Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Češi vyjedou na dovolené. Expert: „Neřiďte do zahraničí po práci, jeďte druhý den“

Video se připravuje ...
Autor: Bohuslav Štěpánek - 
20. června 2019
05:40

O tom, jak autem dojet na dovolenou bezpečně a stejně tak se z ní i vrátit, mluvil v středečním Epicentru vedoucí BESIP Petr Vomáčka. Podle něj je nutné si cestu důkladně naplánovat, připravit se na ni po všech stránkách a během jízdy dělat dostatečně zastávky, ale především jet odpočinutí a nevydávat se na cestu v den, kdy se vrátíme ze zaměstnání.

Podle experta z BESIPu je velmi důležité se před cestou dostatečně vyspat, a to i několik dní předem. „Nejet hnedka po práci. Dát si druhý den tu cestu. Cesta by měla být spíše dobrodružství a zábava a ne, že si sedneme do vozidla a teď si řekneme: no, za 12 hodin jsme v cíli a nezastavujeme,“ upřesnil Vomáčka. 

Například v Chorvatsku totiž v takových případech může řidič dostat pokutu. Tamní policisté prý řidiče v tomto ohledu rádi kontrolují. „Když vidí, že řidič je unavený nebo pod vlivem nějakých léků, tak může být zastaven a odvezen na lékařské vyšetření,“ varoval šéf BESIPu. Dodal, že pokud se podezření prokáže, tak mu na osm dní seberou řidičský průkaz a může počítat s tučným finančním postihem.

Petr Vomáčka z BESIPu byl hostem pořadu Epicentrum vysílaného dne 19.6.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek. Petr Vomáčka z BESIPu byl hostem pořadu Epicentrum vysílaného dne 19.6.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek. | Blesk:Robert Klejch

Řidič má jen řídit

Podle Petra Vomáčky je důležité dělat potřebné přestávky nejen pro řidiče, ale i pro ostatní cestující – pro dospělé po čtyřech, ale pro děti klidně už po dvou hodinách. Spící děti v autě jsou pro řidiče výhodou, má větší klid na řízení. Naopak alespoň jeden z dospělých kromě řidiče by měl být vzhůru, nejlépe spolujezdec na předním sedadle.

„Pomáhá tomu řidiči, hledá cestu, říká mu, jestli je tam nějaký problém před ním, jestli tam je kolona, nespoléhat jenom na tu navigaci a případně i řešit problémy s dětmi,“ vysvětlil Vomáčka. Zdůraznil, že řidič se má věnovat jen řízení a ne se zabývat jinými věcmi.

Ilustrační foto. Ilustrační foto. | Profimedia

Bezpečnost a plánování

Každý řidič by podle Petra Vomáčky před cestou měl mít dokonale zkontrolované auto i jeho povinnou výbavu. Ta se může v jednotlivých zemích dost lišit. Zabezpečený musí být náklad i všichni cestující. Naplánovat trasu za každou cenu mimo placené dálnice nemusí vždy znamenat úsporu, někdy je objížďka dražší kvůli větší vzdálenosti a tím i spotřebě paliva.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

nbrpetr ( 20. června 2019 09:40 )

------Najítt nahe zeeny ve vaší oblasti na toto : linky.tk/nahe

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa