Nový stavební zákon umožní korupci, říká poslankyně. Dostálová: Nesmysl

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
5. února 2020
05:55

Novela zákona, která má urychlit a zjednodušit získání stavebního povolení, otevírá prostor pro korupci. Řekla to v úterý v Epicentru Blesku poslankyně Věra Kovářová (STAN). Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) jí ale oponovala, že je to nesmysl, protože díky digitalizaci úřadů bude stavební řízení naopak průhlednější. Přišla řeč i na rušení některých stavebních úřadů a ochranu veřejného zájmu.

Zkrácení lhůty z průměrných pěti let na jeden rok se podle ministryně týká hlavně těch větších staveb. „Běžný stavebník rodinného domku ani dnes nečeká rok. Nám jde zejména o ty velké, liniové stavby, kdy to zdržení je pět let, někdo hlásí dokonce 13 let,“ řekla Dostálová s tím, že právě velké liniové stavby má rozhodovat velká státní stavební správa a ne stavební úřady malých obcí.

Kovářová je ale proti integraci stavebních úřadů malých obcí pod stát. „To, co je špatné, tak je, že zmizí asi 350 stavebních úřadů. S tím zásadně nesouhlasíme. To zcela překopává model, který dodnes fungoval,“ řekla poslankyně. Podle ní návrh novely jde na ruku developerům na úkor veřejného zájmu, jako jsou památky nebo ochrana životního prostředí.

Zákon kope za developery?

Vadí jí například i to, že na vzniku novely stavebního zákona se úzce podílela Hospodářská komora ČR, která podle Kovářové zastupuje především velké developery. Naopak se shoduje s ministryní na potřebě digitalizace stavebního řízení a jediného rozhodnutí povolení stavby.

„Stavebník uvidí všechno v té digitální podobě, bude mít úplně jasno, co musí předložit k té žádosti, protože nám třeba ti lidé volají, že pokaždé po nich stavební úřad chce něco jiného,“ podotkla k tomu ministryně Dostálová. To by se mělo sjednotit a nově, pokud se úřad nevyjádří do 30 dnů, systém vygeneruje automatický souhlas. 

Korupci naproti?

Podle poslankyně Kovářové ale takzvaná fikce souhlasu otevírá velký prostor pro korupci. Stačilo by totiž, aby úředník nevydal rozhodnutí ve třicetidenní lhůtě a developer získá stavební povolení automaticky. „To je velké korupční riziko, samozřejmě. A tam je velkou otázkou, zda tu třicetidenní lhůtu ještě neprodloužit,“ varovala.

Klára Dostálová to ale odmítá s tím, že digitalizace je naopak zbraní proti korupci, protože každý zásah do řízení zanechá svou digitální stopu. „Ministerstvo vnitra, pokud by docházelo velmi často k automaticky vygenerovaným rozhodnutím, tak musí přijmout nějaká opatření,“ řekla. Debatu o lhůtě úřadů k vyjádření ministryně připustila.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

11karel11 ( 5. února 2020 18:44 )

oprava....r.1989-2019

11karel11 ( 5. února 2020 17:22 )

Největší korupce byla po r. 19789 a nikomu to nevadilo. Vždy jen jednomu dali za vyučenou a ostatní si vrní v milionech. Smeteno pod stůl.

jajas ( 5. února 2020 17:11 )

Za mně teda si myslím, že obě dámy si mohly ušetřit toto laškování, protože korupce je všude.....zákon nezákon....

Schlafenberg ( 5. února 2020 13:04 )

STAN je strana oslů

karambol ( 5. února 2020 12:04 )

Kovářová to je výkvět obecného blba ODS

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud