Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Bez reformy se důchody sníží, varuje šéfka komise. Statisíce seniorů živoří už teď

Autor: Pavlína Horáková - 
1. prosince 2020
06:15

Snižování důchodů  - tomu se nevyhneme, pokud nedojde ke změně českého penzijního systému. Nejen o tom hovořila v pondělním Epicentru předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a rektorka Mendelovy univerzity, Danuše Nerudová. Realizace důchodové reformy by právě teď podle jejích slov měla být jasnou prioritou a náklady nového daňového balíčku považuje za neefektivně vynaložené. Pomohou totiž jen vysokopříjmové skupině.

„Za 130 miliard můžeme udělat dvě důchodové reformy,“ odmítla kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO), který se ve čtvrtečním Epicentru, den před představením plánu na penzijní reformu, navážel do ministryně Jany Maláčové (ČSSD) se slovy, že umí jen výdaje a nestará se o příjmy a tento návrh není žádná reforma.

Video  Epicentrum - Danuše Nerudová  - Pavlína Horáková, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

„Je otázkou, co by mělo být prioritou a já se domnívám, že po třiceti letech by to měla být důchodová reforma…důchodovou reformu potřebujeme, aby se nezačaly snižovat důchody. Pokud se nic neudělá, tak kolem roku 2030 budeme čelit tomu, že abychom zachovali udržitelnost veřejných financí, budeme muset plošně snižovat důchody zhruba o dvacet procent, což je poměrně dost,“ uvedla Nerudová hlavní důvod, proč by dle jejího názoru měla mít prioritu důchodová reforma a nikoliv rušení superhrubé mzdy.

Dvě třetity té částky, která zůstane lidem, půjde vysokopříjmovým poplatníkům v absolutních číslech. Pouze jednu třetinu z těch 130 miliard si rozdělí nízkopříjmoví a středněpříjmoví poplatníci,“  vysvětlila zkušená ekonomka, proč navrhovaný daňový balíček nepomůže všem stejně a prostředky na něj nejsou efektivně alokovaným nákladem.

Video  Babiš v Blesku krotil naděje na rozvolnění: Česko v trojce „psa“ až dva týdny před Vánoci?  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Stárnoucí populace

Jednou ze zásadních a nevyhnutelných změn důchodového systému bude podle brněnské rektorky muste být zapojení dodatečných daňových příjmů. „V naší zemi hradíme důchody z 80 procent z vybraného pojistného,“ vysvětlila.  To je v poměru s ostatními zeměmi Evropské unie, kde je to v průměru okolo 55 procent, podstatně vyšší číslo. „Populace stárne, to znamená, že v tuto chvíli na jednoho důchodce jsou tři pracující, ale někde kolem toho roku 2040 to bude 1,7 pracujícího na jednoho důchodce…,“ upozornila na nepříjemnou tendenci budoucího vývoje nejen v Česku.

Důchodci pod hranicí chudoby

V rámci prvního pilíře reformy bude garantovaný určitý minimální důchod, který bude vyšší, než jsou ty současné minimální penze. „Máme zhruba 200 tisíc důchodců, kteří mají důchod pod deset tisíc korun. Chtěla bych upozornit, že hranice české chudoby v České republice je 12 818 korun, takže my máme poměrně velmi velké číslo důchodců, kteří jsou pod příjmovou hranicí chudoby,“uvedla Danuše Nerudová v Epicentru Blesk Zpráv.

Na pátečním jednání důchodové komise byli přítomni i zástupci OECD. Ve zprávě této mezinárodní organizace byla hlavní námitkou především složitost českého systému, problematika zapojování dodatečných příjmů, poměrně dlouhá doba pojištění, která je teď 35 let, nebo také rozevřené nůžky mezi odvody zaměstnanců a OSVČ.  Danuše Nerudová konstatovala, že tento návrh jde správným směrem a reflektuje tato doporučení.

krapotkin ( 1. prosince 2020 12:25 )

Přestaňte lidi okrádat o podstatnou část platu a nechte na nich, jestli všechno prožerou nebo jestli budou v důchodu chcípat hlady. Hlavně, že dávky pro opálené je stále peněz dost.

MAMKA2316 ( 1. prosince 2020 10:28 )

TAK TO ZŮSTANE POŘÁD STÉJNE ??PRO NEFACHČENKA BUDE NA BYDLENI DÁVKY A PRO TY CO JE ŽIVILI NEBUDE !!!KURŇA KDE TO JSME !!ABY TI CO NEPRACUJI CHODILI DO RESTAURACE NA TEPLÉ JIDLA CHODILI VE ZNAČKOVÉM OBLEČENI A PRACUJICI A NĚKTEŘI DŮCHODCI ŽIVOŘILI !!KDO NEPRACUJE AŽ JDE BYDLET POD MOST !§TAK JAK TO MAJI SLOVAÁCI ATD PROČ JSO PRCUJICI DISKRIMINOVANI ??!!! ASU BUDEME MUSET VOLIT JEDINĚ OKAMURU A KOMUNISTY !!

gejzovic ( 1. prosince 2020 08:34 )

Každá taková komis se tloukla v prsou na co nepřišla,zatím žádny vysledek,jen to co už se dávno ví,ale co, hlavně teplé místečko

fico ( 1. prosince 2020 07:53 )

Samá komise, ale nic z ní nevypadlo, jen blbé žvásty furt dokola.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa