Neděle 26. června 2022
Svátek slaví Adriana, zítra Ladislav
Oblačno, bouřka 24°C

Změny v nemocenské v roce 2019: Lidé toho budou zneužívat, myslí si ekonom

Autor: ula, Romana Rybová - 
27. prosince 2018
05:40

Na konci října byla poslanci schválena novela zákoníku práce, díky které se změní systém vyplácení nemocenského. Konkrétně by mělo dojít ke zrušení karenční doby. Jde o první tři dny nemocenské, po které nemocný nedostává vůbec nic. Ke změně by mělo dojít od července příštího roku. Co tato změna způsobí? Co si o tom myslí ekonomové?

Jak je to nyní? 

V případě, že jdete na nemocenskou, první tři dny nedostanete vůbec žádnou náhradu mzdy. Od 4. do 14. dne vám náhradu poskytuje zaměstnavatel, od 15. dne je to stát. Výše nemocenského je 60 procent do 30. dne nemocenské a 66 procent od 30. do 60 kalendářního dne vaší nemoci.

Pokud jde o dlouhodobou nemocnost, tedy od 61. dne, budete pobírat 72 procent denního vyměřovacího základu. Maximální délka nemocenské je 380 dní. Nemocenské je vypláceno za každý kalendářní den. V případě, že jste invalidní důchodce či starobní důchodce, který chodí do práce, nemocenská vám bude vyplácena po maximální dobu 70 dnů. Pokud budete nemocní vícekrát v roce, dostanete zaplaceno opět maximálně za 70 dní po sečtení všech nemocenských.

Podnikatelé prvních 14 dní nemoci nedostávají vůbec žádnou náhradu. Pokud jsou účastníky nemocenského pojištění, nemocenská jim je vyplácena od 15. dne. Tak to zůstane i po případných změnách.

Nebudou toho zaměstnanci využívat?

„Rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti vydává ošetřující lékař, který by ho měl vystavit pouze pojištěnci, jemuž zdravotní stav pro nemoc nebo úraz nedovoluje vykonávat pojištěnou činnost. Lze však očekávat, že se počet pracovních neschopností mírně zvýší, jelikož je možné, že k lékaři přijdou pro rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti i ti zaměstnanci, kteří dříve řešili svoji nemoc jinak (například dovolená, sick days),“ říká za tiskové oddělení MPSV Barbara Hanousek Eckhardová.

Video  Maláčová: Nemocenskou i v prvních třech dnech mají lidé znovu pobírat od půlky roku 2019  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený / BLESK zprávy
Video se připravuje ...

Jak to vidí ekonomové?

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Czech Fund, znovuzavedení proplácení prvních tří dní povede k nárůstu fiktivní nemocnosti. „Firmám přitom už nyní podle dat úřadů práce chybějí až statisíce lidí. Zrušení karenční doby a předpokládaný nárůst fiktivní nemocnosti na úroveň roku 2007 značí v souhrnu výpadek dalších desetitisíců lidí z celkové pracovní síly,“ uvádí Kovanda na svých webových stránkách.

Na druhou stranu ale vidí pozitivum v tom, že poctiví zaměstnanci přestanou běžné virózy či nachlazení přecházet. Tím by se mohlo zmírnit šíření nemocnosti v kolektivu. To by se mohlo projevit i v lepších hospodářských výsledcích daného zaměstnavatele. „Ovšem tento „nepřímý“ efekt není s to kompenzovat negativní „přímý“ efekt spjatý s růstem nákladů zaměstnavatele vzniklých zrušením karenční doby. Připomeňme, že karenční dobu uplatňuje více než polovina zemí Evropské unie. Náklady zaměstnavatelů na pracovní sílu přitom už nyní patří v Česku k nejvyšším v rámci EU a jejich další růst pochopitelně sníží celkovou konkurenceschopnost tuzemských firem a podniků,“ vysvětluje Kovanda.

Snížení pojistného

Jako „kompenzace“ zaměstnavatelům má podle MPSV sloužit snížení sazby pojistného na nemocenské pojištění, a to o 0,2 procentního bodu. Tedy z dnešních 25 procent na 24,8 procent. To ale podle Kovandy finanční ani personální dopady na firmy nevyváží. Po zrušení karenční doby by mzdové náklady v důsledku zvýšení náhrad za pracovní neschopnost vzrostly o 3 až 4 procenta. „Zrušení karenční doby v souhrnu zvýhodňuje postavení zaměstnanců před podnikateli a OSVČ, protože sebezaměstnané osoby, jichž se karenční doba pochopitelně netýká, a zaměstnavatelé jsou na něm biti, zatímco zaměstnanci si relativně polepší,“ uzavírá Kovanda.

haluzakfest ( 14. září 2019 01:09 )

Lidi co se rozčilujete jste snad blbí ???!! Co vám brání v tom se pomstít státu, který nechává otrokářské společnosti za almužnu zotročovat svůj lid.. Jenže aby si tohle drzý stát mohl dovolit, měl by na to mít aspoň nějaké schopnosti.. Ale nemá a tak sice jo, snaží se nás okrást na každém kroku, donutit pracovat za almužnu... No tak ale taky se můžete tomu všemu postavit. Jistě, luxusně žít si nebudete, ale důstojnost si zachováte.. narozdíl od všech těch co podlehli psychologickým trikům a pozbytek života budou dělat otroka.. a o né moc víc peněz, za co vy se můžete rekreovat. Chcete za 18 tisíc dřít, ničit si zdraví, riskovat v práci, ztrácet drahocenný čas pro někoho kdo si toho ani neváží? Není lepší pobírat cca 10 000,- a výše za to že vám bude odborný personál rehabilitačních center dělat masáže? A samé příjemné zdraví podporující procedury? No tak přestaňte se stavět do role ublížených zjistěte kdo jste, a nedejte se, tady jde totiž o vše, kdo se jednou nechá, podřídí či jakkoli podlehne této státní manipulaci. Ten má život, který já bych raději nežil, a každý takový dotyčný to sám přizná, teda pokud má dost času v důchodu.. vidím to na fotrovi, celoživotní otrok, před 10 lety jsem se mu to snažil vysvětlit, akorát se nas*al a protestoval ještě víc.. po x letech v důchodu, si sice stále tento fakt nepřizná, ale už ani necekne proti tomu co mu říkám.. Jelikož sám k tomu v myšlenkových pochodech došel.. ono dokud je člověk mladý nic moc ho nezajímá nic moc nebere vážně. Když pak stárne, podvědomě tuší že asi ten život neprožil zrovna úctyhodně, a podvědomí ho tlačí do reality.. Věřím že to musí pro každého takového jedince být nesmírně těžké... Ale jděte někam, já vám to přesně říkal deset let dopředu jsem se vás snažil donutit, přimět, prosit, prostě všemi způsoby na jaká jsem přišel.. nič jen jste se mi blbě smáli, a pak jste takoví hrdinové že na smrtelném lůžku ze zoufalství bečíte jak želvy. Smutné a těžké i pro mě tohle přijmout. Bohužel no.

Yarda ( 27. prosince 2018 16:09 )

Pokud vím, prvních čtrnáct dní platí zaměstnavatel a má právo, maroda kontrolovat. Tak když takového maroda zaměstnává a nekontroluje, tak je to problém zaměstnavatele.

kontik ( 27. prosince 2018 15:00 )

Dobrý den.Neztotožňuji se s názorem pana ekonoma,ale je to jeho názor.Je mi 48 let a u firmy kde pracuji jsem 20 let a za toto období jsem byl jen 2x nemocný.Nejsem z těch lidí co je píchne v boku a hned běží k lékaři.Domnívám se že lidí jako já je většina.Lidé co budou chtít něco ( cokoliv) zneužívat tu byli,jsou a stále budou. Já sám pracuji v nepřetržitém provozu při 12-ti hodinových směnách,takže změny ku prospěchu nás v dělnických profesích mile rád uvítám.Pokud má někdo odlišný názor,tak to bude asi názor člověka který problémy řeší jen od stolu své teplé kanceláře. Přeji hezký den.

Actimel ( 27. prosince 2018 14:58 )

Přesně tak! Obyčejného člověka by vyždímali nejraději do krve, ale sami nenosí ani omluvenky, válí se kdoví kde a jde jim plný plat + náhrady za všechno možné i nemožné!!! Kolik lidí by mohlo v klidu marodit (a nepřecházet nemoci jako je angína, chřipka, záněty průdušek atd..) z jednoho platu lenošného a nenažraného poslance či senátora!!! Lidi přecházejí nemoci, roznášejí to, protože si spouta nemůže dovolit marodit, aby utáhly svoje závazky! Tak nemelte nesmysly o zneužívání

agfor ( 27. prosince 2018 13:31 )

Spíš jsem zažil, že toho zneužívají firmy - např SDP Logistic. Když neměli pro své otroky práci, nařídili jim marodit a vůbec je nezajímalo, že za první 3 dny lidi nic nedostanou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa