ONLINE CHAT
mám cukrovku druhého tyou a užívám lék Gluphopage 5OOmlg jsou novější léky má už 6měsíců krev v moči vyšetření ledvin i močového měchýře ale zatím nic nyní jsem poslána k nefrologovi(veronika)
Foto
Dobrý den. Pokud nemá pacient kontraindikace je podle výsledků studií a doporučení světových odborných společností první volbou u diabetu 2. typu tzv. metformin (účinná látkla léku o kterém píšete). Je to lék velmi účinný a prověřený.
Dobrý den, slyšela jsem, že je nebo bude v budoucnu možné v souvislosti s cukrovkou provádět transplantace. Napadá mě, jestli ale ve stejném režimu, jak nyní berou inzulín nebudou muset brát nějaké léky na imunitu apod. jestli by to teda bylo dobré řešení...(Lenka)
Foto
Dobrý den. Jsou různé směry kterými se transplantace u pacientů s diabetem ubírají. Vědci zkouší například vytvořit malou "komůrku" do které se umístí buňky vytvářející inzulín (tzv. beta-buňky). Tato komůrka by propustila relativně malou molekulu inzulínu ven do těla, ale bránila by buňkám imunitního systému proniknout do komůrky. Ideálně by tedy pacienti nemuseli užívat imunosupresiva. V současné době se hledá materiál který by měl tyto vlastnosti.
Dobrý den. Kolik pacientů má v ČR diabetes 1. typu?(lulek)
Foto
Dobrý den. V ČR máme přibližně 800 000 pacientů se všemi typu diabetu. Z toho asi 7% pacientů má diabetes 1. typu. V ČR je tedy přibližně 56 000 nemocných s diabetem 1. typu.
Dobrý den pane doktore, slyšel jsem a četl, že je nový lék na cukrovku. Chrání vnitřní orgány a hubne se po něm. Můj doktor mi ho nechce předepsat, že pro mě není. Tak má zase dojem, že je to lék jen pro VIP nebo pro Pražáky. (Zděněk z Budějc)
Foto
Dobrý den. Léky, které máte patrně na mysli, zvyšují vylučování glukózy do moči (tzv. glifloziny), jsou to skutečně moderní a poměrně účinné preparáty. Ale opravdu se nehodí pro každého. Glifloziny není vhodné podávat například u pacientů trpících na opakované infekce močových cest, není vhodné je kombinovat s některými typy diuretik ("léky na odvodnění"). Nejsou účinné při špatné funkci ledvin atp. Vedle čistě medicínských důvodů jsou zde také pravidla pojišťovny, která určijín u jakých pacientů je možné tyto léky předepsat.
Prateta (82 let) má cukrovku, ale nevím jakého typu. Nic si ale nepíchá, jen bere léky. V poslední době ale má neustále problémy s močením . Budí se několikrát za noc a jde na záchod třeba pětkrát. Může to mít souvislost s cukrovkou? (Krista)
Foto
Dobrý den. Příčin může být více, ale dekompenzovaný diabetes na který již stávající léčba nestačí je jednou z pravděpodobných možností.
Dobrý den,dcera má stále nízké hladiny cukru,byla jí nabídnuta inzulínová pumpa.Je to řešení,které ji hladiny cukru upraví?(Miloslava)
Foto
Dobrý den. Obecně platí, že při léčbě inzulínovou pumpou se výskyt hypoglykémií snižuje.
Pane doktore, je mi 40 a všichni mí příbuzní starší 60 let mají cukrovku. Já jsem štíhlá, stravuju se správně. Je možné, že přesto cukrovku dostanu kvůli genetice? (Iveta)
Foto
Dobrý den. Možné to je, ale platí, že takřka všichni pacienti s cukrovkou 2. typu mají nadváhu nebo jsou obézní. Pokud sportujete, zdravě se stravujete a jste štíhlá riziko není tak vysoké.
Dobrý den, v rodině hodně trpíme na stařeckou cukrovku, dá se tomu nějak předejít? Existují genetické předpoklady k této nemoci?(Josef K.)
Foto
Dobrý den. Bohužel, u diabetu 2. typu existuje poměrně silná genetická závislost, obecně v řádu desítek procent. Předcházet mu lze především zdravou životosprávou, pravidelnou fyzickou aktivitou.
Dobrý den pane doktore. Mám cukrovku 1. typu, zatím nemám komplikace. Pravidelně si měřím glykémii glukometrem, držím se doporučení. Opravdu se snažím. Paní doktorka se mi věnuje a strávila se mnou hodně času. Přesto jsou moje glykémie jako na houpačce. Jednou mám cukr velmi nízký, podruhé vysoký. Ve zprávě mám napsáno labilní diabetes. Můžete mi něco poradit? (Petra)
Foto
Dobrý den. Příčin může být mnoho, jsou individuální a z dotazu je nelze identifikovat. Pokusím se poradit obecně. V posledních letech se opakovaně prokázalo, že silným pomocníkem který může pomoci snížit vysokou labilitu glykémií (vysokou glykemickou variabilitu) je trvalé použití kontinuální monitorace glykémie (viz jedna z předchozích odpovědí). Po vyčerpání všech konzervativních možností je poslední alternativou transplantace ostrůvků pankreatu, bohužel s nutností trvale užívat léky potlačující imunitu organismu (imunosupresiva).
Dobrý den. Manželovi je 52 let, je silně obézní, váží skoro 190 kilogramů, přestože si 4x za den píchá inzulín má pořád vysoký cukr. Držel mnoho diet, ale pokaždé znovu přibral. Diabetoložka mu doporučila operaci žaludku a střev. Z té máme ale strach. Nebyla by nějaká lepší alternativa? (Sedláková)
Foto
Dobrý den. Odpovím Vám otázkou. Co byste říkala na pilulku, po které je reálné, že Váš manžel zhubne o 40-50 kg. Bude mít přibližně 70% pravděpodobnost, že mu zmizí diabetes, případně se zlepší natolik, že si už nebude muset dále aplikovat inzulín. Pilulku, po které se snižuje smrtnost podobných pacientů o 45%, výskyt onkologických onemocnění podle některých vědců o 60-70%. Pilulku, kterou stačí užít pouze jednou a navíc je hrazena pojišťovnou? Jak rychle byste si jí oblíbila? Bohužel žádný podobný prášek zatím neexistuje. Tou pomyslnou "pilulkou" je pro podobné pacienty chirurgická léčba obezity a tím i diabetu 2. typu. Lidsky vaše obavy pochopitelně chápu, ale rizika podobných výkonů se na dobrých pracovištích pohybují na úrovni laparoskopické operace žlučníku. Benefit zde tedy výrazně překračuje riziko. Lze doporučit konzultaci s pracovištěm, které má s podobnými pacienty zkušenosti a kde Vám vše podrobně vysvětlí.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda vidíte velký problém v diabetu u dítěte ve střídavé péči. Máme zkušenost, že hodnoty jsou poměrně rozdílné, když je u matky a když u otce, kde má zřejmě více pohybových aktivit apod. Může být změna u dítěte napřiklídal ovlivněna i psychikou? Děkuji (Janek)
Foto
Dobrý den. Nejsem pediatr ani dětský endokrinolog. Fyzická aktivita a psychické rozpoložení se na kompenzaci diabetu nepochybně velmi podepisuje.
Dobrý den, pane doktore, cukrovka zvyšuje riziko mozkové mrtvice a infarktu. Zvyšuje také riziko vzniku nádorů? Děkuji(Ignác)
Foto
Dobrý den. Bohužel se zdá, že ano. V souvislosti s diabetem se skloňují například nádory tlustého střeva, slinivky břišní a mnohé další. Poměrně typický je výskyt nádoru dělohy u obézních pacientek s diabetem 2. typu.
Dobrý den pane doktore, jakou léčbu cukrovky 1. typu považujete v současné době za nejvhodnější? Děkuji(Tomáš)
Foto
Dobrý den. To je velmi individuální. Vždy záleží na konkrétním pacientovi. Tak tedy obecně. Ze zahraničních studií i ze studií provedených nedávno na našem pracovišti víme, že se velmi osvědčuje léčba založená na kontinuální monitoraci glukózy. V těchto případech má pacient v podkoží zavedený drobný senzor, který každých 5 minut stanovuje glukózu. Hodnota "cukru" se pak zobrazí na displeji inzulínové pumpy nebo samotného sytému. Přístroj má také funkci alarmů, které umožní zareagovat dříve. Existuje i inzulínová pumpa, která na základě informací ze senzoru přeruší automaticky dodávku inzulínu v případě, že se blíží hypoglykémie. Kontinuální monitorace tak pomáhá snížit výskyt hypoglykémií i dlouhodobého cukru (glykovaný hemoglobin). Bohužel kontinuální monitorace je poměrně nákladná a zatím není u dospělých pacientů významněji hrazena z veřejného zdtravotního pojištění, až na vzácné výjimky si dospělí pacienti musejí tuto léčbu hradit z vlastních prostředků.
Jaké jsou hlavní výhody léčby inzulínovou pumpou?(Kulihrášek)
Foto
Dobrý den. V porovnání s klasickou léčbou pomocí inzulínových per je výhodou především přesnější dávkování inzulínu, vyšší flexibilita, nižší výskyt hypoglykémie, podle žady studií také šance na významnější snížení hladiny glykovaného hemoglobinu ("dlouhodobého cukru") a tím doufejme, také nižší riziko komplikací diabetu.
Dobrý den pane doktore. Je první typ cukrovky dědičný?(Martin)
Foto
Dobrý den. Ano, genetika určitou úlohu hraje. Riziko vzniku diabetu 1. typu se u dítěte, jehož matka má diabetes 1. typu pohybuje asi okolo 3-4%. Má-li diabetes 1. typu otec, riziko se pohybuje okolo 7%. Pokud mají diabetes 1. typu oba rodiče, je riziko budoucího rozvoje diabetu přirozeně ještě vyšší.
Dobrý den, pane doktore, mojí mamince lékaři zjistili cukrovku II. typu - chtěla bych, aby dostala inzulínovou pumpu místo toho, aby si musela píchat - jaké jsou podmínky, cena?(Aneta)
Foto
Dobrý den. Inzulínové pumpy se většinou používají při léčbě diabetu 1. typu. U pacientů s diabetem 2. typu je situace složitější, ale v poslední době se objevují studie, které ukazují, že i nemocní s diabetem 2. typu mohou z léčby pumpu profitovat. Pokud maminka splňuje medicínská kritéria a kritéria pojišťovny k nasazení pumpy může jí dostat a platit jí nemusí. Upozorňuji však, že musí mít reálná očekávání a schopnosti pumpu zvládnout. Pumpa není prášek, který když pacient spolkne, sníží se mu cukr. Pumpa je přístroj se kterým se musí pacient naučit zacázet, jedině pak může být léčba úspěšná. Navíc pro pacienty s DM 2. typu jsou i jiné možnosti - bariatrická chirurgie, nové účinné léky atp.
Jaké jsou prvotní příznaky cukrovky?(Marian)
Foto
Dobrý den. V případě diabetu 1. typu jsou příznaky většinou výrazné, patří mezi ně únava, zvýšená žízeň, časté močení a hubnutí. Diabetes 2. typu bývá zrádný, protože vedle klacických příznaků nemusí dlouho způsobovat žádné obtíže. Dignostikován je často náhodně například při preventivní prohlídce, mezi tím může způsobit vážné diabetické komplikace.