Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Topná sezóna v plném proudu: Jak je to s platbami za teplo v bytovém domě?

Autor: ula - 
3. prosince 2020
06:15

Topná sezóna již začala a mnoho lidí kvůli epidemii onemocnění covid-19 pracuje v současné době z domova. Roste proto potřeba si v bytě přitopit. A přibývá vlastníků či nájemců, které zajímá, jak se vypočítávají částky za topení při společném vytápění bytového domu. Užitečné je také vědět, jak lze zvýšit efektivitu vytápění a ušetřit tak na platbách za energie.

Jestliže nemáte ve svém bytě vlastní tepelný zdroj, bude se výše plateb za teplo a případně i za ohřev teplé vody odvíjet nejen od toho, jak moc v bytě topíte. Při vytápění bytového domu z centrálního zdroje tepla se v platbách odráží spotřeba celého domu. Způsob rozúčtování nákladů na teplo u bytů, které jsou zásobovány z centrálního zdroje tepla, určuje speciální vyhláška. „Ta mimo jiné reaguje na skutečnost, že někteří lidé v bytě netopí nebo topí velmi omezeně, aby ušetřili, takže o to více musí vytápět své byty jejich sousedé,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Náklady na vytápění se v případě centrálního zdroje tepla skládají ze dvou složek – základní a spotřební. Přesný poměr mezi nimi stanovuje společenství vlastníků jednotek či družstvo v zákonném rozmezí, kdy základní složka se podílí na celkových nákladech 30 % až 50 %. Jiný způsob rozúčtování je možný, pokud v domě nejsou příslušné měřiče. Základní složka nevychází ze spotřeby a každému se počítá podle poměru velikosti plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové ploše domu. Kromě jiného pokrývá prostupy tepla pláštěm domu, tepelné ztráty vnitřního rozvodu a temperování společných prostor domu.

Spotřební složku ovlivňuje poloha bytu

Spotřební složka vychází z tepla dodaného do bytu, jehož množství může uživatel bytu ovlivnit regulací teploty. Při jejím určení se ovšem zohledňuje i nevýhodná poloha bytu a další faktory ovlivňující spotřebu. „Rohový byt sousedící s více venkovními stěnami má vyšší energetickou náročnost v porovnání se středovým bytem sousedícím s venkem pouze jednou stěnou. Byt orientovaný na jižní stranu se pak vyznačuje až o 10 % nižší energetickou náročností než stejně velký byt situovaný na sever,“ vyjmenovává Eduarda Hekšová některé faktory, které se berou v potaz pro výpočet spotřební složky.

Pořiďte si termostaty

Není-li byt a v důsledku toho i celý dům dostatečně vytápěn, hrozí, že se objeví plísně či praskliny v omítce v místě spojů panelů. Na druhou stranu nikdo nechce zbytečně protopit své finance. Vedle izolace celého domu může zabránit plýtvání teplem i sám uživatel bytu tím, že bude pravidelně odvzdušňovat topení nebo za něj umístí hliníkovou fólii, které vrací teplo do místnosti. „Mnoho obyvatel stále své byty zbytečně přetápí na teplotu 22 až 24 stupňů Celsia, dostačující teplotou je přitom 17 stupňů v ložnici a 20 stupňů v dalších částech bytu, vyjma například komory či neobývané chodby, kde postačí teploty nižší. Praktické je pořídit do bytu termostaty a nastavit teplotu tak, aby se byt vyhřál před vaším příchodem,“ představuje některé tipy Eduarda Hekšová.

Ať už odebíráte energie na vytápění přímo od dodavatele energií, nebo jste teplem zásobeni centrálně, máte právo na vysvětlení nejasností ve vyúčtování a na případnou reklamaci či vznesení námitek. Vlastníkovi bytu, členovi družstva či nájemci musí být umožněno pořízení kopií podkladů k vyúčtování. Námitky proti vyúčtování pak může podat ve lhůtě 30 dnů od jeho doručení, případně od doložení podkladů k vyúčtování.

Video  Mistryně úspor: Věra má skvělé triky, jak ušetřit za topení i vodu  - Andrea Ulagová, Jan Brunclík, Petr Soukup
Video se připravuje ...

koliaska ( 18. října 2021 20:30 )

Taky jsme letos přešli na topení krbovkami a musím říct, že to je super. Naštěstí nemáme tak velký dům, takže ho není až tak těžké vytopit. Měli jsme to ale stejně jako vy, společně s krbovkami jsme museli bohužel investovat i do nového komínu. Nakonec jsme si nechali udělat klasický cihlový od https://www.poctivy-komin.cz/Komin-jednopruduch-c1_0_1.htm Byla to sice investice, se kterou jsme úplně nepočítali, ale naštěstí to tak drahé nebylo.

Josef124 ( 25. února 2021 18:25 )

My naštěstí bydlíme v rodinném domě, takže si můžeme topit, jak chceme . Navíc topíme dřevem v krbových kamnech, takže se nám teplo reguluje snadno . Kolem topení sice máme práci, ale od ohně je nejlepší teplo . Když jsme vybírali kamna, tak jsme chtěli s výměníkem, abychom na ně mohli mít napojené podlahové topení. Co se komínu týče, tak to vyhrály komínové sestavy, které jsem našel na https://www.komin-levne.cz/ . Hlavní pro nás je, že máme v zimě doma teplo .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud