Nadějí na záchranu nosorožců je umělé oplodnění. Máme i kmenové buňky, říká šéf zoo

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
27. 8. 2019
05:20

Vědcům se před několika dny podařil významný krok k záchraně téměř vyhynulého nosorožce severního bílého. Odebrali vajíčka ze dvou posledních žijících samic a následně je oplodnili zmrazeným spermatem. Podle ředitele královédvorské zoo Přemysla Rabase je tak reálná naděje, že se téměř vyhynulý druh podaří opět rozmnožit a zachránit. Také řekl, proč se odborníci stále učí, jak daleko je záchrana nosorožců a jaký je záložní plán.

„Vlastně poprvé v záchraně nějakého živočišného druhu, který byl úplně na kraji propasti, respektive je už pokládán za vyhynulého, se použila takhle náročná, složitá metoda, která ho může vrátit do hry,“ řekl šéf Safari Parku Dvůr Králové. Vědci se učili metodu odebírání vajíčka posledních 2,5 roku, a to na mnoha samicích příbuzných jižních bílých nosorožců z různých zoo. Nikdy předtím to totiž nikdo nezkoušel.

Ředitel Safari Parku Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas byl hostem Epicentra 26. 8. 2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek.Ředitel Safari Parku Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas byl hostem Epicentra 26. 8. 2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek. | Blesk:TONDA TRAN

Polní podmínky pro vědce

Mezinárodní vědecký tým se v případě posledních dvou samic potýkal s polními podmínkami Afriky, ale také s nutností vyřídit spoustu povolení, přesně sladit odběr, převoz, oplodnění a uskladnění oplodněných vajíček. „Musíte tam v těch podmínkách je dokázat uspat a probudit. To je samozřejmě taky riziko,“ upřesnil Rabas s tím, že mají v zásobě navíc již dříve odebrané kmenové buňky.

Odborníkům se podařilo odebrat a uměle oplodnit vajíčka posledních dvou žijících nosorožců bílých severních.Odborníkům se podařilo odebrat a uměle oplodnit vajíčka posledních dvou žijících nosorožců bílých severních. | Ami Vitale

Vědcům se podařilo minulý týden z každé samice odebrat pět vajíček, převézt je ve speciálním boxu z rezervace v Ol Pejetě do Nairobi, odkud ihned směřovala letecky do Itálie, kde do neděle dozrávala. „To, že z těch 10 oocytů se podařilo sedm oplodnit, je velmi dobrá zpráva. Pokud by z těch sedmi zůstala alespoň dvě embrya, tak to považujeme za obrovský úspěch,“ zdůraznil Přemysl Rabas. I tak prý mají experti před sebou ještě mnoho let práce.

Nosorožec bílý severní v keňské rezervaci Ol PejetaNosorožec bílý severní v keňské rezervaci Ol Pejeta | Ami Vitale

Téměř vyhynulý druh

Populaci nosorožců severních bílých, kterých ještě v polovině minulého století přežívalo v Africe několik stovek kusů, zdecimovali pytláci v letech 1970 až 1980 na pouhých 15 jedinců. I když se skupina zotavila a rozmnožila na 32 jedinců, další zásah pytláků od roku 2003 je redukoval na pět. Postupně se jejich počet dostal na tři, ale v březnu 2003 musel být poslední žijící samec Súdán kvůli zdravotním problémům utracen. Nyní přežívají v keňské rezervaci Ol Pejeta poslední dvě samice, Fatu a její matka Najin.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kurioko ( 27. srpna 2019 08:29 )

Smutné.

Jan Brandis ( 27. srpna 2019 07:12 )

Měli si je nechat tady a hotovo. Afrika si je nechala vystřílet. A stejně to tam nikdy k ničemu nebude.

Zobrazit celou diskusi
Další videa