Rakovina varlat, nový císař i Klausův další výpad: Co přinesl týden v Epicentru?

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
27. října 2019
06:15

Urolog Roman Zachoval hovořil o rakovině varlat a prostaty, japanolog Robin Heřman zase o novém císaři Japonska. Kvalitní reportážní fotografie byla tématem předsedy soutěže Czech Press Photo Petra Joska, hostem byla i viceprezidentka Interpolu Šárka Havránková. A bývalý prezident Václav Klaus vzpomínal na vztahy se svým předchůdcem Václavem Havlem i nástupcem Milošem Zemanem. Takový byl týden v Epicentru.

Muži stále podceňují prevenci a s rakovinou varlat nebo prostaty přicházejí poměrně pozdě, jak řekl v pondělí v Epicentru Blesku urolog Roman Zachoval. Přesto se zhoubné onemocnění varlat podaří, na rozdíl od prostaty, v drtivé většině vyléčit, ale za cenu náročné léčby s vedlejšími účinky. Proto je důležité samovyšetření a včasná návštěva lékaře. 

Video  teaser Epicentrum: Rakovina prostaty a varlat 

„My jsme nedávno dělali takový průzkum a zjistili jsme, že u těch nádorů varlat je to prodlení mezi tím, kdy muži začnou podezřívat, že na tom varleti je něco, co tam nemá být, a návštěvou lékaře, urologa v tomto případě, je tři měsíce. A to je opravdu u těch nádorů varlat dlouho,“ varoval odborník.

Fotograf Josek: Šlo mi o život

Předseda soutěže Czech Press Photo Petr Josek považuje hodnocení fotografie za velice subjektivní a nemá konkrétní recept na kvalitní reportážní snímek. Při fotografování prý zažil mnoho krajních situací, například při příměří v Bosně na zahradě nemocnice.

Video  teaser Epicentrum: fotograf Josek 

„Povídal jsem si s jedním pacientem, kterej byl na kolečkovým křesle a zřejmě po nás teda začal střílet nějaký snajpr, takže jak jsem byl na tom pískovišti, tak za mnou do písku tam napadalo pár kulek,“ zavzpomínal v úterý v Epicentru známý fotograf.

Politický nepolitik

Japonský císař není politik, ale politicky bytostně působí, jak řekl ve středu v Epicentru během videohovoru z Tokia japanolog Robin Heřman. Vysvětlil, že vládce Země vycházejícího slunce má za úkol harmonizovat společnost, je jakýmsi symbolem, svorníkem.

Video  teaser Epicentrum: Japonská ústava stanoví 

„Řada státních aktů je s působením císaře spojena symbolicky, že je posvěcuje, či zpečeťuje. Doslova a do písmene otiskuje svoje pečetidlo na zákony, zároveň zahajuje zasedání parlamentu, rozpuští parlament a tak dále,“ doplnil expert na Japonsko a jeho kulturu.

Český policista má evropský respekt

Česká policie je v zahraničí velice ceněná a náš policista je tam vnímán jako velice dobře připravený, vzdělaný a ochotný spolupracovat. Prohlásila to ve čtvrtek nově zvolená viceprezidentka Interpolu Šárka Havránková.

Video  teaser Epicentrum: Česká policie v zahraničí 

„Nedávno jedna moje kolegyně řekla, že český policista prostě někam přijde, někam do nějakého prostředí a začne okamžitě pracovat. Takže je prostě takový flexibilní, adaptabilní a ničeho se nebojí,“ doplnila Havránková, která působí u české policie 24 let.

Klaus o Havlovi i Zemanovi

Hostem pátečního Epicentra byl někdejší český prezident Václav Klaus, který například zavzpomínal na svého předchůdce Václava Havla a zmínil i své vztahy s Milošem Zemanem. S ním prý je ve sporu už přes 50 let. Fatální rozepři spolu vedli už v květnu 1968, kdy se na akci v Radiopaláci na Vinohradech hádali ekonomové a prognostici.

Video  Klaus v Blesku: O „zeleném“ Havlovi, 50 letech hádek se Zemanem a 17. listopadu  - Vera Renovica, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cesky_novinar ( 27. října 2019 13:03 )

parařitní komunista a největší zloděj ČR Vasilis Klaun Pružiňský se už dávno něl houpat na provaze

havran2 ( 27. října 2019 11:45 )

Toho narcise by měli zavřít a jemu není hloupé se ještě ukazovat na veřejnosti !

Ladic_pijan ( 27. října 2019 11:08 )

Havránková je asi pramatka všech lívanců. Všechnu svou sílu vynakládá na to, aby se nerozlila po podlaze

anonym01 ( 27. října 2019 09:23 )

až ted si uvedomuji, že oni KLAUSOVCI SE POČITALI ZA SMETANKU. DNES TRIKOLORA BERE VSJO

anonym01 ( 27. října 2019 09:21 )

Pan Klaus stárne nebo se přetvařuje. Kdysi jsem pana Klause hltala, bylo po revoluci, všichni jsme chteli budovat neco co tu leta chybelo po válce. Možná ne všichni a jen někteří, všem to v této zemi dovoleno nebylo! Jen tem vyvolenym.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud