Sobota 27. únor 2021
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 7°C

Konec prodeje štěňat na parkovištích! Novela zákona poprvé definuje, co je množírna

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
15. února 2021
06:10

Konečně! Další z věcí, za které Blesk tlapky bojovaly, tedy aby množírny a množitelé byli postižitelní, je uzákoněna. Od 1. února platí novela, která množírny definuje, chovatelům nařizuje vést přesnou evidenci prodaných i darovaných štěňat a zakazuje jejich prodej na veřejných místech.

Výraz množírna dosud v českém právním prostředí neexistoval, a proto byli množitelé, pokud zvířata dostatečně krmili a nezacházeli s nimi vyloženě hrubě, nepostižitelní. To se teď ale díky novele zákona na ochranu zvířat proti týrání mění.

Věra Obermajeřová provozovala množírnu šarpejů. Za jejich týrání byla nedávno pravomocně odsouzena k podmíněnému trestuVěra Obermajeřová provozovala množírnu šarpejů. Za jejich týrání byla nedávno pravomocně odsouzena k podmíněnému trestu | Blesk:Šarpej v nouzi z. s.

Co je množírna

Novela zavádí definici pojmu množírna, upravuje podmínky prodeje zvířat a jejich množení. „Cílem je zlepšení podmínek zvířat v chovech a posílení pozice státu v boji proti problematickým chovům,“ vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Dodal, že množírna je vymezena jako chov v nevhodných podmínkách a zároveň ve větším počtu zvířat, tedy v takovém, kdy už nejsou dostatečně zajištěny jejich potřeby.

VZ množírny ve Dvoře Králové pocházejí i tito retrívři. O jejich majitelky už se zajímá policie.VZ množírny ve Dvoře Králové pocházejí i tito retrívři. O jejich majitelky už se zajímá policie. | Pes nejvěrnější přítel

Přesná evidence

Podnikatelé, kteří provozují chov psů jako živnost, a chovatelé tří a více fen, na které se v současné době vztahuje povinnost hlásit své chovy Státní veterinární správě, budou muset nově vést evidenci prodaných i darovaných štěňat. Při jejich prodeji budou muset novému majiteli poskytnout informace o krmení štěněte a péči o něj. Záznamy o narozených štěňatech musí nově chovatelé zapisovat do evidenčních listů, kopii pak dostane nový majitel při koupi štěněte.

Stroje na štěňata

Protože množírny jsou velký byznys a množitelé chtějí co nejvíce vydělat, jsou pro ně feny často jen stroji na rození štěňat. „Příliš častá březost fenu či kočku neúměrně vysiluje a není v souladu s požadavky na ochranu a pohodu zvířat,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád s tím, že zákon proto rozšiřuje počet subjektů, které musí dodržovat podmínky reprodukce zvířat, včetně četnosti reprodukce a reprodukčního věku. To nově platí i pro chovatele tří a více fen.

Takto to vypadalo v jedné z množírenTakto to vypadalo v jedné z množíren | facebook

Už žádná parkoviště

Zákon také nově zakazuje prodej či předání psa nebo kočky na veřejném prostranství. „K předávání zvířat z nelegálních chovů dochází často na parkovištích či jiných odlehlých místech. Prodejci se tak snaží vyhnout návštěvě kupujícího v místě chovu, protože by mohla dotyčného od nákupu odradit. Navíc chtějí zůstat v ilegalitě,“ uvedl mluvčí. Dodal, že zákon nově také zakazuje prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa