Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 27°C

Paní Margit (90) se vzdala dovolené a napsala Blesk tlapkám: Chci pomoci. Útulkům poslala 50 tisíc!

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
16. července 2021
05:00

Margit Hirschová (90) z Brna je dlouholetou čtenářkou Blesku. Její srdce bije pro zvířata, proto také fandí Blesk tlapkám, které poukazují na problémy týraných a opuštěných zvířat a bojují proti množírnám. Projekt ji zaujal natolik, že se rozhodla finančně podpořit vybrané útulky a záchranné spolky. Darovala jim 50 000 korun.

Blesk jsou jediné noviny, které paní Margit sleduje, a to už od jejich počátku. „Líbí se mi, že se Blesk nestará jen o lidské osudy, ale i o ty zvířecí. Zajímáte se o zvířata, která se nemohou bránit a nemohou žít bez pomoci člověka. Proto jsem se rozhodla vaším prostřednictvím přispět na útulky,“ řekla reportérkám Blesk tlapek, které ji osobně navštívily. „Těší mě, že se vaše noviny věnují zvířatům, která svoje noviny a své zastoupení v parlamentu nemají,“ dodala.

Paní Margit darovala útulkům starajícím se o týraná, opuštěná a handicapovaná zvířata 50 000 korun Paní Margit darovala útulkům starajícím se o týraná, opuštěná a handicapovaná zvířata 50 000 korun | Jana Ulrichová

Přísně na množitele

Paní Margit sleduje všechny reportáže Blesk tlapek. V hlavě jí utkvěl například příběh psa, kterého držel jeho čínský majitel v mrazech venku na balkoně panelového domu. Má přehled i o problematice množíren, které považuje za odporný byznys. Jejich provozovatele by podle svých slov trestala co nejřísněji.

Tento dopis všechno odstartoval Tento dopis všechno odstartoval | Jana Ulrichová

Vzdala se moře

Peníze, které se rozhodla darovat, byly původně určené na cestování, což je její další velká vášeň. Kvůli pandemii ale loni ani letos k moři nevyjela, a tak se rozhodla dát ušetřené peníze zvířatům. „Chci, aby šly tam, kam mě srdce táhne,“ řekla. Měla jedinou podmínku, a to, aby z nich měli užitek nejen psi, ale i kočky a divoká zvířata. Částku proto rozdělila třem útulkům a spolkům.

Veterina pro kočky

Peníze, které Blesk tlapky vzaly od paní Margit do úschovy, a pak je zástupcům obdarovaných spolků na základě darovacích smluv předaly, všechny potěšily. „Mockrát děkujeme za obrovský finanční dar, který nás potěšil. Peníze využijeme výhradně na veterinární péči,“ řekla Libuše Pelikánová, vedoucí plzeňského kočičího útulku Fousky, který od paní Margit dostal 15 000 korun.

Část peněz putovala do plzeňského spolku Fousky, který se stará o kočky. Poděkovala za ně jeho vedoucí Libuše Pelikánová Část peněz putovala do plzeňského spolku Fousky, který se stará o kočky. Poděkovala za ně jeho vedoucí Libuše Pelikánová | Kateřina Lang

Radostnější práce

Stejnou částku darovala seniorka i Ostrovkému Macíkovi, kde se kromě psů a koček starají i o koně, hospodářská zvířata a volně žijící živočichy. „Moc děkujeme. Tento dar nám velmi pomůže, protože čas, který jindy ztrácíme sháněním peněz, můžeme díky němu věnovat našim zvířátkům. Ta práce je tím pádem pro nás mnohem radostnější,“ řekla vedoucí spolku Hana Šimková.

Z peněz pro spolek Ostrovský Macík, který se stará i o nemocná a handicapovaná divoká zvířata, měla radost i jeho šéfová Hana Šimková Z peněz pro spolek Ostrovský Macík, který se stará i o nemocná a handicapovaná divoká zvířata, měla radost i jeho šéfová Hana Šimková | Jana Ulrichová

Příspěvek na azyl

Třetí část daru, 20 000 korun, věnovala seniorka spolku Pes nejvěrnější přítel, který se formou dočasných péčí stará o opuštěné a týrané psy. „Strašně moc děkujeme. Peníze využijeme na výstavbu našeho psího azylu, který budujeme ve Všetatech na Rakovnicku,“ řekla zakladatelka spolku Simona Štěpánková. „Za poslední roky se tam udělal obrovský kus práce. Bez finanční pomoci bychom se ale nepohnuli dál, proto jsme vděční za každou korunu,“ dodala.

Darované peníze všechny tři spolky vložily na transparentní účty, kam se může každý zájemce kdykoli podívat a zjistit, na co byly využity.

- Simona Štěpánková, zakladatelka spolku Pes nejvěrnější přítel, rozhodla, že darované peníze půjdou na stavbu psího azylu ve Všetatech - Simona Štěpánková, zakladatelka spolku Pes nejvěrnější přítel, rozhodla, že darované peníze půjdou na stavbu psího azylu ve Všetatech | Jana Ulrichová

Miluje kočky

Paní Margit dvacet let působila jako profesionální voják, po roce 1968 ale armádu opustila, protože, jak sama řekla, pochopila, že o její služby už není zájem. Živila se pak tlumočnictvím a překladatelstvím. Tlumočila hlavně z němčiny, ovládá ale i angličtinu a ruštinu. Je sečtělá  zcestovalá. Životem ji provází kočky, měla jich několik, tu poslední, která s ní teď sdílí byt v centru Brna, si vzala z útulku. Miluje ale i všechna ostatní zvířata.

 

blond88 ( 17. července 2021 00:55 )

Big Up pro paní Margitu

andorea ( 16. července 2021 12:38 )

Takže nedals ze svého nic navíc, ale blbě kecat, to by ti šlo.

andorea ( 16. července 2021 12:37 )

Je to od paní moc hezké.

Pendrek ( 16. července 2021 12:29 )

Zd.chni!!!!!

Pendrek ( 16. července 2021 12:26 )

Paní je velmi hodná a já ji proto přeji ještě mnoho zdravíčka! Protože je hodná, Panbůh jí má rád a bude dlouho a dobře žít! Naopak, ty bezmozky, kteří nemají rádi zvířata sežere Kovid a nebo ještě něco strašnějšího. Kdo nemá rád zvířata, nemá rád nikoho pouze sám sebe, proto si nic dobrého nezaslouží.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa