Odškodnění v Dieselgate se Čechům vzdaluje. Expert poradil recept pro příště

Autor: mav - 
9. 10. 2019
05:35

Minulý týden klesla českým majitelům aut volkswagen naděje na odškodné v takzvané Dieselgate. Celý případ se nyní vrací k obvodnímu soudu. U podobných kauz by přitom měl spotřebitelům pomoci institut hromadné žaloby, o jehož podobě se nyní diskutuje. Podle Kryštofa Kruliše ze spotřebitelského fóra jsou skvělým příkladem Spojené státy, kde už se prostřednictvím hromadných žalob podařilo vyřešit mnoho případů.

„Zatím máme v českém právním systému jen něco, co se blíží hromadné žalobě. Ale v praxi to používáme velmi málo, vysvětlil Kruliš. Hlavní problém vidí v tom, že spotřebitelské organizace v Česku mnohdy nejsou tak finančně zajištěné, aby si mohly dovolit jít do dlouhého sporu.

Video Poškozený spotřebitel nemá v kauzách jako dieselgate žádné jistoty. Hromadná žaloba by podle Kruliše pomohla - Markéta Volfová, Lukáš Červený

„Z právní stránky je nyní náročné uspořádat něco, co by umožnilo sdružit nároky více klientů a zažalovat to pak jednou žalobou. Musí se o to víc využít určitá právní kreativita, u které je otázka, jestli se s ní soudy vypořádají,“ popsal Kruliš nynější stav. A dodal, že z pohledu poškozeného spotřebitele je tu navíc riziko, že vnese svoji pohledávku do systému zažalování a nemá u ní zdaleka jistotu, jestli dopadne, nebo ne. Přesně tak, jako nyní v kauze Dieselgate.

V Evropě jsou instituty kolektivních žalob zatím čerstvě zavedené. Dlouhodobě fungují především v Americe. Tam ale Kruliš upozornil na hodně odlišný právní řád. A je to mimo jiné americký příklad, který legislativní radu vlády odrazuje od přijetí návrhu zákona o hromadných žalobách. Hlavní obavy totiž panují ze spekulativních žalob, které jsou v USA poměrně běžné. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

agfor ( 9. října 2019 11:57 )

Amíci si odškodnění vydupali, ale proč by měli něco dostat Češi - druhořadí obyvatelé kolonie fašistické IV. říše ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa