Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 4°C

Klausovo „totální sobectví“. Epidemiolog o exprezidentovi bez roušky, čipování a nedůvěře lidí

Autor: Pavlína Horáková - 
30. října 2020
05:02

Důvěra - jeden z nejdůležitějších nástrojů v boji proti koronaviru. Podrývají ji však nesčetné dezinformační zprávy šířené nejen českým virtuálním prostorem. Jejich oběťmi jsou nejčastěji senioři a lidé s nižším vzděláním. Jak odlišit fakta od manipulativních informací? Mohou nás při testech lékaři čipovat? Snižují 5G sítě imunitu nebo pomáhá pití alkoholu v prevenci proti koronaviru? Nejen na tyto otázky otevřeně odpovídal v Epicentru na Blesk.cz hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal. Pozastavil se také nad tím, proč se podle něj exprezident Václav Klaus chová sobecky.

Jednou z nejznámějších dezinformací, šířenou nejen českým virtuálním prostorem, je domnělé čipování lidí, kteří přijdou na koronavirové testy. Tuto konspirační teorii však epidemiolog Petr Smejkal, který je také členem občanské iniciativy KoroNERV-20, absolutně odmítá.

Video Epicentrum Petr Smejkal - Blesk

„Nanočip není tak malá věc, jestliže z toho máte obavy, tak si nechte ukázat tu štětičku. Není to nic příjemného, ale vždy se na tu špachtli dívám a nikdy jsme si žádného nanočipu nevšiml,“ popsal svou vlastní zkušenost s testováním.

A pro pochybovače má jasnou radu: „Nechte si to ukázat (...) Na konci té štětičky je trošku vaty, ale žádný nanočip tam není.“  Navíc v pořadu Blesk.cz zdůraznil, že kdyby na výtěrové štětičce skutečně nějaký nanočip byl, tak by ho pacient v nosohltanu cítil a jen tak by z nosu nikomu nevypadl, jak se v některých dezinformačních zprávách uvádí.

Hlavní epidemiolog pražského IKEM také v Epicentru několikrát zmínil důležitost nošení roušek. „Absolutní ochranou nejsou, nicméně jsou velmi významnou ochranou…proto zdůrazňujeme, že tou absolutní ochranou je respirátor,“ vzkazuje Smejkal.

S názory molekulární genetičky Soni Pekové o tom, že roušky jsou spíše psychologickým nástrojem a vir je tak malý, že mezírkami mezi vlákny stejně projde, nesouhlasí. „Ten vir je na aerosolových partikulích, takže naprostá většina z nich se tam zachytí,“ říká Smejkal o účinnosti ústenek.

Klaus bez roušky? Totální sobectví, míní Smejkal

Jednání bývalého prezidenta Václava Klause, který při oslavách založení Československa 28. října přišel k Obecnímu domu bez roušky a bez zakrytých úst a nosu dokonce přednesl i svůj veřejný projev, považuje epidemiolog Smejkal za součást jeho nebezpečného politikaření.

„V téhle době vystupovat někde bez roušky a hlasitě křičet, navíc ho někdo nahrával, takže musím říct, že ten člověk přinejmenším ohrozil toho reportéra, nebo ty lidi kolem… takže je to opět příkladem totálního sobectví a nerespektování pravidel,“ nezakrýval své rozhořčení odborník.

O dalších dezinformacích, jako jsou nebezpečnost 5G sítí, prevence koronaviru alkoholem, či konspirační teorie o očkovacích lobby, Smejkal říká, že jsou dle něj často úsměvné, ale je důležité je trpělivě vysvětlovat, zjišťovat si důvěryhodnost zdroje a používat zdravý rozum.

bullshit ( 30. října 2020 20:10 )

Co se divíme, tuneldědek je stejné líhně jako Ovar.

tomik007 ( 30. října 2020 18:54 )

Jsem zcela vláčný

Santusak ( 30. října 2020 17:02 )

Vollle parohatej!!!" To sem presne cekal!!! Nemej obavy ze "zlodeji" to neslysi! Ono malokteryho zlodeje muzes videt nazivo! Par se jich tam presto vyskytuje na miste cinu! Noumo,,to nevis??

marmat ( 30. října 2020 16:51 )

padouch236: Netřeba....mám přehled nad situací a trolly,
i počtem VYMALOVANÝCH
co halt mají velmi, ale také totálně vygumováno !!!
...stejně jako dnes "paveltekyla" !!!

AIiAIice ( 30. října 2020 16:49 )

Jeho chování mi opravdu va. Ale to se nevylučuje s tím, že to tvoje není o nic lepší. A jelikož jsem ti to chtěla sdělit, nic jiného, než reagovat mi nezbylo. Čemu na tom nerozumíš. Mezi námi dvěma je rozdíl, ale to je věc, kterou nikdy nepochopíš. Tvoje příspěvky jsou motivovány výlučně politicky a tím pádem postrádají jakoukoli objektivitu a sebemenší ochotu připustit, že i politický oponent není vždy opovrženihodný debiI. Mně je jedno kdo je členem které strany a jeho jednání hodnotím podle jeho činů, nikoli podle stranické příslušnosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud