Až pětina třesených dětí umírá. Polovina má vážné a trvalé následky, říká pediatr

Autor: Andrea Ulagová, Bohuslav Štěpánek - 
7. listopadu 2019
05:50

Deset až dvacet procent dětí, se kterými se v nejútlejším věku velmi hrubě zachází, tedy prodělají takzvaný syndrom třeseného dítěte, umírá. Řekl to v Epicentru Blesku primář pediatrie Nemocnice Na Bulovce Ivan Peychl. Dodal, že zhruba polovina těch, které přežijí, si odnese vážné a trvalé následky. Popsal také, jak se dá zjistit, že s dítětem někdo hrubě zacházel.

Příznaků syndromu třeseného dítěte je řada. „Dítě je spavé víc než předtím, nebo se ho nedaří vůbec probudit, může se jednat i o úplné bezvědomí, nebo naopak podrážděnost,“ uvedl pediatr. Silně třesené děti také mívají poruchy dýchání, kdy přestanou dýchat a v obličeji zblednou nebo zmodrají, dostanou křeče, obracejí oči v sloup a podobně.

Příznaky podle Peychla jsou ale často nespecifické a mohou ukazovat na jiné příčiny. Například dítě bývá při vědomí, není spavé, ale jen méně jí než jindy. „Mohou nás vést k tomu, že to začneme vyšetřovat a tím pochopíme, co se děje uvnitř, v mozku,“ dodal lékař.

Trvalé následky

Následné zdravotní komplikace ale mohou být velmi vážné. „V mozku dochází k praskání cévek a ke krvácení. Další poškození je pohmoždění čili poranění buněk. Další charakteristické poranění je krvácení do oční sítnice,“ vypočítává Ivan Peychl. 10 až 20 procent dětí může na to, že je s nimi velmi silně třeseno nebo jinak hrubě zacházeno, zemřít.

Syndrom třeseného dítěte (Ilustrační foto)Syndrom třeseného dítěte (Ilustrační foto) | Cecilia Hansen

Z těch, které to přežijí, tak 20 až 50 procent zůstane bez následků, ale ty ostatní mohou mít poruchu sluchu, zraku, pohybu, čemuž se říká dětská mozková dysfunkce a dětská mozková obrna. „Je to stav, při kterém nemohou chodit anebo jen s obtížemi. Může dojít i k poruše mentálního vývoje,“ varoval primář pediatrie.

Přestaň už konečně brečet!

V drtivé většině hrubě zacházejí s miminky muži, až v 90 procentech případů. Často rodiče netřesou s dítětem proto, že by mu chtěli ublížit. „Dlouho a neutišitelně křičí. Když (rodič) nemůže přijít na to, co mu je, tak se začne třeba i domnívat, že to dítě mu to dělá naschvál, nebo že prostě zlobí,“ vysvětlil Peychl.

Někdo to pak neunese a chce to rázně ukončit, například právě silným zatřesením nebo smýkáním. Řešení je podle Peychla jednoduché – zacházet s miminky velmi opatrně a například při zvedání jim kromě trupu podepřít i hlavičku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ptacek5 ( 7. listopadu 2019 11:20 )

Dítě není šejkr, s dítětem se netřese. NIKDY.

banany ( 7. listopadu 2019 10:01 )

To jestli je dítě chtěné a hlavně milované se pozná jak kvalitní člověk z něj vyroste!!!!!! Děti by měli být jedině chtěné a plánované, jen ti nezodpovědný co si neumí dát pozor ho nemají mít ani omylem!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud