovkou se v Česku léčí přes milion diabetiků. Podle predikcí bude počet pacientů dále stoupat a v roce 2030 by se mohlo jednat až o 1,3 milionu. Tato nemoc má často nenápadný začátek, ale její následky mohou být fatální. Přesto se mnoho pacientů nemůže dostat k nejnovějším formám léčiv, protože je pojišťovna kryje jen pro jedince s výraznou obezitou. Nejen o tomto paradoxu hovořil ve středečním Epicentru zástupce přednosty Centra diabetologie pro vědecko-výzkumnou činnost pražského IKEMu, Martin Haluzík.

Zatímco se dříve léčba diabetiků zaměřovala zejména na úpravu hladiny cukru v krvi, cílem moderní léčby je snížit i další zdravotní rizika diabetiků. Jednou z nejprogresivnějších metod léčby jsou podle slov diabetologa Martina Haluzíka takzvané GLP-1 agonisté, které nejen upravují hladinu cukru v krvi, ale byla u nich prokázána i schopnost chránit srdce a cévy, což je u diabetiků zásadní zlepšení. Problémem však je dosažitelnost těchto léčiv a to zejména pro pacienty s cukrovkou II. typu.

Video Epicentrum Haluzík - Blesk

„Pojišťovna zdaleka neplatí tuto léčbu všem pacientům, kteří by z ní mohli mít prospěch a to si myslím, že je ten hlavní problém, protože kdyby tu léčbu mohli mít, tak u řady z nich by nedošlo k těm komplikacím, třeba k srdečnímu infarktu, nebo selhání ledvin, poškození zraku a dalších,“ vysvětlil profesor Haluzík a uvedl, že takových pacientů je bohužel většina.

„Česká republika má tu specializaci diabetologie velmi dobře vypracovanou, máme velmi vzdělané diabetology,“ pochválil lékař své kolegy, kteří však mohou léky předepsat, ale bez krytí pojišťovnou si je může dovolit jen málokdo.

Štíhlí pacienti mají smůlu

„Aby ho (GLP-1 agonista, pozn. red.) pojišťovna uhradila, musí mít pacient BMI index nad 35, to znamená obezitu druhého stupně a k tomu ještě špatně kompenzovanou cukrovku, takže jinými slovy dobře kompenzovaný diabetik, který se drží relativně na štíhlých hodnotách,…, tak přesto, že by z té léčby měl prospěch, tak mu pojišťovna tuto léčbu vůbec nezaplatí,“ popsal poměrně tvrdé limity ke krytí této léčby. „Takže já bych měl teoreticky pacientům říkat, kdybyste přibral a zhoršila se vám cukrovka, tak vám ho k můžu napsat na pojišťovnu,“ popsal paradox, který se jednáním s pojišťovnami snaží i s kolegy ovlivnit a změnit.

Video Proč jsou pacienti s diabetem rizikovou skupinou při onemocnení covid-19? Odpovídá diabetolog Jan Šoupal - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

Češi mezi tlouštíky Evropy

Obezita a cukrovka spolu jednoznačně souvisí a podle čerstvé ročenky Českého statistického úřadu jsou Češi momentálně patým nejtlustším národem Evropské unie. „Zatímco nikdo nezpochybňuje, že cukrovka je nemoc, že vysoký tlak je nemoc, tak obezitu jako nemoc zdaleka ne všichni akceptují a nejenom veřejnost, ale i řada lékařů,“ popsal Haluzík přístup, kdy mají lékaři někdy pocit, že je obezita je jen jakási vada charakteru pacienta a že kdyby dotyčný jen méně jedl, tak by to bylo všechno v pořádku. 

„Situace je však mnohem komplikovanější a měli bychom k ní jako k nemoci přistupovat. Měli bychom jí léčit, ať už léky nebo operacemi na zhubnutí. Pevně doufám, že se to vnímání posune, protože s obezitou pak souvisí spousty dalších nemocí, obézní umírají dříve, mají vyšší výskyt srdečního infarktu a dalších kardiovaskulárních komplikací,“ vyjádřil důležitost změny v přístupu k této nemoci.

sorgedoktor ( 3. prosince 2020 09:55 )

Dost pochybuji, ze to profesor mUDr takhle formukoval... Zdravotni pojistovny jsou jakci ekonomicky subjekt, nemohou zkoncit s negativni bilanci nekolik stovek milionu za rok...
Byly pojistovny, ktere posklytovaly klientum ruzne vyhody/ treba pojistovna Salvus/.Pak se to resilo fuzi pojistoven....Kam se poenize vyparily bezny smertelniuk nevi..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud