Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Tyrani a kšeftaři se psy se můžou smát. Senátní výbor odmítl zpřísnit tresty

Aktualizováno -
15. ledna 2020
13:53
Autor: ČTK, ula - 
15. ledna 2020
11:50

Senátní ústavně-právní výbor odmítl zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat. Ve středu nepodpořil ani možnost, aby soudy mohly samostatně ukládat zákaz chovu zvířat tak, jak se na tom kompromisně dohodla Sněmovna. O osudu úprav trestního zákoníku rozhodne Senát jako celek koncem ledna. Blesk tlapky budou počínání senátorů, po kterém se tyrani a kšeftaři se psy můžou smát, pečlivě sledovat.

Novela měla podle původního návrhu osmi desítek poslanců zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování takzvaných množíren, tedy za chov zvířete v nevhodných podmínkách. Sněmovna to ale odmítla a schválila pouze to, že soudy budou moci ukládat zákaz chovu zvířat až na deset let jako samostatný trest.

Zpřísnění sazeb podle původního návrhu se ve výboru pokusil prosadit senátor STAN Zdeněk Hraba. Zůstal ale osamocen. Nepomohla mu ani podpora poslance TOP 09 Dominika Feriho, podle něhož po zpřísnění trestů volají soudci, žalobci a ochránci zvířat mimo jiné formou petice, kterou podepsalo na 33 000 lidí.

„Kdyby vláda chtěla problém množíren řešit, řešila bych ho už dávno a pro její  nečinnost se toho museli chopit poslanci. Mrzí mě, že tento návrh prošel bez stanoviska, že nebyl schválen pozměňovací návrh, tím pádem nemají soudci žádný nástroj, jak efektivně bojovat s množinami a týráním zvířat,“ řekl Feri.

Poslanec TOP 09 ale věří, že se podaří senátory přesvědčit, aby podpořili pozměňovací návrh. „Jinak by vyšla ta legislativní iniciativa téměř vniveč a ten problém množíren, který je skutečně zásadní společenskou škodlivostí, zůstane neřešen,“ obává se Feri.

Hraba: Pachatelé jsou si vědomi nízkých trestů

Senátor Hraba považuje skutečnost, že nebylo přijaté žádné stanovisko, za pozitivní.

„Já jsem poměrně optimistický, protože to zpočátku vypadalo na velkou kritiku té změny a pozměňovacího návrhu, který jsem přednesl, ale nakonec jsem rád, že ty názory byly tak různé, že bude ještě prostor si je vyjasnit a bude ještě jeden výbor,“ uvedl Hraba s tím, že se bude snažit i nadále senátory přesvědčit, že zpřísnění trestů z pěti na šest let má svůj účel.

„Pole mého názoru tento trest může odradit od týrání zvířat, protože v současné podobě jsou tresty nízké a pachatelé této trestné činnosti jsou si toho vědomi, že maximálně pokud se jedná o prvopachatele, tak může dostat podmínku nebo peněžitý trest v desítkách tisíc,“ zdůraznil senátor.

Zástupkyně organizace na ochranu zvířat: Téma se neustále bagatelizuje

Advokát Robert Plicka, autor zákona, řekl Blesk Zprávám, že je lepší, že nebylo přijato žádné stanovisko, než kdyby bylo přijato stanovisko na zamítnutí návrhu nebo přijetí původního návrhu, který vzešel od poslanců.

Naopak zklamání z jednání neskrývala Petra Vojtíšková z organizace Home for pets.

Video  Petra Vojtíšková  - Andrea Ulagová, Blesk
Video se připravuje ...

„Jde o apolitické téma, které se dlouhodobě řeší. Tady padaly věty, že se nevede občanská ani veřejná debata. My se o to snažíme víc jak deset let, takže pro mě se to těžko poslouchá. Vidíme, jak se problematika zhoršuje a pořád je to téma bagatelizováno,“ řekla Vojtíšková Blesk Zprávám.

Video  Žijeme si velmi dobře, chvástá se načerno provozovaný kšefty množitelka ze Světnova. Blesk tlapky na ni podaly trestní oznámení  - Kateřina Lang
Video se připravuje ...

Antl (za ČSSD) byl proti zpřísnění trestů nejostřeji

Proti zpřísnění se nejostřeji postavil předseda výboru a bývalý státní zástupce Miroslav Antl (za ČSSD). Podle něj jsou dosavadní trestní sazby i další sankce včetně pokut dostatečné, je ale třeba je důsledněji uplatňovat. Zpřísněné sankce by navíc podle Antla byly srovnatelné či přísnější než postihy proti zdraví a životu lidí, včetně třeba týrání svěřené osoby. Zamítnutí novely ani Antl neprosadil.

„Mrzí mě, že předseda výboru navrhnul zamítnutí, když jsou tu stanoviska desítek organizací pro tento návrh, je tu petice desítek tisíc lidí a i přesto říká, že tento zákon neměl být přijatý,“ vyjádřil svoje zklamání Dominik Feri.

Místopředsedkyně výboru Anna Hubáčková (KDU-ČSL) marně prosazovala schválení novely beze změn. Senátorům vadilo to, že přijatá verze byla Sněmovnou přijata mimo jiné bez písemného zdůvodnění úprav a bez stanoviska vlády.

Video  Psi v Dražkově trpí v klecích, množitelka na nich vydělává tisíce. Těží z nevědomosti  - Kateřina Lang
Video se připravuje ...

Zákaz chovu zvířat až po dobu deseti let pro jednotlivce a až na 20 let pro firmy míří na provozovatele množíren, tedy chovů, jejichž hlavním cílem je zisk z prodeje štěňat. Dodržování zákazu měli podle původní předlohy kontrolovat pracovníci probační a mediační služby. Poslanci ale kontrolou pověřili veterinární správu.

Video  Robert Plicka  - Andrea Ulagová, Blesk
Video se připravuje ...

hejpockej ( 17. ledna 2020 23:01 )

Nikdo z nich se nemusel zpovidat ze svych svinaren, za komace vrazdili a znicili co se dalo, po revoluci rozkradli co se dalo, a ted nas nechaji zit v bordelu. Cela vlada je prolezla bolsevikama jako rakovina.

hejpockej ( 17. ledna 2020 22:53 )

jak zastavit koncentracni tabory pro zvirata-mnozirny? Nase vlada je proti nam. Nic s tema komunistickyma papalasema nezmuzeme? Jak dlouho nam jeste budou vladnout?

hejpockej ( 17. ledna 2020 22:47 )

Takze ve 21 stoleti se v Cesku nic nezmenilo, totez jako ve stredoveku, a jako za komace, pokracuje beztrestne tyrani zvirat, smejdi nahore se tomu jeste smejou a odmitaji to resit, a tim zneprijemnujou zivoty i vetsine lidi, kteri jsou timto zhnuseny,a je jim z toho na bliti. Lide v civilizovanych zemi maji pravo zit ve slusne spolecnosti, a ne obklopeny spinou a vecnym tyranim, od toho maji vladu aby vytvorila slusne prostredi pro vsechny. Nase deti z toho maji trauma, a rikaji si kde to zijou, co je to tu za bordel, proc jsou nuceni koukat dnes a denne na zubozena zvirata. Nase vlada uprednostnuje magory, smejdy, a tyrany, a normalni slusny lidi se holt musi prizpusobit zlu. Korupce, prachy, koryta. A my at trpime, at to musime cist kazdy den v novinach, at zijeme v hyenismu, at si zvykame, ze tak to bylo, je a bude. No hlavne ze jste kryplum cinkali, ve vlade mate ty samy zmetky co za totace. Laska a pravda zvitezila.

alll ( 15. ledna 2020 19:02 )

to jsou takoví šmejdi! Jeden větší zmetek než druhý.

ki33 ( 15. ledna 2020 16:47 )

Uvědomují si hajzlíci, že tam jsou díky nám a že mají dělato to co chceme. Na volby ***. Snad se jim vyserou priste na volby všichni.

Zobrazit celou diskusi