Čtvrtek 15. duben 2021
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Ptačí chřipka se šíří Českem: Veterináři hlásí druhé ohnisko, nemoc zasáhla Benešovsko

Autor: ČTK - 
2. února 2021
18:55

Ptačí chřipka se rozšířila na území středních Čech. Veterináři potvrdili ohnisko v malochovu v Podolí u Jankova na Benešovsku, jde tak o druhé ohnisko v zemi. V úterý to sdělili zástupci Státní veterinární správy (SVS). První ohnisko bylo v malochovu v jižních Čechách. Dále veterináři už dříve subtyp choroby H5N8, který není přenosný na člověka, potvrdili ve třech lokalitách u divoce žijících ptáků. Do středočeského malochovu ji nejspíš zavlekly divoké kachny.

V chovu bylo původně 45 slepic a šest kachen, 25 slepic v něm uhynulo. Chovatel to nahlásil krajským veterinářům. Zbývající drůbež v chovu bude podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda ve středu utracena.

Kolem ohniska se vytyčí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, ve kterých budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.

„Do současné chvíle byla letošní vlna ptačí chřipky potvrzena ve dvou malochovech v jižních a středních Čechách a u volně žijících ptáků ve třech lokalitách Jihočeského kraje. Dá se tak usuzovat, že je v současnosti nákaza na vzestupu. Prosím proto chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a především zamezili kontaktu drůbeže a volně žijících ptáků,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). V současnosti se ve středočeském chovu zjišťuje patogenita choroby.

Veterináři upozorňují na to, že u chovů, kde není možné zajistit umístění ptáků v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.

Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé ČR větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezuje se rovněž prodej a přemisťování drůbeže. Agrární komora upozornila na to, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98 000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.

krapotkin ( 2. února 2021 23:44 )

Babišovo vodňanské kuře přestává mít konkurenci.

AIiAIice ( 2. února 2021 19:09 )

To je pro 7vox7, jjusu, elluellu a podobné slépky v podstatě rozsudek domácího vězení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa