Kastrujte kočky, radí spolek: Nebudou se zbytečně množit a trápit jako Troskyč

Video se připravuje ...
Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
29. října 2021
05:20

KasProCats je spolek, který se specializuje na kastrace venkovních a bezprizorních koček. Jeho členové spolupracují s obcemi, které se snaží přesvědčit, aby toulavé kočky odchytávali, kastrovali a vraceli zpět. Náklady na to jim zčásti proplácejí.

Spolek, který funguje už přes než čtyři roky, se zabývá především prevencí bezprizorního množení koček a s tím související osvětou. Snaží se také spolupracovat s obcemi. Sídlí v Brně, díky spolupracujícím dobrovolníkům má ale dosah po celém Česku. „Připadá nám logické a smysluplné řešit tuto problematiku od základu,“ řekl zakladatel spolku Luboš Kristek.

Prosadit kastraci koček není často jednoduché. Lidé věří mýtům o tom, že kočka má mít alespoň jednou za život koťata Prosadit kastraci koček není často jednoduché. Lidé věří mýtům o tom, že kočka má mít alespoň jednou za život koťata | Jana Ulrichová

Prevence především

Útulky jsou podle něj důležité, mnohem důležitější je ale, aby se zbytečně neplnily dalšími bezprizorními kočkami. „Proto jsme vytvořili kastrační program, protože nejdůležitější, a z pohledu investic i nejlevnější, je prevence,“ vysvětlil.

Dobrovolnice Dočasek De De Alžběta Poláková Šmídová, která spolupracuje i se spolkem KasProCats, se v současné době stará o jedenáct koček Dobrovolnice Dočasek De De Alžběta Poláková Šmídová, která spolupracuje i se spolkem KasProCats, se v současné době stará o jedenáct koček | Jana Ulrichová

Bojují s mýty

Spolek při své činnosti bojuje s mýty o tom, že kočka by měla mít nejméně jednou za život koťata, že volně žijící kočka se o sebe a své potomky postará sama, protože má sedm životů, což jsou léty zakořeněné předsudky, které není snadné vyvracet. Ulice jsou přitom plné tisíců koček bez domova a bez potřebné péče, které strádají.

Jedenáct koček

Své o tom ví dobrovolnice spolku Dočasky De De Alžběta Poláková Šmídová, která má v současné době ve své péči 11 koček včetně velmi zuboženého na ulici nalezeného kocourka Troskyče. „Postarat se o ně od nálezu, přes kastraci, rekonvalescenci a následnou adopci nebo vypuštění je náročné,“ řekla s tím, že nemocná zubožená zvířata, která se do její péče dostávají, jsou důsledkem toho, že u nás stále ještě není zvykem kočky kastrovat.

Dobrovolnice Dočasek De De Alžběta Poláková Šmídová, která spolupracuje i se spolkem KasProCats, se v současné době stará o jedenáct koček Dobrovolnice Dočasek De De Alžběta Poláková Šmídová, která spolupracuje i se spolkem KasProCats, se v současné době stará o jedenáct koček | Jana Ulrichová

Co na to obce?

Spolek KasProCats spolupracuje i s obcemi a městy, které mají ze zákona povinnost se o toulavá zvířata postarat. Často to ale řeší pouze odchytem a umístěním do útulku nebo se tím nezabývají vůbec. Spolek v takovém případě odchyt a kastraci zajistí a také úplně nebo zčásti uhradí. Na svém webu vytvořil také mapu s databází, kde se lidé mohou podívat, jak se jejich obec ke kastracím koček staví.

Troskyč bojuje o život Troskyč bojuje o život | Jana Ulrichová

Troskyč bojuje o život

Smutným důkazem nekontrolovaného množení a nedostatku zájmu o kočky je i zubožený starý kocourek Troskyč, o kterého se teď paní Alžběta nejnověji stará.

„Selhávají mu játra, ledviny. Při nálezu vážil 1,7 kilogramu, což je váha dvouměsíčního kotěte nikoli dospělého kocourka,“ řekla s tím, že každý den bojují společně o jeho přežití. Má ale vůli k životu, proto mu dávají ještě šanci. Jeho léčba je náročná, a to i finančně. Zájemci, kteří by na ni chtěli kocourkovi přispět, mohou poslat jakoukoli částku na transparentní účet spolku Dočasky De De číslo 2500978266/2010.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi