Týden v Epicentru: Let na jeden motor, záchrana nosorožců a děti samoživitelek

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
31. 8. 2019
06:00

Výpadek jednoho ze dvou motorů letounu společnosti Smartwings byla závažná věc a Boeing 737 tím přišel o jakoukoli zálohu, řekl ve středu letecký expert Ladislav Keller. Ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas zase popsal, že záchrana téměř vyhynulých nosorožců bílých severních je reálná. Samoživitelka Monika Kašpárková zase popsala, jak těžký je pro ni školní rok jejích dvou dětí bez výživného od bývalého manžela. Takový byl uplynulý týden v Epicentru.

Mezinárodnímu týmu vědců se z posledních dvou samic nosorožce severního bílého žijících v keňské rezervaci Ol Pejeta podařilo odebrat deset vajíček, z nich sedm úspěšně oplodnit a zamrazit. Vědce teď podle ředitele královédvorské zoo Přemysla Rabase čekají dva úkoly.

„Znova jezdit do Afriky a znova odebírat ta vajíčka, protože jich potřebujeme velké množství. Zároveň se budou na příbuzných nosorožcích bílých jižních učit, jak to embryo vložit do té matky,“ upřesnil v pondělí Rabas.

Ředitel Safari Parku Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas byl hostem Epicentra 26.8.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek.Ředitel Safari Parku Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas byl hostem Epicentra 26.8.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek. | Blesk:TONDA TRAN

Samoživitelka Monika Kašpárková v úterý popsala, že bez pomoci rodičů by začátek školního roku jejích dvou dětí ani jeho průběh absolutně nezvládala. Výplata jejího bývalého muže už za manželství nechodila, protože manžel zpronevěřoval naftu.

„Tak jsem požádala o rozvod, děti byly svěřeny mně do péče, manželovi bylo vyměřeno výživné a v podstatě od začátku neplatil. Na samém začátku mi řekl ‚ze mě nic nedostaneš´,“ popsala v úterý Monika.

Samoživitelka Monika Kašpárková a ředitelka organizace Vaše výživné Iveta Novotná (zleva) byly hosty pořadu Epicentrum dne 27.8.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek.Samoživitelka Monika Kašpárková a ředitelka organizace Vaše výživné Iveta Novotná (zleva) byly hosty pořadu Epicentrum dne 27.8.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek. | Blesk:TONDA TRAN

Let s jedním motorem. Hazard?

Letecký odborník Ladislav Keller popsal, že u dvoumotorového letadla typu Boeing 737 znamená výpadek jednoho motoru závažnou věc. Letoun tím podle něj přichází o jakoukoli zálohu.

„Když dojde k vysazení druhého motoru nebo nějakým dalším komplikacím, tak už je problém s tím letadlem přistát,“ upřesnil expert. Výpadek motoru se 180 cestujícími postihl minulý týden hned po startu letadlo stejného typu společnosti Smartwings při letu z Řecka do Česka. Kapitán se přesto rozhodl doletět až do Prahy.

Letecký expert Ladislav Keller byl hostem pořadu Epicentrum 28.8.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek.Letecký expert Ladislav Keller byl hostem pořadu Epicentrum 28.8.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek. | Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

Ve čtvrtek byla tématem Epicentra úskalí postupu dětí ze základní školy na střední. Vzdělávací expertka Jana Pácalová řekla, že klíčové pro ně je, aby se naučily soběstačnosti, hlavně na víceletých gymnáziích.

„Takovéto, že paní učitelka všechno jim prostě naservíruje, desetkrát zopakuje, to si myslím, že na osmiletá gymnázia opravdu nepatří,“ zdůraznila. Poradila také, jak mají rodiče dětem s přechodem na větší zátěž a do jiného kolektivu pomoci.

Video Vzdělávací expertka Jana Pácalová o soběstačnosti dětí na střední škole 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa