Kozy z balkonu za tři sta, koně na převýchovu. Týraná zvířata z Číčovic propadla státu

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
25. ledna 2020
06:50

Konečně. Zvířata, která majitelka Marie Vránková (59) trápila v rozestavěném domě ve středočeských Číčovicích, propadla státu. Blesk tlapky tak dotáhly do zdárného konce případ, který sledovaly více než rok.

Marie Vránková žila se svými zvířaty v rozestavěném domě v Číčovicích doslova na hromadách odpadků. Desítky koz měla na balkoně v prvním patře, koním sloužilo za stáj přízemí. Veterináři konstatovali, že jde o týrání, protože zvířata držela v nevhodných podmínkách, a proto navrhli jejich odebrání.

Kozy žijí v patře domu, na příchozí vykukují z balkonového okna.Kozy žijí v patře domu, na příchozí vykukují z balkonového okna. | Jana Ulrichová

Odebrali jen kozy

Úředníkům z Městského úřadu v Černošicích, pod nějž Černošice spadají, se ale do odebírání nechtělo. Rozhoupali se až loni v květnu po tlaku reportérek Blesk tlapek. Odebrali a do náhradní péče přemístili ale jen kozy, koně, kteří je pokopali, zůstali na místě.

Zasahovat museli záchranáři, jednu úřednici zranil kůň.Zasahovat museli záchranáři, jednu úřednici zranil kůň. | Alexandr Malachovský

Obrat k lepšímu

Zvrat nastal v případu až teď, kdy všechna zvířata Marie Vránkové propadla státu. „Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových teď řeší přemístění koní. Je třeba provést jejich vyšetření a očkování. O to jsme se tento týden pokusili s ošetřujícím veterinárním lékařem, ale vzhledem ke skutečnosti, že koně jsou špatně ovladatelní, se vyšetření nepodařilo,“ uvedla mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Pomůže odborník

Tesařová dodala, že nyní organizují vyšetření zkušeným veterinářem, se kterým úřad úspěšně spolupracoval již v předchozích případech týraných koní. Ten zváží, zda nebude nutné koně přispat.

„Po nutném prověření zdravotního stavu propadlých koní budou zvířata převezena do státního zařízení, kde proběhne jejich nutná resocializace,“ uvedla.

Koně stále zůstávají u domu Marie Vránkové. Už jí ale nepatří, propadli státu. Až se je podaří veterinárně prohlédnout, budou převezeni do nového domova, kde je socializují.Koně stále zůstávají u domu Marie Vránkové. Už jí ale nepatří, propadli státu. Až se je podaří veterinárně prohlédnout, budou převezeni do nového domova, kde je socializují. | Jana Ulrichová

Kozy jako společníci

Odebrané kozy, které jsou nyní v azylu pro hospodářská zvířata a koně Equittana v Albrechticích u Rýmařova, se mají čile k světu. K prodeji budou poté, co je úřad ocení, za zhruba 300 až 500 korun. „Kozy jsou veselé, zdravé, skvělé osobnosti a určitě si zaslouží skvělé lidi kolem sebe jako společníci,“ uvedli zástupci Equittany.

Odvézt se podařilo všechny kozy.Odvézt se podařilo všechny kozy. | Alexandr Malachovský

Tyranka: Je to spiknutí

Marie Vránková reportérkám Blesk tlapek tvrdila, že svá zvířata miluje a dává jim to nejlepší. Obvinila je, že jí ukradly kozy a kradou jí i koně, a prohlásila, že je chce zpátky. Jejich odebrání označila za spiknutí nepřejících sousedů, krajské veterinární správy i úředníků.

Na jejím pozemku, který je už opět zavalen harampádím a odpadky, už zůstaly jen slepice. K domu se stahují i kočky, které ale krmí sousedé.

Marie Vránková tvrdí, že svá zvířata miluje. To, že je chová v domě, jí připadá v pořádku a úředníkům zjevně také.Marie Vránková tvrdí, že svá zvířata miluje. To, že je chová v domě, jí připadá v pořádku a úředníkům zjevně také. | Jana Ulrichová

Jaká zvířata propadla státu

Čtyři koně (tři klisny a hřebec)

54 koz (46 dospělých a 8 kůzlat), jedná se o kozy kamerunské, holandské zakrslé a burské a jejich křížence ve věku od 1 do 12 let.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

trkic ( 28. ledna 2020 07:11 )

Kozy z balkonu? Já myslel že zas někdo vyfotil Bohdalku na dovolený....😁

zkratik ( 26. ledna 2020 15:25 )

...kozy jsou veselé,zdravé…

twl,mě se zas nelíbilo,jak neodborně tahali kozy za rohy a koně stresovali naháněním do auta Jestli paní nahlásili sousedi,tak jsou to k.u.r.w.y.

…. Mnohokrát to, co vypadá jako zanedbávání přes sousedův plot, může být chybně interpretováno, nebo nemusí spadat do právní definice zneužívání zvířat....

Takhle vypadá týraný zvíře

http­s://pr­osvet­.cz/ten­to-pejsek-byl-na-posledni-chvili-zachraneny-osetreny-a-umisten-do-utulku-kdyz-si-pro-neho-prisla-nova-majitelka-nemohla-uverit-jak-zanedbany-je-ani-neslo-odhadnout-o-jake-plemeno-se-jedna-co/

kukco1@gmail.com ( 25. ledna 2020 19:16 )

Co je špatně? Koně pěkný,kozy rády lezou po výškách. Zase sousedi prudiči?

strejda777 ( 25. ledna 2020 18:14 )

Takže na Farmě Bláto uvidíme kozy mojí staré?

peyotl ( 25. ledna 2020 17:55 )

kozy nám může ukázat tvoje stará, jestli ovšem nežiješ s Karlem ty troubo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud